Linux Mint Windows 11 dualboot GRUB ekran─▒ gelmiyor

─░lk kez linux kullanaca─č─▒m. Denemek ama├žl─▒ kuruyorum. 1TBÔÇÖlik diskime windows kurulu ve 256ÔÇÖy─▒ ayr─▒lmam─▒┼č yap─▒p mint kurdum fakat GRUB ekran─▒ gelmiyor ve BIOSÔÇÖta GRUB se├žene─či yok. Kurulumda windowsÔÇÖun yan─▒na kur demi┼čtim. Tekrar m─▒ kuray─▒m yoksa d├╝zeltilebilir mi bu durum ? UEFI kullan─▒yorum.

├ľny├╝kleme Onar─▒c─▒s─▒ Uygulamas─▒n─▒ Kur ve ├ľnerilen Onar─▒m─▒ Se├ž Sorunun ├ç├Âz├╝lecektir :slight_smile:

Sorun ├ž├Âz├╝lmedi i┼čte onu deneyince.

sudo fdisk -l

ve

cat /etc/default/grub

Komutunun ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ payla┼čabilir misiniz?

hocam linux var ama ya┼čam belirtisi g├Âstermiyor ┼ču an. Linux kullan─▒lm─▒yor yani grub falan gelmiyor hi├ž. O kodlar windowsÔÇÖta tabii ki ├žal─▒┼čmaz.

Bilgisayardan Boot menuÔÇÖye girince Linux Mint g├Âz├╝k├╝yor mu?
Linux i├žin boot ayr─▒ boot b├Âl├╝m├╝ ay─▒rm─▒┼č m─▒yd─▒ yoksa windowsÔÇÖunkini mi kullan─▒yordu?
WindowsÔÇÖta boot entryleri s─▒ralayan ┼ču komutun ├ž─▒kt─▒s─▒na bakabilir misiniz:

Bcdedit /enum

(Windows uzun s├╝redir kullanm─▒yorum komut yanl─▒┼čsa ┼čuradan yard─▒m al─▒n: BCDEdit Command-Line Options | Microsoft Learn) Ben de bu sorunu ya┼čam─▒┼čt─▒m, en sonunda kal─▒c─▒ ├ž├Âz├╝m├╝ ikinci bir ssd al─▒p ona linux boot b├Âl├╝m├╝ koymakta bulmu┼čtum. Ama ondan ├Ânce bcdeditle bir ┼čeyler yaparak halletmi┼čtim.

Hocam ben zaten 2. ssdÔÇÖden ayr─▒lmam─▒┼č yap─▒p 3. se├ženekten free spaceyi se├žip / dizinini se├žip ├Âny├╝kleyici se├žmeyi de windows boot manager yap─▒yordum. Fakat bunu yapt─▒─č─▒mda hi├žbir t├╝rl├╝ ne linux mint ne grub se├žme ekran─▒ gelmiyordu. 1. diskim 1TB ve bol alan─▒m var, 2. diskimse 256 gb ve bo┼č. Bana 0ÔÇÖdan linux mint dual boot kurma rehberi anlat─▒r m─▒s─▒n─▒z teker teker.

Windows Boot Manager

identifier              {bootmgr}
device                  partition=\Device\HarddiskVolume1
path                    \EFI\MICROSOFT\BOOT\BOOTMGFW.EFI
description             Windows Boot Manager
locale                  tr-TR
inherit                 {globalsettings}
default                 {current}
resumeobject            {1fd39b96-7f24-11ee-9f84-8f9037822ab0}
displayorder            {current}
toolsdisplayorder       {memdiag}
timeout                 30
displaybootmenu         Yes

Windows Boot Loader

identifier              {current}
device                  partition=C:
path                    \Windows\system32\winload.efi
description             Windows 11
locale                  tr-TR
inherit                 {bootloadersettings}
recoverysequence        {1fd39b98-7f24-11ee-9f84-8f9037822ab0}
displaymessageoverride  Recovery
recoveryenabled         Yes
isolatedcontext         Yes
allowedinmemorysettings 0x15000075
osdevice                partition=C:
systemroot              \Windows
resumeobject            {1fd39b96-7f24-11ee-9f84-8f9037822ab0}
nx                      OptIn
bootmenupolicy          Standard

Zaten linux minti sildim ├žal─▒┼čm─▒yor hocam s─▒f─▒rdan kuraca─č─▒m.

Grub secenegi yok ise bazen duymustum smdi kesin birsey demek istemiyorum ama windowsun yanina kurulan linuxlari windows otomatik silebiliyordu. Bence diskleri ayirip kurmak cok daha mantikli. Birde oyle deneyin.

