Linux'da pil optimizasyonu (auto-cpufreq) paketini indirdikten sonra hata alıyorum pil optimizasyonu yapamıyorum

windows 10 dan linux’a geçmenin bana getirisi olacağını düşünüyordum ancak tersine pil tasarufu ile aldığım 10-11 saat pil ömrümü 2-4 saate düşürdü ve katoolin indirdikten sonra neyse ki Timeshift görüntüm vardı onunla eski boş linux’e geri dönmeli oldum çünki linux update manager bozuldu ve hiçbir kod yazamaz hale geldi. Şimdide katoolin indirmesem bile en azından pil ömrümü eskisine yakın hale getirmek istiyorum. Bunun için auto-cpufreq adında pil tasarufu ve performans modu seçebileceğimiz program var ve sanırım TLP ile uyumlu (tlp yok ve nasıl ayarlanır onu da bilmiyorum) 1 hafta linux mint tecrübesi :smiling_face_with_tear:

öncelikle sisteminizde python3 ve diğer gerekli paketler yüklü mü acaba?
bir de çalıştırmak için sudo python3 auto-cpufreq --help komutunu deneyebilir misiniz?

Geçen biri GUI eklemişti PyGObject ile ilgili bir hata vermesinin sebebi o.

Hocam yok gibi gözüküyor. Böyle gerekli ne gibi paketler var ki tlp katoolin gibi hiçbir uygulamayı komtla indiremiyorum. Söyleye bilirmisiniz hocam?

Hangi distroyu kullanıyorsunuz?

Bu yorum bence sorunun kaynağı ile ilgili daha uygun bir açıklama. Rica etsem hangi commit ile eklendiğini de söyleyebilir misiniz? Çünkü bir önceki commit’i pull edip GUI desteği olmadan çalıştırabilir diye düşünüyorum. Hem beklemesi gerekmez hem de bir süre deneme imkanı bulur.

Dependancy eklememişler, otomatik yüklemiyor.

Şu komutu kendi distronuza uyarlayıp deneyebilir misiniz?

sudo apt install python3-gi python3-gi-cairo gir1.2-gtk-3.0

Commit bu: Gtk Application for auto-cpufreq (#486) · AdnanHodzic/auto-cpufreq@0925b5d · GitHub

hocam şimdi ben python3 mü kurdum veya kurmalıyım?

GitHub reposundaki adımları takip ettiğinize emin misiniz?

Direk clone’ladınız mı yoksa v1.9.9’u mu indirdiniz acaba? Çünkü 1.9.9 ilgili GUI güncellemesinden önce ve komut çıktısından gördüğüm kadarıyla sudo yetkisi ile kod yürüttüğünüzde çalışıyor. Gördüğüm kadarıyla (ve @demirdegerli nin dedediği üzere) Post Installation adımlarını yerine getirmemişsiniz. Bir config dosyasına ihtiyacınız var. Örnek config dosyası için link

1 Like

yani anladığım kadarlyla git indirme linkiyle başarılı bir şekilde inse bile indikten sonra kullanmak için başka işlemlerdemi yapmalıyım hocam? :thinking:

direk link yapıştırdım

Biliyorum snap sevilmiyor ama ben auto-cpufreq’i snapten kullanıyorum, snapten yüklemeyi deneyebilir misiniz?

tamam deneyeceğim hocam. ondan önce bu paketi silmelimiyim sorun oluşurmu yada bunun gibi (katoolin meselesinden sonra baya temkinliyimde bu konuda o yüzden soruyorum :sweat_smile:)

Evet silin, snapten kurma adımlarını izleyin GitHub reposunda.

hocam sizinde çok vaktinizi aldım biliyorum ama son bir sorum var. Neredeyse hersey halloldu gibi gözüküyor ama auto-cpufreq uygulaması eskiden uygulamalar bölümüne çıkardı ve sistem başlatırken otomatik başlardı
Screenshot from 2023-09-12 00-26-23

bunlar normalmi uygulamanın olmaması oradan powersave falan seçememek garip geldi biraz eskiden de snapten kurmamıştım yani snapten kurduğumuz zaman live komutu çalışmıyormu?

Screenshot from 2023-09-12 00-30-29

noluyo la (uygulamadaki hiçbir komut çalışmadı ortada bişey yok)
image

Çalışıyor şu an, doğru bir şekilde yapmışsınız.

İstatistikleri görüntülemek için

auto-cpufreq --stats

yazıp teyit edebilirsiniz.

Edit: Live ve install bayrakları kurulmamış makinede deneme için, şu an zaten çalışır durumda ve denemenize izin vermiyor. Her şey yolunda yani.

image
böyle olmamalı sanki.

En iyisi kökten snapten siliyim (sildim). Baştan git den indiriyim. Olmazsa yeniden snapten kurarım gitdekini sildikten sonra (belkide yüklenirken hatalı indirildi)

ahada snapden sildim gitdende silmeye çalıştım ve sonuç (gitden silemedim ve uygulama belirdi [git ile alakalı sanırım] ) ancak en sonunda snapden kurtulup gitden yeniden kurdum ve her şey düzeldi şuan kodlarda çalışıyor. En başta demirdeğerli olmakla herkese teşekkürler wise hocamada buradan söylemek istediğim bir şey var: youtubede canlı indirmeyi falan gösteren tüm videolarda tek kod hazır şeklinde oluyor ilave şeylere gerek duyulmuyor hocam sanırım siz bu paketi kurmamışsınız veya yanlış yada uzun yolla kurmuşsunuz (bilemiyorum) eğerki sizdede auto-cpufreq yoksa şiddetle tavsiye ederim. Performans kaybı yaşatmaz (eğerki TLP ile birlikde kullanmıyorsanız) üstüne pil tasrufuda sağlar sanki sihirmiş gibi.

1 Like