Linux Mint'e Hyprland nasıl kurulur?

Linux Mint 21 Cinnamon kullanıyorum, Hyprlandā€™e geƧmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Direkt mint repolarinda bulunmuyor, ancak kendiniz derleyebilirsiniz. Tabiki oncesinde derleme islemi yapmadiysaniz biraz garip gelebilir.

Derleme islemleri (bkz. hyprland offical wiki)

Oncelikle hyprland sitesinden aldigim verilere gore ubuntu 23 icin bir kac adim bulunuyor. Linux Mint ubuntu tabanli diye biliyorum.

Derleme islemi icin gereken bagimliliklar

sudo apt-get install -y meson wget build-essential ninja-build cmake-extras cmake gettext gettext-base fontconfig libfontconfig-dev libffi-dev libxml2-dev libdrm-dev libxkbcommon-x11-dev libxkbregistry-dev libxkbcommon-dev libpixman-1-dev libudev-dev libseat-dev seatd libxcb-dri3-dev libegl-dev libgles2 libegl1-mesa-dev glslang-tools libinput-bin libinput-dev libxcb-composite0-dev libavutil-dev libavcodec-dev libavformat-dev libxcb-ewmh2 libxcb-ewmh-dev libxcb-present-dev libxcb-icccm4-dev libxcb-render-util0-dev libxcb-res0-dev libxcb-xinput-dev xdg-desktop-portal-wlr libtomlplusplus3

Bu komut derleme islemi icin gereken bagimliliklari kuruyor. Hyprland web sitesinde bu sekilde gosterilmis.

Derleme islemi

Meson ve Cmake olarak 2 ye ayrilan bir derleme seceneklerimiz bulunuyor. Daha anlasilir ve onerilen oldugu icin cmake yolunu size burda gosterecegim. Alt kisima ise faydalandigim kaynagi yaziyorum. Istege bagli meson ile de derleyebilirsiniz.

Oncelikle git kullanarak repoyu klonluyoruz.
# git clone --recursive https://github.com/hyprwm/Hyprland
# cd Hyprland

Bu adim derleme islemdiir ve uzun surebilir, endiselenmeyin herhangi bir hata almadiginiz surece sorunsuz kurulacaktir
# make all && sudo make install

ve tum komutlar sorunsuz sekilde calistiginda artik hyprland kurulmus olacaktir.
Kaynak : Installation ā€“ Hyprland Wiki

Umarim yardimci olmusumdur, iyi gunler.

5 Likes

Maelesef Ƈalışmadı Komut Ƈıktısıda Burada

ƜzgĆ¼nĆ¼m, yeniden deneyin.
[sudo] ***** iƧin parola:       
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti               
E: libtomlplusplus3 paketi bulunamadı

Gercekten boyle bir paket yokmus,

ama uzulmeyin, paketi cikarip tekrar kurmayi deneyin. Belki kullanirken artik paket bulunmadigi icin gerekmeyen bir bagimliliktir.
Ama tavsiyem linux mint e hyprland kurmamaniz, archlinux ve fedoraya kurmaniz daha saglikli olucaktir.

Linux Mint Ubuntu ile aynı depoları paylaşıyor. Bu rehber muhtemelen işe yarayacaktır: Installing Hyprland on Ubuntu 23.10 | jkerola's blog

1 Like

TeşekkĆ¼r Ederim İşe Yaradı:)

1 Like