Linuxu kapatam─▒yorum

Ubuntu kuray─▒m dedim bug├╝n bilgisayar─▒n aktif ram kullanma oran─▒ windowsa oranla d├╝┼č├╝k tamam ama ne terminalden ne de normal ┼čekilde linuxu kapatam─▒yorum yeniden ba┼člat dedi─čimde de ba┼člam─▒yor mecburen g├╝├ž tu┼čuna bas─▒l─▒ tutup kapat─▒yorum ne kadar sa─čl─▒ks─▒z olsa da

E─čer imkan varsa ba┼čka bir da─č─▒t─▒m veya ubuntu 22.04 LTS s├╝r├╝m├╝n├╝ ├Âneririm. ├çevremde uyku modu sorunu ya┼čayanlar oldu, ben de reboot sorunu ya┼č─▒yordum arada s─▒rada.

Ubuntu biraz ┼čeydir xd

1 Like

─░lk defa b├Âyle bir sorun duyuyorum acaba buna hata ay─▒klama nas─▒l yapabilirizÔÇŽ :smile: Terminale shutdown 0 yazd─▒─č─▒nda herhangi bir hata veriyor mu?

2 Likes

Kapanmiyor derken? Ekran gidip fanlar donmeye devam mi ediyor?

1 Like

ekranda victus ve ubuntu simgesi kal─▒yor fanlar kapan─▒yor terminalden shutdown yazd─▒─č─▒mda bile

Bende de oluyor ayni olay. Cozum bulamadim ama bilgisayar o durumdayken guc tusundan kapatmanin hicbir zarari yok.
Zaten sistem tum mod├╝lleri kapatmis ve diskleri cikartmis oluyor ama nedense acpi halt komutunu gonderemiyor ve sistem o sekilde kaliyor. Sizde guc tusuna basili tutarak acpi halt komutu g├Ândermi┼č oluyorsunuz aslinda.

1 Like

Garip bir soru olacak ama ekran kart─▒n─▒z Nvidia ve kurdu─čunuz driver a├ž─▒k kaynak olmayan m─▒ acaba ?

Evet NVIDIA kurarken sordu izin verdim mecburen

┼×u nedenle sordum bir d├Ânem ayn─▒ sorunu ya┼čam─▒┼čt─▒m. Yeniden ba┼člat─▒rken donuyor veya ba┼člatm─▒yordu hi├ž. ├ľncelikle yeniden ba┼člat─▒rken/kapat─▒rken hangi komutu kullan─▒yorsunuz bilmiyorum.

# shutdown -h now

─░le kapat─▒yordum ben genel olarak. E─čer -h (halt) olmadan denedi─činiz i├žin sorun oluyor ise belki bu komut ├ž├Âzer.

─░kinci k─▒sm─▒na gelince e─čer bu ├ž├Âz├╝m olmaz ise Grubda ┼ču girdiyi deneyebilirsiniz.

GRUB_CMDLINE_LINUX="reboot=pci"

Yeniden ba┼člat─▒rkenki ortaya ├ž─▒kan sorunu b├Âyle ├ž├Âzm├╝┼čt├╝m. Belki faydas─▒ olur :thinking:

Bir ara sddm y├╝z├╝nden kapatma ve yeniden ba┼člatmada benzer bir sorun ya┼čam─▒┼čt─▒m. Systemd klas├Âr├╝ndeki system.conf dosyas─▒ndaki baz─▒ s├╝releri k─▒slatmak belki i┼če yarayabilir. Yan─▒lm─▒yorsam LearnLinuxTV YouTube kanal─▒ndaki Fedora 38 incelemesinde buna benzer bir ┼čey ├Âneriliyordu.

Ekleme: Bahsetti─čim video: https://youtu.be/Pwtm2ySy_O8?t=391

hocam ilki i┼če yaramad─▒ ikinicisini y├╝ksek ihtimalle ben yapamad─▒m pek hakim de─čilim grubu indirip dosya falan ekledim ama yanl─▒┼č yapt─▒m y├╝ksek ihtimalle

Hocam ben bu ayar─▒ nas─▒l kaydedece─čim insert tu┼čuna bas─▒p kaydediyorum olmuyor altatakileri de kullanad─▒m videoda hangi tu┼ča bast─▒─č─▒n─▒ g├Âstermiyor

Ctrl + O sonras─▒nda Ctrl + X yapabilirsiniz. Bir aksilik olmaz ise dosyay─▒ kaydeder ve kapat─▒r.

1 Like

kaydettim hi├ž linux bilmedi─čim de belli oldu :slight_smile: ama sorunu ├ž├Âzmedi

@wise hocam bu reboot i┼či ├ž├Âzebilir ama bu ubuntu ger├žekten ├žok yordu beni, galiba diz├╝st├╝ i├žin daha kararl─▒ olan bi da─č─▒t─▒ma ge├žmem laz─▒m, linuxa olan tutumum i├žin

Pop!_OSÔÇÖa g├Âz atabilirsiniz, nvidiaÔÇÖnin s├╝r├╝c├╝leri icin daha iyi destek verdiklerini duymustum, ozellikle proprietary suruculerinde.

1 Like

E─čer bunlar da sorunu ├ž├Âzmediyse arka planda y├╝r├╝t├╝len bir i┼člem y├╝z├╝nden o sorunun ya┼čanma ihtimali d─▒┼č─▒nda akl─▒ma bir ┼čey gelmedi. E─čer daha hafif bir masa├╝st├╝ ortam─▒yla birlikte Ubuntu deneyimi ar─▒yorsan Ubuntu Mate, Xubuntu, Linux MintÔÇÖin herhangi bir s├╝r├╝m├╝n├╝ (Snapsiz Ubuntu LTSÔÇÖi temel ald─▒─č─▒ i├žin 2 y─▒lda bir ├žekirdek versiyonu g├╝ncellemesi gelir.) deneyebilirsin.

1 Like

son durum: pop os y├╝kledim ve ┼ču ana kadar hi├žbir s─▒k─▒nt─▒ ya┼čamad─▒m zaten ubuntu aray├╝z├╝ne al─▒┼čm─▒┼čt─▒m kolay bir ge├ži┼č oldu y├╝ksek ihtimal NVIDIA s├╝r├╝c├╝lerden olmu┼č olabilir. NVIDIA ekran kartl─▒ bir diz├╝st├╝ bilgisayar─▒n─▒z varsa pop os mant─▒kl─▒ bir se├žim gibi g├Âz├╝k├╝yor.

ayr─▒ca bunu di─čer linuxlarda yapabiliyor muyduk harika bir ├Âzg├╝rl├╝k

2 Likes

Archlinux ve arch tabanl─▒ da─č─▒t─▒mlarda optimus-manager diye bir paket y├╝kleyerek yapabiliyoruz.

3 Likes