Linux Serüvenimde Yaşadığım Sorunlar

Bilgisayarım artık eskisi gibi hızlı çalışmadığı için linux dünyasına girmek istedim.Laptop Özelliklerim:

İşlemci = Intel(R) Core™ i5-4210U
Ekran Kartı = Nvidia GeForce 840M
Ram = 8GB

YKS öğrencisi olduğum için zaman aşırı kıymetli. Hızlı çalışan, işlerimi pratik şekilde yapabileceğim, Web’de hızlı şekilde dolaşabileceğim işletim sistemi bulma amacı ile Mint,Ubuntu,Pop Os,Fedora gibi dağıtımlar kurdum denedim. Denerken hep ne olur ne olmaz diyerek Dual Boot şeklinde kurdum. Ama anlamlandıramadığım bir şekilde her dağıtımda da aynı sorunları yaşadım:
-Aşırı ısınma ve fan sesi
-Ekran yırtılmaları + smooth olmaması
-Pencerelerin kasması,donması,takılması vs.
-Kulaklık takınca müzik ve video başlangıcında patlama sesinin olması
-Video izlerken birden bir sürü çizgilerin çıkması.

Bu tür sorunları her dağıtımda yaşadım ve sadece patlama sesi olan kısım hariç hiçbir sorunu çözemedim. Her defasında ayırdığım zamanın boşa gitmesine hem üzülerek hem sinirlenerek dağıtımları sildim ve her defasında bir daha uğraşmayacağım dedim ama yine de uğraştım. Ve en sonunda nefret edecek duruma geldim. Düşüncelerimi aşağıda belirtmek istiyorum. (Baştan belirtmek istiyorum fanboyluk değil sadece kendi düşüncelerimi belirtmek istiyorum, bu düşüncelerimi değiştirtebilecek fikirleriniz varsa yardımcı olursanız çok mutlu olurum)

• Linux’ta daha 5 dakika geçmeden ve hiçbir program dahi açmadan PC’min cayır cayır yanıp uzay mekiği sesi çıkarması aşırı sinir bozucu bir durum. Dual Boot’taki Windows 10’a girdiğim zaman ise 1080p video izlediğim zaman bile ne fan sesi ne de ısınma oluyor.

• Ufak bir sorun olduğunda bile hakkında hiçbir bilgim olmayan kodları terminal üzerinden yazarak, uğraşarak çözmeye çalışmak aşırı yorucu ve zaman alıcı bir durum. İşin komik tarafı yazdığım kodların %99 unun ne işine yaradığını tahmin bile edemiyorum.
    (Windows’ta bir sorun çıktığında da bilmediğin kod yazıyorsun ne anlatıyorsun diyebilirsiniz haklısınız ama az çok anlayabiliyorum ve çok nadir yapmak zorunda kaldım. Linux’ta daha kurar kurmaz zibilyon tane kod yazmak zorunda kaldım.Hangi dağıtım hatırlamıyorum ama not defteri oluşturmak için bile kod yazmak zorunda kaldım yani buna ne gerek var.

• Laptop olduğu için 2 ekran kartım var ve bu kartları görmeme gibi sorunlar da yaşadım. İntel otomatik yükleniyormuş galiba ama çalışıp çalışmadığını, yüklü olup olmadığını tam anlayamadım. Normalde Windows 10’da update ile hem otomatik kuruluyor hem de yukarıda belirttiğim sorunlar olmuyor.

• Ekran kartı driverlarını hallettikten sonra linuxta hiçbir türlü tam performans alamadım ve güç tüketimi aşırı fazla idi. Profil seçme yerinden güç tasarrufunu almamama rağmen pc adeta uçucakmış gibi ısı ve ses üretiyordu.(O an hiçbir işlem dahi yapılmamasına rağmen.) Windows 10’da yüksek performans modunda olsam bile hiçbir aşırı ses,ısı olmuyor.

• 1080p video izlerken bile hiçbir türlü 60 fps hissi alamadım hep bir ekran yırtılması, takılmalar, dudakların sesle uyumlu olmaması vs. yaşadım ve çok can sıkıcı bir durum. Ekstra olarak video ve müziğin patlama sesi yaparak başlama gibi bir sorun da yaşadım ama 1 2 kod yazarak düzeltebilidm. Windows 10’da ise şimdiye kadar böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Tabi linuxun sevdiğim tarafları da var elbette. Ücretsiz olması, hızlı açılıp kapanması, işlemleri hızlı yapması, webde bekletmeden hızlı dolaşması vs. Ama yaşadığım bu sorunlar sonucunda artık nefret bile etmeye başladım.