Hocam ┼č├Âyle deneyin b├Âyle deneyin demek yerine 0ÔÇÖdan ne yapmam gerekti─čini a┼čama a┼čama s├Âyleseniz l├╝tfen.

hocam linux ortada yokken deneyecek birsey bulunmuyor disk ayirmayi vs bilmiyorsaniz bizim yapabilecegimiz birsey yok adim adim disk ayirmayi gosterecek degiliz en temel islem disk ayirmadir, sonrasinda ayirdiginiz diske mint kuracaksiniz. Internette bir suru kaynak bulunuyor arastirarak yaparsaniz sizin icin cok daha saglikli olur.

Tekrar kurdu─čunuzda ayn─▒ sorunlar─▒ ya┼čarsan─▒z ┼č├Âyle bir yol izleyebilirsiniz:
1- Windows Boot ManagerÔÇÖi kopyalay─▒p Linux Mint i├žin kullanaca─č─▒z:

bcdedit /copy {bootmgr} /d "Linux Mint Boot"

2- Yukar─▒daki komuttan ├ž─▒kan GUIDÔÇÖyi kopyalay─▒p a┼ča─č─▒daki komutta ÔÇť{guid}ÔÇŁ yerine yaz─▒n:

bcdedit /set {guid} path \EFI\ubuntu\shimx64.efi

3- Yeni ├╝retti─čimiz Boot EntryÔÇÖmizi birinci olarak ayarlayal─▒m ("{guid}"yi gene ayn─▒ GUID ile de─či┼čtirin):

bcdedit /set {fwbootmgr} displayorder {guid} /addfirst

Bunlar─▒ yap─▒nca Windows Linux MintÔÇÖin grubÔÇÖunu ba┼člat─▒yor. GrubÔÇÖtan Windows se├žilince ise Windows kendininkini ba┼člat─▒yor.
Bir keresinde bir ┼čeyi yanl─▒┼č yapm─▒┼čt─▒m ve sonsuz grub d├Âng├╝s├╝ne girmi┼čtim. Bunun sende ya┼čanmamas─▒ gerekiyor ama ya┼čan─▒rsa diye usbÔÇÖine bir Windows 10/11 isosu yazd─▒r ve bu olay olursa o usbÔÇÖden bootlay─▒p kurtarma k─▒sm─▒na gir, oradan boot ayarlar─▒n─▒ ve dosyalar─▒n─▒ d├╝zeltebiliyorsun.

1 Like

Hocam zaten 256 gbÔÇÖlik diski ay─▒rd─▒m ve free space olarak se├žtim sonra ├Âny├╝kleyiciyi windows boot managerdan se├žip kurdum ama bir ┼čey olmad─▒.

├Âny├╝kleyiciyi windows boot managerdan se├žip kurdum

burada ne demek istediniz ?

Hocam bu sefer 60 gb boyut ay─▒rd─▒m ve 10 gb swap 50 gb ex4 olarak ayarlay─▒p 1. disk se├žtim. Bu sefer windows ├Âny├╝kleme y├Âneticisi geliyor her a├žt─▒─č─▒mda ama yine sadece windows 11 se├žene─či var :frowning:

bios kisminda onyukleyiciyi yukariya tasimayi denediniz mi ? yani grub onyukleyicisini f6 ile oncelik olarak sira bakimindan ust konuma aldiysaniz veya biosdada grub gozukmuyorsa cok farkli bir durum icindesiniz.

Hocam biosÔÇÖta 1. s─▒raya usb, disk1 se├žili ┼ču an.

biosda grub secenegi var mi ? yada linux mint yada ubuntu yani windows ve usb disinda herhangi bir secenek bulunuyor mu ?

Hocam boot option ├Ânceliklerinde ┼č├Âyle bir s─▒ralama var :
#1 : Windows boot manager
#2 : ubuntu
#3 : ubuntu

az├Ânce kontrol ettim.

tamam bir kac kere mint kurdunuz 2 ubuntu normal simdiki konu hangisi gercek onu bulacagiz, windows a girmeden boot sirasinda bios girmeyi biliyorsunuz degil mi ?

Hocam zaten ben F2 bas─▒p biosa girdim ve sonra boot k─▒sm─▒nda altta Boot option piororities gibi yazan bir yer vard─▒ ona bakt─▒m. ─░sterseniz rulet ┼čeklinde mint 1 windows 2 deneyeyim. 1 kez kurdum silmi┼čtim ├Ânceki mintleri. ─░sterseniz beni aray─▒n
discorddan.