Linux Mint'de sonrası ekran parlaklığı sorunu

Forumda yeniyim sorunumu nasıl açıklamam gerektiğini tam olarak bilmiyorum.
Sorunum ile ilgili detay öğrenmek isterseniz sorabilirsiniz. Linux Mint 21.2 Cinnamon her yeniden başlatışta ekran parlaklığını %100 yapıyor.
Parlaklığı %30 yapıyorum ve ne zaman laptopu kapatıp açsam parlaklık %100 olmuş oluyor.
İnternette arattığımda sonuç alamadım. (muhtemelen sorunu yanlış aratıyorum)

sorunun çözümünü biliyorsanız yardımcı olursanız sevinirim herkese iyi forumlar dilerim.

1 Like

Öncelikle foruma hoş geldin :innocent:

1. Hangi masaüstü ortamını kullanıyorsun? (Gnome,kde,xfce vb.)

Cinnamon dediğini sonradan gördğm belkide değiştirmişsindir.

1. Nereden parlaklık ayarını yapıyorsun?

Verdiğin cevaplara göre sana yardımcı olalım.

1 Like

Linux Mint forumundaki bir çözüme göre başlangıç uygulamaları kısmına gelip yeni bir komut ekleye tıklayacaksınız ve aşağıdaki

gdbus call --session --dest org.gnome.SettingsDaemon --object-path /org/gnome/SettingsDaemon/Power --method org.gnome.SettingsDaemon.Power.Screen.SetPercentage 50

komutu eklerseniz her bilgisayarınız açtığında %50’ye sabitleyecek. Ya da isterseniz sondaki değeri başka bir şeye değiştirin

En son yaptığınız ışıklandırma ayarını niye korumuyor bilmiyorum belki sürücü sorunu vardır.

3 Likes

yardımcı olduğunuz için teşekkürler :smiley:

redshift uygulamasına girip çıkınca sorun çok garip bir şekilde düzeldi.

internette araştırınca bikaç kişi de redshifte girince başka hiçbirşey yapmadan sorunun çözüldüğünü belirtmişler.

sorunu yaşayan birilerinin karşısına çıkarsa bu post ne mutlu bana.

1. Cinnamon demiştim belki gözünüzden kaçmıştır sorun değil.
  1. Power management ayarından kısıyorum.

(sorun çok garip bir şekilde çözüldü @yusufipek e attığım replyda sorunun çözümünü paylaştım)

yine de yardımcı olmak istediğiniz için teşekkür ederim :smiley:

2 Likes