Mabox Linux ile hafif ve hızlı ortam

:penguin: Dağıtım - Mabox Linux
:desktop_computer: Pencere Yöneticisi - Openbox
:chocolate_bar: Bar - Tint
:card_file_box: Dosya Yöneticisi - PCManFM
:computer: Terminal - Terminator
:unicorn: İkonlar - Numix

RESİM

4 Likes

Ben de yakında OpenBOX kuracağım. Bana önerebileceğiniz bir şey var mı?

Dağıtımı ilk kez duydum. Amacı hafiflik mi yoksa daha başka bir şey mi? :thinking:

Ben de ilk defa kullandım. Hafif, kolay kullanılabilir ama fazla tecrübem yok.

Hızlı, hafif ve fonksiyonel olmak gibi bir sloganları var.
Manjaro tabanı, o yüzden ne kadar Arch deneyimi sunar bilemiyorum. Arch tabanında da yeniyim zaten.

1 Like

Bu aralar Openbox’a yükseliyorum bakalım sanırım eski dostum gnome yi belirli bir süre rafa kaldıracağım gibi.

1 Like

Hocam hafiflik derken ne kadar hafif?
Mesela bir antiX hafifliği veriyor mu? 160 MB boşta ram yükü vardı.

Ya da Bodhi gibi hafiflik verebiliyor mu? 250 MB yük gibi?

Bodhi ve antiX denemedim. Mabox boşta 385 MB veriyordu. Şu anda endeavour os kullanıyorum, mabox yüklü makine de bir sıkıntı oldu düzeltmeye çalışıyorum, açıp bakamadım.

HDD’ye kurulum yaptım, uzun süre Mxlinux kullandığım makineydi, mx den daha seri geldi bana.

öneririm ben de yeni yükledim antiX 23’te birtakım sıkıntılar yaşadım çözemedim çareyi Bodhi’de buldum. Bunda da pencere donma sıkıntısı gibi bir şey var bakalım çözemezsem Endeavour LXDE, Fedora LXDE ya da Sparky minimal gui’ye geçmeyi düşünüyorum.

Not: Sanal makine değil gördüğünüz donanımlar gerçek.

Debian - ubuntu tabanlı dağıtımlardan sıkıldım.
Bir update çekiyorum, bağlantı donup kalıyor, kapatıyorsun hata vermeye başlıyor, mior değiştiriyorum bir kaç gün sonra yine aynısını oluyor. En hızlı sunucu bulgaristanda, o bile kitleniyo bazen, çözemedim.

Arch tabanlı dağıtımlara adapte olmaya çalışıyrum.

Yok dostum yani hafiflik olarak bakıyorum. Görüntüymüş, görsellikmiş, tabanmış pek umursamıyorum. Hafif olsun, desteği iyi olsun yeter bana. Bayağı emekli bir kasa malum. Fazla uğraşmayı da sevmiyorum açıkçası. Archcraft deneyebilirsin belki. Önerisiz yorum geçmeyeyim. :slight_smile: