Linux yüklerken intel rst nasıl kurulur

Windows 11 bir sistemim var Linux Ubuntu ya geçeceğim ama Intel Rapid Storage Technology (RST) yüzünden geçemiyorum, aynı sorunu Windowsta da yaşadım ama Sitesinden RST sürücülerini indirip Windows usb si içine atıp sürücüleri kurdum ama daha yeni bir Linux kullanıcısı olduğum için bunu nasıl Linuxta nasıl yapacağımı bilmiyorum RST yi BIOS tan kapatmadan nasıl çözerim. eklere kurduktan sonra aldığım hatayı bıraktım ve depolama birimim bozuk değil. Pc:Dell g15 5530

Merhaba, foruma hoş geldiniz. Ekranda görünen çıktıların haricinde sisteminiz çalışıyor gibi görünüyor. Acaba ne gibi bir sorun yaşadınız. Kurulum sonrası sistem mi çalışmadı biraz daha net yazabilir misiniz?

Edit: Eğer kurulumda yaşıyorsanız farklı bir port denemek belk işe yarayabilir. RST özelinde bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü aksi halde disklerinizi hiç görmezdi.

2 Likes

Sorunun RST den olmadığını RST den olsa diski hiç görmezdi derken aşırı haklısınız sabahtan beri RST yüzünden olduğunu düşünüp her türlü seçeneği denedim en son RST yi kapatıp tekrar kurdum yine sorunum düzelmemişti ve yazdığınızı okuyunca resmen aydınlandım. şu an sorunum sistemim kitleniyor toplam 10 defa civarı yeniden başlatmışımdır çoğunluklar şu sorunları gördüm ya login ekranında ya loginden sonra home screende sistem kitleniyor kapatma tuşu dışında herşey işlevsiz ne bilgisayar uyku moduna giriyor ne klavye ne mouse çalışıyor bazen ekran bile gelmiyor sorunun diskimde olduğunu düşünmüyorum çünkü daha bu sabah windows sorunsuz çalıyordu. Laptopum Ubuntu sertifikalı 2 ay önce falan aldım donanımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum ilk aldığımda windowsa alışığım diye windows kurmuştum ama şu an windows çok daraltıcı geliyor ondan dolayı Linuxa geçmek istiyorum. ama şu an bu sorunla karşı karşıyayım

Sisteminizin özelliklerini yazmanız mümkün mü? Ekran kartı, işlemci, ram , disk ve benzeri bilgiler. Buna göre bir mantık yürütelim. Belki ekran kartınız nvidia dır ve bir şeyler yüklenmemiştir.

Bunun haricinde linux kullanma isteğinizi anlıyorum fakat ubuntu özelinde bir özel isteğiniz var mı yoksa başkaca bir dağıtım da (gene ubuntu benzeri veya farklı bir tabanlı) denemek ister misiniz? Eğer sorunun çözümü daha güncel bir dağıtım kullanmak ile olacaksa bunu da şimdiden düşünmemiz iyi olur.

Sistem özelliklerim: Laptop Dell G15 5530 Intel I9-13900HX 32GB Ram 1tb M2 SSD 8gb RTX4060

ubuntu özelinde hiçbir isteğim yok aslında ubuntu tercih etmemin sebebi laptopum Ubuntu sertifikalı olduğundan daha az sorunla karşılaşacağımı düşündüğümdendi kullanacağım dağıtımın sorunsuz olması önemli çünkü yedek herhangi bir sistemim yok IT bölümü 1. sınıf öğrencisiyim ve pc bana her gün lazım o yüzden kararlı ve sorun çıkarmayacak bir dağıtıma ihtiyacım var.

Çok güzel bir sisteminiz varmış maşallah. Güle güle kullanın.

Ekran kartınız hem nvidia kapalı kaynak hem de nvidia açık kaynak driverları destekliyor. Acaba driverları kurmuş muydunuz? Ubuntu da bunun için ayar sekmesi vardı diye hatırlıyorum. Eğer oraya ulaşma şansınız olursa hangisini seçip kurduğunuzun fotosunu atarsanız süper olur.

Bunun haricinde standart soruları da eklemiş olayım. UEFI ve Secure Boot açık/kapalı şekilde denediniz mi? Bazen bunlar da fark yaratabiliyor.

Edit: Yedek sisteminiz yok diye söylediniz. Acaba başka bir dağıtım kullanmak isterseniz bunu indirip USB ye atmak için yardım alabileceğiniz bir PC var mı veya hali hazırdaki USB yi nasıl hazırladıysanız o şekilde :smiley:

1 Like

Teşekkürler, üniversite okuduğumdan malesef orda herhangi bir sistemim yok şu anda yedek pc imden usb yazdırabilirim sorun değil Ubuntu kısmında da dediğim gibi yeni kullanıcı olduğum için drıverları otomatik kur seçeneğini seçtim. UEFI ve Secure Boot açık/kapalı şekilde denemedim henüz.
Edit: Bu Eke bıraktığım seçeneği seçip kurmuştum

Şimdi ZorinOS kurdum ve başlangıçta (ınstall modern nvidia drivers) dedim ve güzelce kurudu sanırım. daha çok test edemedim ama sorunun rft den olmadığını bana farkettirdiği için ve yardımcı olduğu için @wise a teşekkürler

1 Like

Gönderinizin bildirimi nedense gelmemişti bana. Bu şekilde halletmiş olmanıza sevindim.

Muhtemelen en güncel nvidia (açık veya kapalı) driver’ını kurmuş oldunuz. İnşallah sorunsuz bir şekilde devam edersiniz.

Edit: Ek olarak size tavsiyem bir USB’nizi ventoy ile biçimlendirmeniz. Böylece ek olarak uğraşmadan sadece içine ISO dosyası atarak kullanabilirsiniz. Böylece PC açıkken ek bir cihaza ihtiyaç olmadan başka ISO dosyaları yazdırabilirsiniz.

2 Likes

Merhaba benim eski cihazımda dell ürünüydü, Cihaz sertifikalı ise Dell recovery diskini arattır internet üzerinde, Dell cihazların repoları olabiliyor. Benim eski cihazımda ubuntu ile gelmişti bende ozaman bir sorun yaşarım diye DD ile recovery yedeği almıştım ve Repo conf dosyasını yedeklemiştim. Base kurulumda cihaz, dell repolarından sürücü update yaptığında daha verimli çalışıyordu, intel dell modelleri linux üzerinde çok verimli, bu arada çok güzel cihazın var güle güle kullan.

repoları inceledim, günceller. Aşağıdaki bağlantıda çok güzel açıklanmış kurduğun sürüme göre düzenlemeni yapabilirsin.

1 Like

Çok teşekkür ederim bende bunları aramıştım ama böyle aratmadığım için sanırım karşıma çıkmamış. oysa ki farklı farklı kaynak ve forumlara göz atmıştım. sağolun tekrardan