Linux üzerinden whatsapp telefon görüşmeleri

önceden windows kullanıyordum ve whatsapp uygulaması ile bilgisayar üzerinden telefon çağrıları yapabiliyordum. linuxta whatsapp resmi olarak desteklenmediği için bunu yapamıyorum hatta uygulaması bile yok resmi olan. 3. parti whatsapp istemcilerini denedim fakat hiç biri ile istediğim şeyi yapamadım, sadece whatsapp üzerinden mesajlaşma sağlayabiliyolar. arch linuxta whatsapp telefon çağrıları yapabilmem için ne önerirsiniz? emülatör veya sanal makine gibi birşey istemiyorum

bottles ile whatsapp exe dosyasını yüklemeye çalıştığım zaman ise şu hatayı alıyorum;

Installation has failed Please re-run this installer as a normal user instead of Run as Administrator

bottlesi sudo olarak başlatınca sorun çözülür diye düşünüyordum fakat başlatamıyorum. sudo bottles yazdığım zaman hata veriyor. isterseniz hata mesajını yazabilirim

1 Like

Wine varsayılan olarak çalıştırdığı tüm uygulamalara windowstaki “Yönetici olarak çalıştır” yetkileriyle çalıştırıyor (linuxtaki root’la alakası yok, sadece çoğu installer öyle istediği için). Bottles ile pek bi deneyimin yok ama wine ile programı normal kullanıcı yetkileriyle çalıştırmak için wine runas /trustlevel:0x20000 program-adı.exe şeklinde yetki seviyesini belirtmek lazım.
(Komut kaynağı)

program adı yazan kısma exe dosyamın yolunu yazmama rağmen dosya bulunamadı diyor, komutu sudo olarak çalıştırmayı denedim fakat gene birşey değişmedi

Uygulama başlatılamadı veya belirtilen dosya ile ilişkili bir uygulama yok.
ShellExecuteEx başarısız: Dosya bulunamadı.

wine yerine wine-staging kurup normal şekilde çalıştırınca uygulama sorunsuz açılıyor da Whatsapp uygulamasının .exe sürümü artık desteklenmiyor galiba. Uygulamanın süresi doldu diye bir hata verip şu linke gönderiyor. Microsoft store uygulamaları da maalesef wine’da çalışmıyor.
Farklı bir alternatif bulmanı tavsiye ederim

linkte windowsun 10.0.18362.0 ve üzeri sürümlerinde desteklendiği yazıyor. ben exe dosyasını whatsapp sitesinden indirmiştim. her neyse

Whatsapp ın pwa desteği var

pwa halinde arama yapılmıyor sadece mesaj atılıyor

1 Like

Evet bu benim de eksikliğini yaşadığım bir konu doğrusu. Mecburen Telegram gibi alternatiflere yöneliyoruz. Onların da yaygınlığı az.

1 Like

Waydroid üzerinde Whatsapp kullanabilirsin.

1 Like

Waydroid Whatsapp’ı, Windows uyumlu Whatsapp kadar güzel bir arayüze sahip değil, tek sıkıntı bu olsa, çok fazla sistem yiyor maalesef. Bilgisayarı sesli çalıştıracak kadar matah bir şey değil Whatsapp :frowning: