MacOS'da harici SSD'den silinen verileri geri getirme

├ľncelikle merhaba arkada┼člar. MacOS M1 ├žipli cihaz─▒n─▒ kullanmaktay─▒m. Ge├žti─čimiz g├╝nlerde harici SSD bellekteki verilerimi bilgisayar─▒ma aktarmaya ├žal─▒┼č─▒rken DiskUtilityÔÇÖden verilerimin hepsini sildim. MacOS M1 cihaz─▒mda verileri geri almak i├žin kullan─▒labilecek program veya yaz─▒l─▒mlar bilen arkada┼člar l├╝tfen yard─▒mc─▒ olabilir mi?

Time machine yedeklemesi kullanm─▒yorsunuz galiba. Herhangi bir geri d├Ân├╝┼čt├╝rme program─▒ denediniz mi acaba? Silme k─▒sm─▒n─▒ nas─▒l yapt─▒n─▒z yani cihaz a├ž─▒l─▒yor ama veriler mi yok, ya da hi├ž a├ž─▒lm─▒yor ve veriler de dolay─▒s─▒yla yok mu?

Merhabalar, TimeMachineÔÇÖde herhangi bir yedekleme bulunmuyordu. Silinme i┼člemini ┼č├Âyle a├ž─▒klayay─▒m;
Harici diski takt─▒ktan sonra DiskUtilityÔÇÖden erase k─▒sm─▒ndan diskin format─▒n─▒ de─či┼čtirirken yanl─▒┼č i┼člem yapmamdan dolay─▒ silme i┼člemi ba┼člad─▒ fakat ├Ân├╝ne ge├žemedim. Sonras─▒nda ise diskteki b├╝t├╝n verilerin silindi─čini anlad─▒m. ┼×imdi ise harici disk bombo┼č.

ÔÇťIMyFoneÔÇŁ adl─▒ bir uygulamadan kaybolan verilerimin anailizini yapt─▒m baz─▒ veriler geliyor fakat ├žo─ču verilerde g├Âz├╝km├╝yor. Ayr─▒ca bana ait olmayan bir ├žok veride i├žinde bulunuyor.

Di─čer bir uygulama olarak ÔÇťTestDiskÔÇŁ denedim, Cihaz M1 i┼člemcili oldu─ču i├žin ÔÇťBrewÔÇŁ ├╝zerinden dosyay─▒ terminal ├╝zerinde ba┼člatt─▒m. Harici diski takt─▒─č─▒m zaman TestDisk ├╝zerinde g├Âz├╝k├╝yor fakat yaz─▒l─▒m─▒ kullanmay─▒ bilmedi─čim i├žin ba┼čka bir yanl─▒┼č hamle yapmamak ad─▒na herhangi bir eylemde bulunmad─▒m.

Anlad─▒m harici diskinizin dosya format─▒ NTFS idi ama siz bunu ba┼čka bir ┼čeye ├ževirmeye mi ├žal─▒┼čt─▒n─▒z? Mesela Mac de kullanmak i├žin. Ben birka├ž program bakay─▒m size ├Ânerebilece─čim, kullanmas─▒ kolay hangi programlar var diye. Bu g├Ânderiyi editleyeyim buldu─čum zaman.

Bu s├╝re zarf─▒na kadar belki di─čer arkada┼člar bir ba┼čka ├Âneride bulunabilir :innocent:

Edit: Disk Drill adl─▒ uygulamay─▒ denediniz mi? GUI aray├╝z├╝ de mevcutmu┼č. Bu uygulama demo modda kurtarma yap─▒yor ise bunu deneyebilirsiniz.

1 Like

DrillDiskÔÇÖi deneyece─čim te┼čekk├╝r ederim. bu arada encase adl─▒ uygulamay─▒ duydunuz mu acaba? kesin ├ž├Âz├╝m olabilece─čini duydum.

Duymad─▒m ama o uygulama anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla biraz daha forensic taraf─▒nda kalan bir uygulama. Kullan─▒m─▒ kolay m─▒d─▒r bilmiyorum ama belki daha iyi bir sonu├ž verebilir.

Diskin ├╝st├╝ne yazmad─▒─č─▒n─▒z s├╝rece farkl─▒ programlarla kurtarmay─▒ denemeniz sorun olu┼čturmaz y├╝ksek oranda. Hatta isterseniz sadece-okuma modunda a├žabilir veya hard diskin imaj─▒n─▒ al─▒p imaj ├╝st├╝nde ├žal─▒┼čabilirsiniz. Ama ikinci ihtimal fazla bo┼č disk alan─▒ gerektirecektir elbette.

1 Like

Bu i┼člemi nas─▒l yapaca─č─▒mla ilgili herhangi bir rehber videosu var m─▒?

Ayr─▒ca ┼čunu da sormak istiyorum, ben bu verileri MacOSÔÇÖde kaybettim bu ├žal─▒┼čmalar─▒ MacOSÔÇÖde mi devam ettirmeliyim yoksa Windows ├╝zerinde kurtarma ├žal─▒┼čmalar─▒ yapabilir miyim?

1 Like

Elbette windows ├╝zerinde de yapabilirsiniz. WindowsÔÇÖda Recuva adl─▒ uygulamay─▒ (ccleanerÔÇÖ─▒n ├╝reticisinden) kullanabilirsiniz.

