Linux Mint Steam'de "oyun başlatılıyor" yazısından sonra oyunun açılmaması sorunu

Steam üzerinden satın aldığım bir Ubisoft oyununu oynamaya çalıştığımda Steam’de oyun başlatılıyor yazıyor, birkaç saniye sonra oyna butonu geri geliyor.
Lutris ile Ubisoft’a girdiğimde ve oyunu indire bastığımda Steam kurulum ekranı geliyor, devam edersem Steam’i kuruyor ama kendi kurduğu Steam’de proton yüklenmiyor ve oyun açılmıyor. ( Bilgisayarda 2 tane Steam kurulmuş oluyor. )

Cihaz özellikleri:

• 8 GB RAM.
  • i5-11300H işlemci.
  • GTX 1650 ekran kartı.

Proton:
Proton experimental.

Linux Mint Xfce

(Ekran kartı sürücüleri kurulu)

Denediğim çözüm yöntemleri:

• Ubisoft’un kurduğu steam üzerinden oyunu başlatma ( açılmadan çöküyor )

Denediğim oyunlar:

• Far Cry 3 - 4 - 5 ( hepsinde steam kurulum ekranı açılıyor )

Foruma hoş geldiniz!

Oyun NTFS diskinize mi kurulu?

2 Likes

Hayır, Linux’un kurulu olduğu diske kurulu ext4

proton’u ayarladın mı?
proton experimental yapmayı dene belki olur, çoğu oyunu öyle çalıştırmayı başardım.

Evet, ayarladım. Benim anladığım kadarıyla sorun şu:

Windows’tayken bir Ubisoft oyununu Steam üzerinden açmak istediğimde otomatik olarak Ubisoft başlıyor. Ubisoft üzerinden açmak istediğimde ise Steam otomatik olarak başlıyor; yani hem Ubisoft’un hem de Steam’in aynı anda açık olması gerekiyor.
Linux’tayken ise Ubisoft, Steam’i açmak yerine kurmaya çalışıyor, Steam de Ubisoft’u açamadığı için oyun açılmıyor.

(böyle düşünmemin nedeni windows’tayken oyunu açtığımda ikiside açılıyordu, başka herhangi bir oyun proton ile direkt açılıyor sadece ubisoft oyunları açılmıyor )