Macos'u sanal makinede kullanmak mantıklı mı?

şuan 8gb bir bilgisayarım var macos kaldırmıyor fakat ileride bilgisayar almayı düşünüyorum flutter (cross platform) yazdığım için apple’da geliştirmem gerekiyor. xcode üzerinden projemi test etmem lazım bunun için de ekstra bir macbook vs almaya gerek var mı bilmiyorum. iyi bir bilgisayar alsam sanal makine üzerinden tüm sistemler için işimi görebileceğimi düşünüyorum fakat apple konusunda emin değilim sanal makine olarak sorunlu olduğunu söylüyorlar. 32gb bir bilgisayar alsam mesela ana makinem linux olur içerisindede windows ve apple sanal makinelerini çalıştırırım :thinking:. windowsda sorun olmaz fakat apple konusunda emin değilim. güvenilirlik açısından bir
problemim yok resmi bir apple isosu.

https://github.com/kholia/OSX-KVM/blob/master/fetch-macOS-v2.py
image

sizce iyi bir bilgisayar iş görürmü? iş görebilmesi için ne kadar kaliteli bir bilgisayara ihtiyacım var? yoksa gerçekten macbook vs almam mı gerekiyor?

MacOS’u sanal makinede çalıştırmak yerine Hackintosh/Ryzentosh olarak kullanmayı da düşünebilirsin belki. Ram olarak ben 16 GB bir makinede denemiştim ve gayet akıcı bir deneyim olmuştu. Eğer işlemci ekran kartı gibi komponentlerin uyumlu ise böyle bir şey deneyebilirsin. Henüz forumda bununla ilgili bir konumuz/bölümümüz mevcut değil ama talep gelirse belki yakında böyle rehberler gelir.

2 Likes

Hackintosh/Ryzentosh ile sanal makinenin arasındaki fark tam olarak nedir? herkes bunu öneriyordu fakat biraz araştırdığım zaman fazla karmaşık geldi. bir nevi dual boot işlemi mi yapılıyor? daha iyi olmasının sebebi bu mu? bir de sanal makine üzerinden doğrudan çalıştırabiliyordum, hackintosh için ekstra özel şeyler gerekecek mi? sistemimde sanal makine çalışabiliyorsa hackintoshda çalışır mı?

Sanal makinede (herhangi bir işletim sistemi) kullandığınız zaman sistem kaynaklarını yerel işletim sisteminiz ile sanal makine arasında paylaştırmış oluyorsunuz. Bunun sonucunda (bence) o yavaşlık dediğiniz şey oluyor. Ama örneğin ram ve işlemci olarak (i7 13ncü nesil, 32Gb Ram gibi) güçlü bir cihazda bu sorun olur mu derseniz bilmiyorum açıkcası. Dual Boot elbette kullanabilirsiniz.

Sanal makinede çalışıyor ise illa hackintosh olarak da çalışır diyemeyiz. Siz aslında Windows kurar gibi Macos işletim sistemini kuruyorsunuz. Fakat bu işletim sisteminin gerektirdiği donanımsal şeylere sahip olmadığınız için kurmanız indir yazdır kur şeklinde olmuyor. Belirli dosyalar belirli ayarlamalar yapılarak bir Apple cihazınız var da ona kuruyor gibi işletim sistemini kandırıyorsunuz. O yüzden işlemci, ekran kartı vs gibi donanımların uyumluluğunu bakmak gerekiyor. Intel işlemcili bilgisayarlar özelinde daha kolay olduğunu bu sürecin duymuştum. Malum Apple uzun süre bilgisayarlarında Intel işlemci kullandı. Bunun getirdiği bir olumlu yan etki bu.

2 Likes

anladım teşekkür ederim ileride pc değiştirirken buna da dikkat ederim xcode’u linuxta falan çalıştırabilsek keşke bu tür şeylerle uğraşmak zorunda olmazdık :man_shrugging:

apple macosi artık arm mimarisine göre geliştirdiği için eski intel mac kullanıcıları macosun performansından oldukça şikayetçiler. Sanal makinede performans daha da düşecektir. Twitterda bir sürü intel mac kullanıp şikayet eden kullanıcılar bulabilir ve onlara da sorabilirsiniz

Stabilite sorunları çekersin 2. el m1 yada m2 Macbook almanı tavsiye ederim.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.