Linux sistem ├Ânerisi

Arkada┼člar merhaba arkada┼č─▒m─▒n i3 1 nesil 4 GB ramÔÇÖli bir bilgisayar─▒ var buna i┼čletim sistemi olarak linuxÔÇÖu y├╝klemeyi d├╝┼č├╝n├╝yorum Bir ├Âneriniz var m─▒ bilgisayar─▒n ├╝zerinde ekran kart─▒ yoktur bir de arkada┼č oyun oynamak i├žin de─čil sadece internette gezinip film izlemek YouTubeÔÇÖye girmek i├žin kullanacakt─▒r videolarda tak─▒lmayan bir linux i┼čletim sistemi ar─▒yorum

linux mint xfce ba┼člang─▒├ž ve d├╝┼č├╝k sistem i├žin hi├ž fena de─čil san─▒yorum

tam olarak ayn─▒ sistem ├Âzelliklerine sahip bir bilgisayarda Linux Mint 20 Xfce versiyonunu s─▒k─▒nt─▒s─▒z ├žal─▒┼čt─▒r─▒p kullan─▒yordum. ama i5 1.nesil i┼člemciye sahip ayn─▒ ya┼čtaki ba┼čka bir bilgisayar─▒m Linux MintÔÇÖin son s├╝r├╝m├╝n├╝ ├žal─▒┼čt─▒rm─▒yordu.

e─čer sistem 32 bit ise iki se├žene─čin var: Debian ve LMDE

64 bit ise Linux Mint Xfce dene, e─čer ├žal─▒┼čmazsa ba┼čka bir ┼čey ├Âneririm.

64 bitli bir bilgisayar

bence antix 22 kur derim deb├şan tabanl─▒ hem hafif hemde stabil

(23 u denedim depolarda sorun ya┼čad─▒m u─čra┼čmak istemeyip 22 ye d├Ând├╝m.)

1 Like

22 sini nereden bulacam

Burada t├╝m s├╝r├╝mler mevcut. Ben de antiX 22 kullan─▒yorum memnunum. Eski bilgisayarlara can suyu gibi resmen. Ama 4 GB RAMÔÇÖe sahip olup MX Xfce, Linux Mint Xfce, Endeavour LXDE, Debian LXDE, Lubuntu, Linux Lite, Xubuntu kullanmak isterdim ┼čahsen. antiXÔÇÖi t├╝y gibi hafif olmas─▒ ve DebianÔÇÖda yapt─▒klar─▒n─▒n yakla┼č─▒k %95ÔÇÖini yapabiliyor olmas─▒n─▒ severim ama di─čer sayd─▒klar─▒m kullan─▒m kolayl─▒─č─▒ olarak daha ├╝st├╝n.

1 Like

├Âncelikle e─čer kal─▒pla┼čm─▒┼č bir masa├╝st├╝ alg─▒n yoksa sana openbox masa├╝st├╝ ortam─▒n─▒ tavsiye ederim. tavsiye edebilece─čim ve sistemini ┼čahland─▒racak da─č─▒t─▒mlar

CrunchBang++
Bunsenlabs
Arch (openbox masa├╝st├╝ ortaml─▒)

ilk ikisi debian tabanl─▒ daha rahat bir kullan─▒m sunar. kafana tak─▒lan bir k─▒s─▒m olursa sorabilirsin

Crunchbang++ ve bunsenlabs yak─▒n zamanda denedim. Memnun kalmad─▒m. ├ťstelik antiX de ayn─▒ i┼či yaparken daha fazla kullan─▒m kolayl─▒─č─▒ sa─člamakla birlikte bo┼čtaki Ram y├╝k├╝ yaln─▒zca 150-200 MB aras─▒. Bu iki da─č─▒t─▒mda ise 600-700+ kullan─▒m y├╝k├╝ g├Âr├╝yoruz. Tabi ki konu sahibi tercih edebilir 4 GB Ram ile ama ger├žekten hafif da─č─▒t─▒m istiyorsa antiX alan─▒n─▒n en iyisi diyebilirim rahatl─▒kla. Zaten distrowatchÔÇÖta da old computer ba┼čl─▒─č─▒nda s─▒ralamada en ├╝ste antiXÔÇÖi g├Âreceksiniz. Ayr─▒ca normal s─▒ralamada bile sa─č tarafta ilk 15 i├žinde oldu─čunu g├Ârebilirsiniz(14. s─▒rada)

Crunchbang++ ve BunsenLabs hafif gibi g├Âr├╝n├╝yor ve hissettiriyor ama i┼č y├╝ke geldi─činde s─▒n─▒fta kal─▒yorlar. Yine de ayr─▒ bir havas─▒ var denenir. Bu arada antiX de masa├╝st├╝ kullanm─▒yor sadece icewm kullan─▒yor o y├╝zden hafif hem de systemdÔÇÖsiz oldu─ču i├žin onun da a─č─▒rl─▒─č─▒ yok olmu┼č oluyor.

1 Like

Zorin Os Lite iyi bir alternatif olabilir, denemekte fayda var.

Zorin OS Lite
Sistem gereksinimleri