Buna bir bakmam laz─▒m. E─čer denemek istiyorsan─▒z ara┼čt─▒ray─▒m?

1 Like

L├╝tfenÔÇŽ
─░├žindeki dosyalar staj─▒mdan beri ve i┼č hayat─▒mda aktif olarak kulland─▒─č─▒m dosyalar.

Bakay─▒m in┼čallah ama ├Ânce birka├ž sorum var size. Formattan sonra ├╝st├╝ne hi├žbir ┼čey yazmad─▒n─▒z de─čil mi? Recuva ile deep scan yapt─▒─č─▒n─▒zda acaba hepsi (size gerekli olanlar ├Âzellikle ├žok eskiden silinenler k─▒rm─▒z─▒ olacakt─▒r elbette) ye┼čil g├Âr├╝n├╝yor olabilir mi? E─čer zaten hepsi ye┼čil ise ek ┼čeylere gerek olmayabilir.

File Type: All
File Location: In specific location D: veya E: mesela (Diskinizin ba─čl─▒ oldu─ču yer)
Enable Deep Scan

Bu ayarlar─▒ se├žip bir kontrol edebilir misiniz?

1 Like

Formttan sonra disk ├╝zerinde herhangi bir ├žal─▒┼čma yapmad─▒m. ÔÇťIMyFoneÔÇŁ ├╝zerinden sadece analiz yapt─▒m. Daha sonrada ÔÇťTestDiskÔÇŁ ├╝zerinden denedim fakat herhangi bir ┼čey uygulamad─▒m.
├ľncelikle imaj almam gerekiyor mu?

Hay─▒r, e─čer hepsi ye┼čil ise gerek olmayabilir. ├ç├╝nk├╝ veriler ├╝zerinde hi├ž oynanmam─▒┼č. Sadece disk ├╝st├╝nde ÔÇťbunlar asl─▒nda silindiÔÇŁ yaz─▒ld─▒. Ama fiziken halen oradalar. E─čer ├žo─čunluk ye┼čil g├Âr├╝n├╝r ise (yani b├╝y├╝k oranda kurtar─▒labilir) imaj almadan da halledebilirsiniz.

Merhabalar tekrardan, internet problemim oldu─čundan ilgilenememi┼čtim. ┼×imdi i┼člemin %21 tamamland─▒ bulunan dosya say─▒s─▒ 5228 fakat i┼člem %5 iken de bulunan dosya say─▒s─▒ ayn─▒yd─▒. Bu normal mi acaba?

Diski lineer olarak tarad─▒─č─▒ i├žin bir yerden sonra az veya hi├ž bulamamas─▒ normal. Sonu├žta ├ž─▒kan dosya miktar─▒na ve ne kadar─▒ kurtar─▒labilir ona odaklanmak laz─▒m. San─▒r─▒m ┼čimdiye kadar bitmi┼čtir tarama. Ne yapt─▒n─▒z acaba? :eyes:

1 Like

Hen├╝z bitmedi yava┼č bir cihaz─▒m var maalesef.
"Stage 1 of 3 & %60. Kalan s├╝re tahmini 10 saat.

Ka├ž GB/TB bir diskten veri kurtarmaya ├žal─▒┼č─▒yorsunuz acaba? 10 saat ger├žekten uzun bir s├╝re ├ž├╝nk├╝

24 Saat s├╝rd├╝ i┼člem :slight_smile:
┼×u an ├žo─ču ┼čey k─▒rm─▒z─▒

Dosyalar─▒ rengine g├Âre s─▒ralay─▒p kurtar─▒labilir olanlar─▒ kurtarmak laz─▒m ├Âncelikle. K─▒rm─▒z─▒ olanlar─▒n daha ├Ânceden silinmi┼č dosyalar ile word/Excel/PDF gibi dosyalar─▒n eski versiyonlar─▒/otomatik yedekleri olma ihtimali var.

O nedenle kurtar─▒labilir/ye┼čil olanlara g├Âre s─▒ralay─▒p onlar─▒ bir klas├Âre kurtar─▒p ve sonra kontrol edip, tekrar kar/zarar analizi yapmak laz─▒m.

1 Like

K─▒rm─▒z─▒ olanlar─▒n kurtulma ihtimali % ka├žt─▒r? Veya en az─▒ndan sadece foto─čraflara y├Ânelik bir ├žal─▒┼čma yapsak onlar─▒ kutarma ┼čans─▒m─▒z nedir?

K─▒rm─▒z─▒ olanlar kurtar─▒lamaz olarak i┼čaretlenmi┼č dosyalard─▒r. Sizin olay─▒n─▒zda bunlar ya ├╝zerinde ├žok fazla yaz─▒lm─▒┼č dosyalard─▒r ya da eski dosyalar olmas─▒na ra─čmen ayn─▒ isimle an─▒ld─▒klar─▒ i├žin kafa kar─▒┼č─▒kl─▒─č─▒na neden oldu.

Ye┼čil olanlar hi├ž mi yok veya ├žok mu az? Dosya t├╝r├╝ne g├Âre s─▒ralama veya se├žme gibi ├Âzellikler kulland─▒─č─▒n─▒z programda var. Ba┼čtan tarama yapmadan ┼ču an kar┼č─▒n─▒zdaki ekrandan yapabiliyor olman─▒z laz─▒m. Arama butonu/├žubu─ču gibi bir yer vard─▒r muhtemelen

1 Like