Linux'da bazı steam oyunlarını açamıyorum

Steam menüsünden oynamak istediğim oyunu oynamak için açıyorum, tam steam ekranından çıkıp oyuna gireceğim an oyunu kapatıyor. Oyunları yanlış yere indirdiğimi de düşünmüyorum çünkü bu sorunu Asphalt 9, HOI4 ve birkaç oyun dışında yaşamıyorum.ç

proton ile açıyorsan muhtemelen onda sıkıntı vardır. proton-qt ilr proton ge kur eğer olmazsa wine x11 tarzı bir şey olması lazımdı tam hatırlamıyorum ancak ben öyle çözmüştüm.

1 Like

Çok teşekkürler. En kısa zamanda deneyip sonuçları yazarım.

Muhtemelen oyun NTFS diskine kurulu. Eğer öyleyse attığım dakikayı mutlaka izle:

Eğer öyle değilse Steam’i flatpak üzerinden mi kurdun?

Oyunu açarken ki kayıt dosyalarını görmemiz lazım. Sağ tıklayıp özelliklerden “launch options” kısmına gelip şunu yazın %command% >> /home/kullanıcıadın/output_file 2>> /home/kullanıcıadın/errors_file ve dosyalardaki çıktıları buraya gönderin.

1 Like

Asphalt 9: Legends oyunun çıktıları

bilgisayarımda NTFS diski bulamadım ve Steam’i snap mağazasından kurmuştum

Tamam ben nedense dün yukarıdaki kısmı gözümden kaçırmışım.

İlk olarak kodları resim şeklinde paylaşmak yerine buraya kopyalayıp yapıştırırsan ve kodları seçip ctrl+e ile tırnak içerisinde alabilirsen daha güzel olur. Çünkü okuması bizim için kolaylaşıyor.

Hata kayıtlarına baktığımda net bir şey göremiyorum. Oyunun protondb adresine baktığımızda sorunsuz çalıştığı gözüküyor. Tavsiyem sağ tıklayıp özellikler, uyumluluk kısmından Proton sürümünü değiştirmeniz olur.

Ek olarak Hearts of Iron oyunun native sürümü varmış. Varsayılanda onu kullanıyordur Steam. Onu da yukarıdaki adımları izleyerek proton ile çalıştırmayı deneyin.

Protonup-qt paketiyle Proton-ge sürümünü kurun en son bir de onunla deneyin. Umuyorum ki açılacaktır.

Bu adımların hiçbirisi işe yaramazsa yine hata kayıtlarını bizimle paylaşın.

1 Like

hoi4’ün son launcher güncellemesi hatalıydı. Birde hoi4’ü native olarak mı çalıştırıyorsunuz?

HOI4’ü proton ile başlattığımda açıldı, Asphalt ise hala açılmıyor.

Ekran kartını aktifleştirmiştiniz değil mi? Eğer aktifleştirmedi iseniz aktifleştirmenizi öneririm.

Tamam ama yine kayıtları paylaşman lazım. :slight_smile: Proton sürümüne geçtiğinde ne gibi kayıtlar çıkıyor ortaya?

1 Like

asphalt için proton loglarına bakmak gerekiyor. PROTON_LOG=1 %command% yazın launch options kısmına ve tmp içinden log’u atın.

neofetch çıktısını atar mısınız?
Kullandığınız sistem hakkında hiç bilgi sahibi olmadan bu soruyu cevaplamak imkansız.
Ayrıca şuraya da baktınız mı? ProtonDB Asphalt 9 sorun yaşayan insanlar nasıl çözdüklerine dair bilgi de veriyorlar hem :smile:

1 Like

Steam library klasoru nerede ise su klasoru silip tekrar oyunu acmayi dener misiniz? Steam bu klasorleri tekrardan regenerate etsin. Kendimden ornek vereyim. 3 farkli library klasorum var;

~/.var/app/com.valvesoftware.Steam/.local/share/Steam/steamapps/compatdata
/mnt/5/Diger/SteamGames/steamapps/compatdata
/mnt/6/Diger/SteamGames/steamapps/compatdata