Zamanınızı aldığım için kusura bakmayın ama düşüncelerimi paylaşmam gerektiğini hissettim.Verebileceğiniz tavsiyelere sonuna kadar açığım.Teşekkürler, iyi forumlar dilerim.

2 Likes

Nvidia Linux’u sevmiyor. Meraktan soruyorum. nouveau kullandınız mı? Sorunların çoğu ekran kartı gibi duruyor şahsen.

1 Like

Yok hocam. Gerek intel için gerek nvidia için birsürü bilmediğim işlemler yaptım ama bu işlemleri yaparken o terimle alakalı hiçbir şey karşıma çıkmadı.

Edit:

Ben de bir yeni başlayan olarak yaşadığım sorunları ve sıkıntılarımı ekleyeyim. Tecrübelerimizi paylaşmış olalım.

Benim makinemde bi i5 8gb notebook. Pardus 23 yükledim. Dual Boot’da Win11 var. Ekran kartı ya da driver problemim olmadı. Zaten intel irisx var.

Ses sorunu ve görüntü yırtılması yaşamadım. Ses yönetilebilirliği konusunda Win11’den daha iyi diyebilirim.

KDE yüklemiştim ve ekran masaüstü kontrolcüsü olarak wayland kullanıyordum. Burada 4 sıkıntı yaşadım;

• Bazı uygulamalar doğru ölçeklenmiyordu.
  • Ekran alıntısı yada ekran kaydı yapamıyordum.
  • Bir pecereyi tam ekran yaptığımda alt tarafı görev çubuğuna hızalanmayıp arkasına giriyordu. Scroll bar falan görev çubuğunun arkasında kalıyordu.
  • Ne alaka ise ekranın en sol üst köşesinde boş bir alana tıkladığımda anydesk açılıyordu. :slight_smile: Ekranın köşelerine tıklandığında belli aksiyonları çağıran bir özelliği var KDE’nin ama orada hiç bir aksiyon tanımlı değilken oluyordu bu.

Kısa bir google araması ile bu tip sıkıntıların Wayland’den kaynalabileceğini gördüm ve X11 kullanmaya başladım. Bu 4 abukluk son buldu.

Ancak sizin yaşadığınıza benzer şekilde Win11’e göre daha sıcak çalışıyor makine ve fan daha yüksek sürelerde ve sesli olarak çalışıyor haliyle. Ancak bu sürelerde CPU kullanımı %3-5. Anlam veremedim henüz ve çözüm de bulamadım.

Ayrıca “Uyku modu” ve “hazırda beklet” modları sıkıntılı. Uyku modunda sadece ram’de güç vardır. Win11 bu modda beklediğinde çok az şarj tüketir ancak Linux’ta uyku modunda bıraktığımda sabah makinenin pilini sıfırı tüketmiş buluyorum. Ben de çözüm olarak ekran kapatıldığında hazırda beklet moduna geçecek şekilde ayarladım. Bu modda ramdeki verilerin sabit diske yazılması ve tamamen gücün kesilmesi ve makinenin pil tüketmemesi gerekir. Windows’ta böyledir ancak yine makinemi sabah pili tüketmiş buluyorum tam şarjda bırakmış olsam bile. Bunu da henüz çözemedim. Ama çok da dert etmedim. Tamamen kapatarak kullanıyorum çözüm bulana dek.

Terminalde kod yazmaya ise çok ihtiyacım olmadı şimdilik. Sadece pardusun kendi yazılım merkezinde olmayan bir yazılımı flatpak denen uygulama ile kurmam gerektiğinde ihtiyacım oldu ama ne zaman hangi kodu nasıl kullanmam gerektiği yazılımı indirdiğim sitede detaylı anlatıldığı için sıkıntı olmadı.

Hemen vazgeçmemek lazım. Her sorunun bir çözümü olabileceği kanaatindeyim. Herkese yağ gibi geçişler dilerim.

