Linux'ta LoL kurulumu

Linuxta LoL yüklemek aslında oldukça basit bir işlem ancak wine bağımlılıkları ve ekran kartı driverlarının doğru yüklenmemesi sebebiyle kullanıcılar pek çok hatayla karşılaşıyor.

Bugün Fedora üzerinden örnek vericeğim ancak siz linkini verdiğim rehberler ile LoL’ü Archlinux, Ubuntu, Opensuse gibi işletim dağıtımlar da yükleyebilirsiniz.

İlk önce wine’ı ve wine bağımlılıklarını yüklüyoruz .Örneğin fedora da bu sudo dnf install wine / sudo dnf install wine-core wine-core.i686 komutlarıyla yapılıyor diğer dağıtımlar için bu rehberi takip edebilirsiniz; https://github.com/lutris/docs/blob/master/WineDependencies.md

İkinci Olarak ekran kartı driverımızı yükleyecek ve vulkan desteğini etkinleştireceğiz .Ekran kartınızın vulkan desteği olup olmadığını merak ediyorsanız , nvidia için; CodeNames linkinde bulunan Kepler,Maxwell,Pascal,Volta,Turing,Ampere kategorileri altındaki kartlar, AMD kullanıyorsanız ise bu sitede https://www.amd.com/en/technologies/vulkan en altta Vulkan™-compatible components kısmında bulunan tüm kartlar vulkan destekler.

Eğer kartınız vulkan desteklemiyorsa vulkan kütüphanleri indirmenize gerek yok.Vulkan desteklemeyen kartlar için sonda ek bir adım daha var .

Örneğin Fedora Workstation için GeForce/Quadro/Tesla serisi kartlarda mağazaya gidip depolardan nonfree nvidia deposunu etkinleştiriyoruz sudo dnf install akmod-nvidia / sudo dnf install xorg-x11-drv-nvidia-cuda yazdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz nvidia-smi ile driver ve cuda sürümümüzü ardından inxi -G komutu ile de hangi driverı kullandığımızı kontrol ediyoruz. Detaylı rehber; Howto/NVIDIA - RPM Fusion

Vulkan desteği için sudo dnf install vulkan-loader vulkan-loader.i686 komutunu çalıştırıyor ve vkcube komutu ile vulkanın çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz .Diğer dağıtımlar için lutrisin rehberi ;https://github.com/lutris/docs/blob/master/InstallingDrivers.md

Bu adımları tamamladıktan sonra lutrisi indirmeye hazırsınız, fedoranın depolarında olduğu için ben sudo dnf install lutris komutu ile indiriyorum. Lutris açıldıktan sonra ise + butonuna tıklatıp lutris websitesinde ara seçeneğini seçiyoruz. League of Legends yazıp önümüze gelen
Screenshot_20230907_222606
seçeneğini seçiyoruz ardından (standart)EUW seçeneğini seçiyor ve install diyoruz(serverınızın ne olduğu farketmez istemciden değiştirebilirsiniz)ayrıca wine mono installer gelirse onaylıyoruz.(dil seçme ekranında istediğiniz dili seçebilirsiz)

League of Legends indirme ekranı geldiğinde ise kesinlikle hesap girmiyoruz, yalnızca yüklemenin tamamlanmasını bekliyoruz ve yükleme tamamlandıktan sonra önce pencereyi sonra ekteki riot client system tray’ine Screenshot_20230907_211504 sağ tıklayıp kapatıyoruz.Ardından ´´İnstallation Complete ´´ yazısı gelene kadar bekliyoruz.

Rehber bu kadardı ancak eğer ekran kartınız vulkan desteklemiyorsa lutriste league of legendsa tıklayıp start butonun sağ kısmında bulunan oktan ek seçeneklere ulaşıyor ve configure/yapılandır kısmından runner options/başlatma seçeneklerinden dxvk’yı kapatıyoruz.

4 Likes

Ellerinize sağlık. Güzel bir rehber olmuş.

Şu kısımdan sonrasına biraz görünürlük kazandırmak açısından Yusuf İpek’e ait bu konuyla ilglii shorts videosunu ekliyorum.

1 Like

Eskiden Lutris veya Snap üzerinden oynamaya çalışırdım fakat yukarıdaki link sayesinde oyunun hem kurulum aşaması otomatik yapılıyor hem de oyun anında açılıyor. Ekstra bir programla da uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

3 Likes

Kolaymış ben daha zor sanıyordum.

Bunu az önce denedim indirme kısmında dondu indirmedi. Tekrar denedim aynı sorun. İndirdiği klasöre baktığımda da 6 GB küsur sadece Wine indirmişti.

Gerçi konu sahibinin yönteminde de sonuç aynı. Launcher açılıyor 0.1 KB/s hızında installing yazıyor. Kenardan bakıyorum diski, ağı kullanan program var mı diye, hiç indirme yükleme yükü yok. Sorun bende demek ki. :smiley:

Debian/Ubuntu sürümler için 2.5.2 sürümü sorunsuz çalışıyor. Dün tekrardan kurdum. Yeni gelen sürümleri test etmeden canlıya almışlar sanırsam… Wine 8 başarılı bir şekilde çalışmıyor.

Hmm 2.5.2 diyorsun. Bir dahaki açışımda deneyeceğim sağolasın. :+1:

bende lol for linux installer kuruyordu ama oyunu başlatmıyordu sadece riot istemcisini açıyordu.

Komple bir kaldırın arkadaşlar. Oyunu kurduğunuz klasörü ve ~/.config/league_install_path.json dosyasını da temizleyin. 2.5.2 sürümü deneyin bakalım sorun çözülecek mi. Ben de dün bayağı denedim Debian 12 sürümünde de en son bu sürüm sorunsuz çalıştı.

sudo apt purge lolfor* && sudo rm ~/.config/league_install_path.json

Bu sürüm ilerliyke cidden donmadı install ekranında ama tam da internet hızının yavaş olduğu zamana denk geldi. Bakalım.

1 Like

Yav arkadaş bu linuxta oyun oynamaya çalışmak da ne meşşakatli iş… Kardeşim diğer bilgisayarda online oyun oynuyor diye duraklatayım dedim şimdi dondu geri başlamıyor indirmeye. :smiley: Daha uygun zamanda sıfırdsn deneyeceğim illa.

riotun kendi installerı yok mu yada neden kendi installerlarını linuxa getirmiyorlar

oyunu portlamaları lazım ve linux te oynayanların sayısı genel oynaynları %1i fln o yüzden hem zaman hem de para gerek.

Bari steame falan gelseydi de proton ile deneseydik ne bu eziyet cidden.

zaten bu kullanılan toollar proton ile çalışıyor daha doğrusu protonun kullandığı şekilde çalışıyor proton kullanmadan

Demek istediğim indirme ve kurma adımları sancılı oluyor önceki yorumlarda dediğim gibi, donup başlamıyor/duraklatsan devam etmiyor vb. Steam olsa ortada herhalde en azından bu süreçler daha az uğraştırırdı.

1 gönderi yeni bir konuya bölündü: Lutris LoL Kurulumunda Hata

Bugün itibariyle linux lol devri kapandı sanırım vanguard geldi açılmıyor.

1 Like