Linux Mint'de Windows'a göre daha düşük fps alma sorunu

Linux Mint’te oynuyorum, oyunu Steam’den de indirsem başka yerden de indirsem eski bir oyun da açsam yeni bir oyun da açsam sürekli fps drop yiyorum. Windows’ta akıcı bir şekilde oynadığım oyunlar Mint’te sürekli kasıyor.

Kullandığım çekirdek generic-… bilmem bir şeydi "6.6.8-x64v3-xanmod1"a geçtim aynı şekilde devam ediyor. ProtonUp-Qt kurdum, oyunu ge-proton 8.25 ile oynatıyorum yine kasıyor. Bir türlü konforlu oynayamıyorum. Bu sorunu nasıl çözerim?

Oynadığın oyunlar proton ile uyumsuz olabilir, fakat fps dropları shader cache alındıkça çözülmeli. Steam’de shader cache seçeneği açık mı?

2 Likes

Ekran kartın çok eski ise o da sebebiyet verebiliyor. Ben proton ile ne opengl ile ne de vulkan ile uygulama çalıştıramıyorum.

Belki vulkan yerine opengl ile çalıştırmak işine yarayabilir. Bunun için steam uygulama argümanı kısmına bunu yazabilirsin.

PROTON_USE_WINED3D=1 %command% -gl
1 Like

Büyük oranda işe yaradı, teşekkür ederim! Hâlâ arada kasmalar oluyor ama iki saniyelik falan olduğundan takmıyorum.

@Metin abi bu arada ekran kartı eski değil ama argüman kısmını deneyeceğim. Minik kasmalar da düzelirse bu yanıtı düzenlerim.

Ayar kötü etkiledi. Ana menüde fareyi bile hareket ettiremeyecek kadar kasma oldu. Kaldırmak zorunda kaldım.

1 Like