3 Likes

Wayland’in ekran kaydı araçları farklı mesela grim slurp grimshot bunlara örnektir ve ayrıca Nvidia ekran kartı ile Wayland iyi bir ikili olamayabiliyor, kimi durumlarda.

merhaba. öncelikle şunu söyleyeyim ben şahsen linux’a geçerken zerre sıkıntı yaşamamış bir kullanıcıyım bu yüzden bu sorunların çözümü bende yok. yine de bazı tahminlerim var ve bu yüzden yazıyorum. diğer arkadaşlarımız daha iyi bir şekilde sana yardımcı olacaklardır diye tahmin ediyorum, öyle umuyorum.

nouveau nVidia’nın kendi driver’ı olmayıp nVidia ekran kartını tersine mühendislikle çalıştırmayı sağlayan açık kaynaklı bir driver. oyunlar konusunda performansı yetersiz kalsa da linux üzerinde çok daha uyumlu ve sorunsuz çalışır. pop!_OS gibi dağıtımlarda nVidia’nın kapalı kaynaklı ekran kartı işletim sisteminde gömülü gelir. genel olarak üst seviye ekran kartı kullananların oyunlarda yüksek performans alabilmeleri içindir. senin ekran kartın eski bir model olduğundan nouveau driver’ının tüm işlerini göreceğini sanıyorum.

ayrıca terminal mevzusu hakkında da şunları söyleyebilirim. windows’ta terminalin bu kadar fazla kullanılmıyor olma sebebi terminale gerek “duyulmaması” değil, windows’un cmd’sinin kelimenin tam anlamıyla berbat olmasıdır. linux terminali ile yapılabilen çoğu şey yapılamaz, yapılsa bile çok daha zor yapılır. linux terminalinin dili ise kullandıkça anlaşılır bir seviyeye gelecektir diye düşünüyorum, öğrenmek için zerre çaba harcamamış bir Linux kullanıcısıyım ve terminalden sorun çözmem gerektiğinde okuduğum komutların ne işe yaradığını az buçuk kestirebiliyorum.

linux’taki yardım belgelerinde terminalin pratikliğinden dolayı her şey terminal üzerinden anlatılır. yoksa not defteri oluşturmak veya program yüklemek için çoğu dağıtımda grafik arayüzler vardır. terminal bir zorunluluk değil kolaylıktır aslında. yine de alışma zorluğunu anlayabiliyorum. linux’a ilk geçtiğimde terminali bir hafta boyunca hiç açmadım bile. windows’taki alışkanlıklarımla paralel olarak her şeyi grafik arayüzlerinden hallettim. sonrasında not defterini yüklemek için terminale sudo apt install mousepad yazmanın daha kolay olduğunu fark ettim ve kolayıma gelecek bazı işlemler için terminali açmaya başladım. bazı işlemleri de hala grafik arayüzlerinden hallediyorum. hangisi kolayıma gelirse.

sorununa dair tahminlerime gelelim. kapalı kaynaklı nVidia driver yerine nouveau’yu denemek bir ihtimal sorunu çözebilir. bunun dışında pop!_OS mesela wayland(grafik yazılımı) ve pipewire(ses yazılımı) ile gelen bir dağıtımdır. bu iki yazılım daha yeni ve moderndir ve dolayısıyla yeni donanımlarla daha uyumludurlar. sen görece eski donanım kullanıyorsun bu sebeple pipewire yerine pulseaudio kullanmak ses problemlerini, wayland yerine xorg kullanmak da görüntü problemlerini çözebilir. ayrıca multimedia codec’leri belki kullandığın dağıtımda yüklü olmayabilir, onları yüklemek de medya oynatırken yaşadığın sorunları çözebilir.

tabii ki bunların hepsi tahmin. bir tek işlemci kullanımı ve fan konusu hakkında pek bilgim yok, mazur gör. linux’lu günler dilerim ^_^///

2 Likes

Hocam şimdi kontrol ettim ve dediğiniz terimin nouveau'yu aslında hep karşılaşmışım ama adını uzun olduğu için okumamışım. Otomatik olarak kurulu gelen açık kaynaklı nvidia dediğiniz gibi. Ama bu driver bile kurulu iken yaşadığım problemler aynen devam ediyordu. Önerileni kurunca bir nebze de olsa kasma donma vs azalsa dahi tamamen kurtulmuş değildim.

