Linux'ta NVIDIA Sitesinden Sürücü Kurulumu

Mod Edit: Mümkün olduğu her zaman dağıtımınızın ana depolarından NVIDIA sürücünüzü kurun. Eğer ki başka bir nedenle NVIDIA’nın websitesinden indirip kurmak istiyorsanız aşağıdaki rehberi kullanabilirsiniz.

1. Adim
Official Drivers | NVIDIA web sitesinden sisteminize uygun olan dirveri indirin.

image

Indirdiginiz dosya Indirilenler klasorunuze gelecek.

2. Adim
root kullanicisina gecin

su root

3. Adim
Nvidia driver kurmak icin gerekli bazi paketler ve on kosullar var once onlari kurmamiz gerekecek. (Debian ve Ubuntu için)

apt -y install linux-headers-$(uname -r) build-essential libglvnd-dev pkg-config

4. Adim
Varsayılan nouveau sürücüsünü devre dışı bırakın

echo blacklist nouveau > /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf

ardindan kernel ve initrd goruntulerindeki degisiklikleri canli ortama yazdirmamiz gerekiyor

sudo update-initramfs -u

5. Adim
Multi-user calisma seviyesinde yeniden baslatin. (Bu asamada bilgisayariniz yeniden baslatilacak ve GUI(kullanici ara yuzu) devre disi birakilacak sorun yok korkmayin :smile: )

systemctl set-default multi-user.target

systemctl reboot

6. Adim
root kullanıcısı olarak giriş yapın ve aşağıdaki komutu çalıştırarak Nvidia sürücüsünü yükleyin

NOTE
Burada yazan kodu da direkt kullanabilirsiniz ama isterseniz * (yildiz) sembolunu silip indirdiginiz surumu yazabilirsiniz.

bash NVIDIA-Linux-x86_64-*.run

ardindan her seyi duzgun yaptiysaniz kurulum saglikli bir sekilde baslayacaktir.
Size kurulum esnasinda asagidaki gibi sorular sorabilir;
(Neyi secmeniz gerektigini yanlarina yazdim)

- Install NVIDIA's 32-bit compatibility libraries? 
                    Yes

- An incomplete installation of libglvnd was found. Do you want to install a full copy of libglvnd? This will overwrite any existing libglvnd libraries.
                    Install and overwrite existing filesort installation.

- Would you like to run the nvidia-xconfig utility to automatically update your X configuration file so that the NVIDIA X driver will be used when you restart X?  Any pre-existing X configuration file will be backed up.
                    Yes

Herhangi bir hata almadiginizda sizi otomatik olarak terminal ekraniniza yonlendirecek.

7. Adim
Kurulumu tamamladigimiza gore artik GUI(Kullanici arayuzunu artik acabiliriz.)

systemctl set-default graphical.target

Her sey tamam artik sistemi yeniden baslatabiliriz;

systemctl reboot

**Bu asamalari dogru uyguladiginiz surece herhangi bir sorun yasamadan son surum resmi nvidia surucusunu kurabilirsiniz. Bir sorunla karsilasirsaniz sormaktan cekinmeyin.

1 Like

Merhaba ellerinize sağlık güzel bir rehber olmuş. Fakat birkaç sorum ve bir de sizden isteğim olacak. Öncelikle Ubuntu ve Debian için kurulum rehberiniz uyumlu olmuş. Fakat gerek komutlar gerek de kullanılan paket yöneticisi açısından arch etiketi olmasa daha iyi gibi. İkinci olarak konuyu ürettikleriniz > rehberler bölümüne taşıyabilirseniz daha uygun olur gibi. Şu an için linux kategorisinde rehber alt kategorisi yok. O yüzden en uygun kategori gene üretitkleriniz → rehber şeklinde olacaktır.

Aklıma gelen sorular ise başlangıçta root kullanıcısına geçtik ama bunun yerine gerektiğinde sonrasında bir yerde daha sudo içeren bir komut yazmışsınız.

Acaba gözden mi kaçtı yoksa o ara bizi root kullanıcısından bir şekilde sistem atıyor mu? Son olarak bütün bunları yaptıktan sonra nvidia-smi dan bir ekran görüntüsü de ekleseydiniz çok daha tatlı bir rehber olurdu. Ben genel itibariyle beğendim sadece birkaç noktada düşüncelerimi ilettim. :innocent: :hugs:

1 Like

Eve gidince acil denemem lazım :slightly_smiling_face: Linuxe geçmek istedim Nobara yükledim ve hızlıca render testi yapacaktım ki rendera basınca sistem gitti maalesef. Sorun inşallah ekran kartı driverından dır. İş saatim geldi uğraşamadım kapattım.

Öncelikle selamlar ve emeğinize sağlık.

bu sitede yazılanları okudunuz mu acaba?

Note that many Linux distributions provide their own packages of the NVIDIA Linux Graphics Driver in the distribution’s native package management format. This may interact better with the rest of your distribution’s framework, and you may want to use this rather than NVIDIA’s official package.

kısmında çok önemli bir detay yazıyor. :wink:

1 Like

Yorumlar icin tesekkurler.

Dogru kategoriyi bulamamistim ama moderatorlar duzeltmis tesekkurler :heart:

Ilk basta ben de sudoya gerek kalmaz sandim fakat kurulum yaparken sudosuz yaptigimda komutu bulamadigina dair hata aldim ve reboot islemine gectim kurulum yapamadi. sudo atiketi ile denedikten sonra sorun cozuldu o yuzden ozellikle belirttim.

Konuyu guncelleyemedigim icin direk bu gonderi altinda paylasiyorum:

Yorum icin tesekkurler, evet okudum fakat cogu distronun ozellikle ubuntu/debian distrolarin ekran karti paketleri eskiler 525olmasi lazim yanlis hatirlamiyorsam bu rehberi yazma amacim da oradan dogdu OBS yukledim ve NVENC gormeme sorunu vardi bi’ cok seyi denedim kendim buildledim vs. cozulmedi ama manuel kurulum yaptigimda suan obs direkt gordu.

1 Like