Linux Mint - Panele nasıl klasör eklenir?

Windowsta boş bir exe dosyası oluşturup panele atıyordum. Ardından klasör özelliklerinden yola, istediğim klasörün yolunu yapıştırıp ikon değiştirerekten panele klasör eklemiş kadar oluyordum.
Linuxta bunu nasıl yapabilirim. Panelden nasıl istediğim klasöre tek tıkla erişebilirim?

Panele atmaktan kastınız nedir acaba? Hızlı başlat veya başlat/araç/vb bir çubuğa eklemekten mi bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse direk kısayol oluşturmayı denediniz mi? Bunlardan biri değil ise istediğiniz şey fotoğraf eklemenizi veya başka bir şekilde anlatmanızı rica edeceğim.

Windowsdaki gorev cubugu iste
Burada da panel diye geciyormus
Oraya klasor eklemekten, ya da oradaki tek bi isarete basarak istedigim klasoru acmayi sormustum

mrb. panele sağ tık, sırasıyla panel ve yeni öğe ekle…
yada whisker menü (uygulamalar) dan istediğini fare yardımı ile panele sürükleyebilirsin…

2 Likes

Detayli bilgi vermeden kimse yardimci olamaz.
Distro Adi, Distro Surumu, Masaustu Ortami Adi…

1 Like

Merhaba, panelimin sag tik menusunde oyle bi secenek yok

Linux Mint 21.2 “Victoria” Cinnamon Edition
masaustu ortam adindan emin degilim ama internetteki ‘tarcin’ adli ortam muhtemelen. Varsayilan olarak geleni kullaniyorum. ‘Obsidian’ diye de bi tema kullaniyorum pek bi sey degistirmedi o.

edit;

Masaustundeyken 'yeni bir baslatici olustur’dan baslatici olusturup. Komut kismina nemo %U /home/x/Genel/klasor-konumu / seklinde yazip baslatici olusturdum. Ama ikonu istedigim gibi degistiremedim. Ve panele ekleyince soldaki uygulamalarin yanina degil, sagdaki eklentilerin yanina gitti.

Bende ‘uygulamaciklar’ dan ‘panel baslaticilari’ ni ekleyip dosyayi panele aldim. Sonra dosyanin yolunu kendi klasorume su komutla yonlendirdim;
nemo %U /home/x/Genel/klasor-konumu/

Su anlik boyle duruyor.

Ekran Görüntüsü - 2023-11-24 15-52-10

Sol tarafa alabilecegim bi yol bilen varsa bilgiye acigim

Surukle iste sola? Duzenleme moduna girip surukle sola.