Cmd ile dediklerinize katılıyorum ama şimdiye kadar bir sorunum olduysa (ki çok az oldu) cmd ile direk halledebiliyorum. Her işi cmd üzerinden yapma gibi bir kaygım da yok aslında. sudo apt update vs kodları daha hızlı halletmeye olanak sağlıyor olabilir ama bu sorunları çözmeye çalışırken o kadar çok bilmediğim kodlarla uğraştım ki hiçbir işi terminal üzerinden yapmama izin vermeseler uygulama gibi bir opsiyon verseler gıkım çıkmaz.

Yardım belgelerinde terminalın pratik sağladığını anlıyorum fakat bir kullanıcı olarak yaptığım işlerin bir işe yarayıp yaramadığını anlamak çok zor açıkcası. Özellikle ekran kartını düzeltmeye çalışırken config dosyalarına birkaç parametre,kod vs eklerken acaba etkisi oldu mu, işe yaradı mı, yapabildim mi gibi soruları cevaplayamadım.

Şu deneyimimi de paylaşmak istiyorum.Ubuntuda vs yine smooth olmama gibi sorunlar yaşadım fakat çok aşırı yırtılma kasma gibi sorunların olmadığını farkettim.Rahatsız ediyor muydu evet ama diğer dağıtımlar gibi değildi. Sanırsam ubuntuda direk önerilen kapalı kodlu driver kurulu geliyordu. Mintte ise açık kaynaklı olan otomatik yüklü geliyordu ama aşırı kasma donma oluyordu.

Laptop unuzda çift ekran kartı varsa intel onboard olan ve nvidia gibi. Çoğu dağıtım kurulunca nvidia kapalı sürücüleri kuruyor ve nvidi ekran kartını masaüstü ortamında çalıştırıyor. Buda bilgisayarın aşırı ısnmasına ve pilin çabuk bitmesine sebep oluyor. İntel karta geçiş yapınca benim makinede inanın fan sesi duymaz oldum. Sizin dediğinizin tam tersine windows 111 le makineyi açınca fan daha fazla çalışıyor.

sudo prime-select intel

Çift ekran kartınız varsa terminalde deneyip oturumunuzu tekrar açarsanız çok işe yarıyor.

2 Likes

Hocam şuan herhangi bir dağıtım kurulu değil pcde o yüzden birkaç gün sonra denemeyi düşünüyorum.
İkinci olarak nvidia kapalı da olsa açık kaynak da olsa kasmalarım hep vardı ama oranları farklıydı. Sistemi ilk kurduğumda anladığım üzere zaten hali hazırda intel kurulmuş oluyor. Bu durumda ise kasma durumunu nvidia kapalı veya acik kaynaklı drivera nazaran çok daha fazla gözlemledim.

Hocalarım merhabalar. Bugun ısrarla denemeyeceğim diyip Manjaro kurdum. Ve inanılmaz bir şekilde direk kurulduktan sonraki halinde ısınma,kasma,donma,tearing vs gözlemlemiyorum. Tam buldum dediğim anda birşey fark ettim. Firefox açarken fan birden hızlanmaya başlıyor ve baya ses oluyor ama 5sn sonra vs geçiyor. Ama eğer bir video açarsam cpu 100lere tırmanıyor ve aşırı ısınma oluyor. Otomatik yüklü gelen driverlar bunlar. Bunlarla durmalı mıyım yoksa başkasını kursam daha mı rahatlar pc tam bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Manjaro’yu şahsen sevmiyorum. Benim bilgisayarımda donmalara sebep olan bir Linux dağıtımıydı. Umarım sizde de öyle olmaz. https://manjarno.pages.dev/

1 Like

hocam diger dagitimlardan farkli olarak ilk defa default haliyle bu kadar sorunsuz bir dağıtımla karsilastim. ustte belirttigim sorun haric bir problemim yok ve driver konusunu da bilmiyorum. Keske diğer dağıtımlar da böyle olsaydi da onlarda dursaydim diyorum içimden. Attiginiz linke baktığım zaman manjaroya olan bakışımı değiştirdi baya. Manjaroyu degistirmeyi dusunuyorum ama ne denesem bilmiyorum.

