Linux'ta upload çalışmıyor

Ubuntu, Mint, Manjaro ve Fedora denedim; hepsinde uploadı 0 veriyor ama mobil veriyi kullandığımda çalışıyor. Eternet bağladım gene çalışmıyor. Var mı yardım edebilecek?

Uploadı sıfır veriyor ne demek? Sorununu açman lazım. İnternete mi bağlanamıyorsun?

@yusufipek sanırım internete içerik yüklemesinde sorun var.

Bende bu durum realtek rtl8187 adaptörden wifi dan bağlanmaya çalıştığımda oluyordu. Mobil veriye bağlanınca biraz daha iyi oluyordu.

Adaptör bozulduğu ve eve fiber bağlandığı için ethernet kablosu kullanmaya başladım.

Windowsta driverı yüklediğimde düzeliyordu. Linuxte ancak telefondan wifi tethering(telefondan wifi yı yansıtınca) yapınca bağlanabiliyordum.

Direkt ethernet kartında bir sorun olabilir. Ethernet kartının driverını yüklersen düzelebilir.

Not: benim bahsettiğim durumda wifia bağlanırken sadece 20-30 kbps hız alabiliyordum. Senin durumunda benimkine benziyor gibi ama direkt ethernet kart ile ilgili gibi duruyor.

1 Like

Bağlanabiliyorum ama işte sadece download olarak, basit bir fotorafı bile karşıya yükleyemiyor hatta bir yerde oturum açamıyordum. Daha ilk kurulumda Ubuntu hesabı bile oluşturamamıştım. (Daha sonra mobil veri kullanarak oluşturdum.) Sanırım otomatik olarak kurulumda x.org dan yüklenen internet adaptörü yazılımı bu modermle uygun çalışmadı ama ethernet bağlamama rağmen yine çalışmaması da kafamı karıştıran bir başka nokta. Baştan teşekkür ederim.

1 Like

lspci | grep Net çıktısını eğer bir şeye ulaşamazsak lspci çıktısını atar mısınız? terminalden

1 Like

Bilgisayarıma tekrar Windows kurdupumdan deneme sürümünde çalıştırdım, bir sıkıntı olur mu?

@Metin haklı sanırım.

Sıkıntı çıkmaz. Keysiz, orijinal microsoft serverlarını kullanarak aktif etmenin yolları da var.

bunu yükleyecek değil mi? GitHub - tomaspinho/rtl8821ce

Şimdi bunu yüklesem çözülcek mi? Ona göre tekrar Linux kuracağım da. Teşekkürler.

1 Like

ethernet ve Network olarak 2 tane var ama onu kursa çözer gibi duruyor.

bu repodakini kursa daha iyi olur. Eğer kurmak istersen buradakini yardımcı olabilirim

1 Like

Attığın depo eski. Maybe deprecated since 4.19 yazıyor.

sudo apt-get install rtl8821ce-dkms

Galiba ana depolarda zaten gerekli paket varmış.

https://packages.ubuntu.com/rtl8821ce-dkms

1 Like

Olur teşekkür ederim. O zaman başlıyorum.

1 Like

Yusuf abinin belirttiği yapmak daha makul olur ben ubuntu olduğuna dikkat etmemiştim. Genel olarak bir driver bulmuştum.

Yusuf abininkini kurmak için ;

1 Like

Şaka giibi ama yok, olmuyor…

bu redditte bir çözüm buldum belki seninde işine yarayabilir.

windowsa göre anlatmış ama ana fikir ağ ayarlarından ipv6 yı kapatmak;

şuan nasıl yapıldığını anlatamıyorum gerek pcye erişim olmamasından gerek normalde nmtui kullanabildiğim için. Diğer arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

2 Likes

Bu çözüm ipv6’yı kapatmak ama Windows için. Linux karşılığını vermen daha sağlıklı olabilirdi.

sudo sysctl -w net.ipv6.conf.all.disable_ipv6=1
sudo sysctl -w net.ipv6.conf.default.disable_ipv6=1
sudo sysctl -w net.ipv6.conf.lo.disable_ipv6=1

Yukarıdaki komutlar geçici olarak ipv6’yı devre dışı bırakıyor. Bir dene istersen kim bilir belki işe yarar.

Anladığım kadarıyla WiFi donanımın sıkıntılı. (Diğer cihazlarında ve işletim sistemlerinde uploadın çalıştığını varsayıyorum.) Arch tabanlı bir dağıtımı canlı masaüstü ortamında başlatıp deneyebilirsin. (mesela Endavour OS) Belki farklı bir dağıtımda bu sorun farklı bir şekilde çözülmüştür bilemiyorum.

Onun dışında ucuz USB WiFi donanımı satın alarak Linux hayatına onunla devam edebilirsin. Onu da yapmak istemiyorsan Linux’a elveda diyeceksin galiba…

Senin WiFi donanımın aynısını kullanan başka bir arkadaş var forumda. Gerçi o da NVIDIA sorunu yaşıyor ama upload sorunu yok ve Pop OS kullanıyor. Dediğim gibi farklı bir dağıtımı canlı masaüstü ortamında denemende fayda var.

3 Likes

Sanırım başka bir wi-fi donanımı satın alıcam. Uğraşlarınız için teşekkürler. Belki de modermi değiştirirsem de olucak, mobile hotspot da çalışıyor çünkü.

1 Like