Linux Mint'de Pencerelerim Kas─▒yor

Linux Mint CinnamonÔÇÖda pencereyi ta┼č─▒d─▒─č─▒m zaman ├žok kas─▒yor. Bilgisayar─▒mda ekran kart─▒ yok. Sistem ├Âzelliklerim:

• Cpu - i5 4590
  • Gpu - Intel HD 4600
  • Ram - 16GB 1600mhz
  • Ekran- 75Hz.

Yard─▒mc─▒ olursan─▒z sevinirim. GnomeÔÇÖda veya KDEÔÇÖde b├Âyle bir problem ya┼čamam─▒┼čt─▒m bu arada.

T─▒pk─▒ ┼ču videodaki gibi kas─▒yor: https://www.youtube.com/watch?v=KylzMTZpD7w

Anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla bu baz─▒ sistemlerde olu┼čan bir sorun. NVIDIA kullan─▒c─▒lar─▒ farkl─▒ ┼čekilde ├ž├Âzebilmi┼čler ama Intel kullan─▒c─▒lar─▒ i├žin ├Âzellikle bir ├ž├Âz├╝m bulamad─▒m. Deneyebilece─čin ┼čeyler:

1. libva-intel-vaapi-driver s├╝r├╝c├╝s├╝ y├╝kl├╝ de─čilse y├╝kle
  2. Settings > General > Tick 'Disable compositing for full-screen windows"
  3. xorg.conf dosyana Option "SwapbuffersWait" "False" yaz─▒s─▒n─▒ ekle. Bunu ekledi─činde y─▒rt─▒lma sorunuyla kar┼č─▒la┼čabilirsin.

Kaynaklar:

Anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla bu CinnamonÔÇÖda olan bir sorun. Hi├žbirisi problemini ├ž├Âzmese Mate veya XFCE versiyonuna ge├žmeyi d├╝┼č├╝nebilirsin.

├ľrne─čin:

sudo apt install mint-meta-xfce 

Ama bu baz─▒ sistem ayarlar─▒n─▒ bozabilir. Geri d├Ând├╝r├╝lemez bir ┼čey olmaz ama daha rahat hissedeceksen timeshift ├╝zerinden de yedekleme alabilirsin.

3 Likes

Bahsetti─činiz compositing ayar─▒ hemen hemen sorunumu ├ž├Âzd├╝. Firefox ve CPUÔÇÖyu kullanan b├╝t├╝n uygulamalarda ayn─▒ sorunla kar┼č─▒la┼č─▒yorum. Bu sefer MintÔÇÖin XFCE ve MATE s├╝r├╝mlerini Live ├╝zerinden test ettim fakat hepsi Cinnamon gibi kas─▒yordu. Anla┼č─▒lan CPU de─čerlerinde dalgalanma olduk├ža b├Âyle kasmalar oluyor. KDE Neon kurdum ┼čuan ├žok ak─▒c─▒. Yan─▒t─▒n i├žin te┼čekk├╝rler.

Bahsetti─činiz ibva-intel-vaapi-driver s├╝r├╝c├╝s├╝n├╝ y├╝klemeyi denedim fakat b├Âyle bir paketin olmad─▒─čn─▒ s├Âyledi. Nas─▒l y├╝kleyebilirim?

1 Like

B├Âyle bir link buldum incelemeni ├Âneririm. ┼×uan pek bir vaktim yok fazla yard─▒mc─▒ olamayaca─č─▒m.

Ama internete linux mint ibva-intel-vaapi-driver yaz─▒nca g├╝zel kaynaklar ├ž─▒k─▒yor. ─░nternette bu ┼čekilde araman─▒ ├Âneririm.

2 Likes

Ne yaparsam yapay─▒m y├╝kleyemedim. Galiba bu sorun driverin indirilmemesi ile alakal─▒.

sudo apt install libva-intel-vaapi-driver 

Bunu yaz─▒nca ne gibi bir sorun ├ž─▒k─▒yor? Hata ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ payla┼čabilir misiniz? Bunun ├ž├Âzece─činin de bir garantisi yok bu arada, yukar─▒da da bahsetti─čim gibi. Masa├╝st├╝ ortam─▒n─▒z─▒ de─či┼čtirmeniz daha iyi olabilir.

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Ba─č─▒ml─▒l─▒k a─čac─▒ olu┼čturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti               
E: libva-intel-vaapi-driver paketi bulunamad─▒

Adamlar─▒n reposunda libva-intel-vaapi-driverÔÇÖ─▒ yok.

Galiba bu olacak paketin ad─▒ sudo apt install intel-media-va-driver-non-free

Yaln─▒z bu dakikadan sonra bahsetti─čim gibi sorunun bunla alakal─▒ olup olmad─▒─č─▒na emin de─čilim. Baz─▒ Intel bilgisayarlarda Cinnamon masa├╝st├╝ ortam─▒nda bu durum oluyor anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla. Bahsetti─čim gibi masa├╝st├╝ ortam─▒n─▒ de─či┼čtirmen daha sa─čl─▒kl─▒ olabilir.

3 Likes

Dedi─činiz gibi masa├╝st├╝ ortam─▒m─▒ de─či┼čtirdim ve sorunum ├ž├Âz├╝ld├╝. Yard─▒m─▒n i├žin te┼čekk├╝rler. Benim gibi sorunu olanlar KDE Wayland kurabilir.

1 Like