Firefox’un donanım hızlandırma kullanmıyor muhtemelen ondan.

image

Bu kısım açık mı acaba ayarlarda? İşin içerisine çift ekran kartlı bilgisayarlar girince benim için sıkıntı oluyor o konuda pek tecrübem yok maalesef @Valentinus belki yardımcı olabilir.

Bunu yazdığın için ek olarak belirteyim, Linux çoğu sistemde hiç bir sorun çıkarmadan çalışırken bazı sistemlerde sorun çıkartabiliyor. Özellikle bazı laptoplarda donanımın destek vermiyorsa. Çoğu zaman çözüm var ve bulunabilir ama zamanım çok kıymetli ve şu an çözemeyecek durumdayım diyorsan bulaşmaman daha sağlıklı olabilir. İyice tiksinme yani. :slight_smile: Daha müsait olduğun zaman dönersin olur biter.

4 Likes

Hocam firefoxu açtığımda üstteki otomatik açık gelmiş.Yine de onu kapatım alttaki seçeneği hem işaretleyerek hem kaldırarak denedim. Kaldırınca çok daha fazla ısınma,fan sesi oldu.Pcyi hiç böyle görmemiştim yani. Açık yaparak denediğim zaman ise kapalıya göre çok az da olsa fark var ama yine de aşırı ısınma,cpu kullanımı hala devam ediyor.

Bundan dolayı Manjaro’yu kaldırmak istiyorum açıkcası. Devamında KDE’yi baya beğendim ve kullanmak istiyorum.Hangisini yapmalıyım sizce?

• Linux Mint kurup üstüne KDE kurmak
  • Kubuntu kurmak
  • Fedora KDE kurmak

Önerim Fedora olur bunlar arasından.

1 Like

linux mint, ubuntu ve fedora’yı daha önce denediysen ve manjaro sana daha hatasız bir deneyim yaşattıysa bilgisayarın arch tabanıyla daha iyi geçiniyor olabilir. bunu eski bir casper bilgisayarda yaşamıştım.

ayrıca KDE kuracak olman da bir yönden güzel çünkü login ekranında X11 ve Wayland arasında seçim yapabiliyorsun biri sıkıntı çıkarırsa diğerine rahatça geçebilirsin :slight_smile:

3 Likes

İlk dediğinizi değerlendireceğim hocam. X11 ve Wayland’ın ne olduğunu bilmiyorum malesef daha çok yeniyim :slight_smile:

1 Like

X11(Xorg) ve Wayland’e görüntü sağlayıcı yazılımlar diyebiliriz, Linux dağıtımları ikisinden birini kullanır görüntü sağlamak için. eskiden sadece Xorg vardı ama son yıllarda daha modern bir yazılım olan Wayland’e bir geçiş süreci hakim. KDE ise iki yazılımı da destekliyor ve login ekranında ikisi arasında değişim yapabilmene olanak sağlıyor. bu yüzden biri sıkıntı çıkarırsa diğerine geçmek sorununu çözebilir

3 Likes

Hocam diğer ekran çizgi konunuza da ithafen sizin hazırlanmanız gereken bir sınav var bu yüzden yeni başlangıçları ertelemenizi öneririm.

Yazdığınız sorunların çözümü yok değil. Hepsi çözülebilir konular bu arada. Lakin şu bir gerçek Windows’a göre daha manuel.

Çünkü senin bilgisayarın ve her şeyi sana bırakıyor. Daha önce de kullanmadığın bir şey olduğun için öğrenmen gerekiyor.

Siz bu heyecan ile girmektense hemen işlerimi halledeyim diye yüklemişsiniz ve maalesef sorunları da çözememişsiniz. Bence Linux’tan nefret etmeyin ama şuan olmasa da ileride öğrenmeyi de göze alarak dönmeyi düşünebilirsiniz. :slight_smile:

3 Likes

Manjaroda o problemler çok normal, manjaro hem performans hem de stabilite bakımından aşırı sıkıntılı bir dağıtım. İyi bilgisayarım olmasına rağmen bende de aynıydı.
Ben şahsen Fedora KDE öneririm.
Böyle sorunların çıkması pek olası değil Fedorada.
Sistemi güncel tutmanızı da ayrıca tavsiye ederim.
image
KDE kullanırken aşırı kaynak kullanımı görürseniz bunu kapatıp apply diyerek uygulayın. Sistemi rahatlatır bayağı.