Linux Mint Laptopumun İntel Grafik Kartını Gormuyor

Merhabalar. Önceden Ubuntu kurmuştum ve intel ekran kartını görememe gibi bir sorunla orda da karşılaşmıstım ama nasıl çözdüğümü hatırlamıyorum. Bugün Linux Mint’teyim ve yine aynı sorun var. İntel HD Graphics olmadığı için 60 fps hissettirmiyor ekran yırtılmaları oluyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Öncelikle foruma hoş geldiniz!

inxi -Fxz çıktısını burada paylaşabilir misiniz?

İlk tavsiyem Mint’te de söylediği gibi önerilen NVIDIA Linux sürücüsünu kurmanız olur. Attığınız fotoğrafta önerilen sürücüyü görebiliyorsunuz.

İkinci olarak Intel’de tearing olmaması için:

sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

daha sonrasında aşağıdaki yazıları ekleyip kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Section "Device"
  Identifier "Intel Graphics"
  Driver "intel"
  Option "TearFree" "true"
EndSection

inxi çıktınızda aşağıdaki gibi driver: modesetting yazarsa:

Graphics:
  Device-1: Intel vendor: Dell driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 
  Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: modesetting 
  unloaded: fbdev,vesa resolution: 1366x768~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa Intel UHD Graphics 610 (WHL GT1) v: 4.6 Mesa 21.2.6 
  direct render: Yes 

/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf dosyasına yukarıda önerdiğim değişilik yerine:

Section "Device"
  Identifier "Intel Graphics"
  Driver "modesetting"
  Option "TearFree" "true"
EndSection

bu yazıyı yapıştırmanız gerekecek.

2 Likes

Hocam merhabalar, ilginiz için teşekkür ederim. tearing olmaması için kısmını yapıp yeniden başlatınca şu an geriye uyumluluk kipinde çalışıyorsunuz diye hata verdi. Bir şeyleri yanlış yaptım sanıp tekrardan minti 0 dan kurdum. Nvidiayi önerilen şeklinde kurduktan sonra timeshift uygulaması ile ne olur ne olmaz maksatlı tam kapsamlı yedek aldım. Şunu eklemek istiyorum hocam nvidia kurduktan sonra yırtılma gibi sorunlarım çözülmüş hissettiriyordu ve altta şöyle bir ibare eklendi. Bunun anlamı nvidiayi kurduğum zaman intel de mi kurulmuş oldu hocam tam anlamadım. Ama şuanda tearing için tekrardan kodları yazıp yeniden başlattığımda aynı hatayı aldım. Hatadan sonra nvidia sayesinde geçti sandığım kasmalar vs daha da fazlalaştı hocam. Ne yapmalıyım?

image

Eğer Nvidia Settingste böyle kullanıyorsanız on demand çekin, laptopta mux switch yoksa sadece nvidia kullanmak tearing ve aşırı ısınmaya sebep oluyor.

Yusuf abinin de dediği gibi güncel driver kurunca sorun olmamalı (sistem de güncelse)

Sürücüyü kurduktan sonra sudo nano /etc/default/grub komutunu çalıştırın ve GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“” içinde nvidia-drm.modeset=1 parametresi var mı yok mu kontrol edin. Yoksa kendiniz ekleyin.

İşiniz bitince de sudo update-grub komutunu çalıştırın, ve yeniden başlatın. Böylelikte nvidia driverı sorunsuz çalışacaktır.

Bunları yaptıktan sonra bi inxi -G çıktısı atın bakalım buraya kontrol edelim. :wink:

1 Like

Hocam inxi yazınca çıkan görseli ekledim.
Ekstra olarak şuan masaüstüyle hiçbir etkileşim yapamıyorum. Mesela altta attığım screenshotu ben masaüstüne kaydettim ama gözükmüyor masaüstünde. Sağ tık vs de çalışmıyor.

inxi -G dedim inxi değil :smile: ayrıca kernel sürümünüz neden o kadar eski, sistemi güncellemediniz mi hiç?

1 Like

Hocam normalde üsttekini baya önceden atmıştım ama onaylanması uzun sürmüş, size cevap niteliğinde anladıysanız üzgünüm. Dediklerinize gelicek olursak nvidia otomatik on demand seçeneği seçiliymiş. Önerilen nvidiayı zaten kurmuştum yeniden kurmadım ve sonrasında sudo nano… yeri denedim quite splash yerini silip dediğinizi ekledim ve yeniden başlattım. Açıldığında yapıştırdığım yoktu. Şuan attığım güncel durumumdur. Sistemi 0dan yeniden kurduğum için sistem güncellemesi vs yapmadım hocam.

Quiet splash silmenize gerek yok, yanına ekleyin onu ve bahsettiğimi yapın yeniden :smile:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash nvidia-drm.modeset=1”
düzenlediğiniz dosyayı da kaydedip çıkın ayrıca, oto kaydetme yok.

sonra da sudo update-grub
yeniden başlatın

hocam kaydetmeyle alakalı hiçbir ibare göremiyorum. Nasıl kayıt edicem?

CTRL + X sonra enter sonra y yine enter

Hocam kaydettikten sonra böyle dedi devam edip yeniden başlatmalı mıyım?

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“nvidia-drm.modeset=1”

sudo update-grub

Bir de böyle deneyin bakalım, sorun çıkarmazsa reboot atın.

Hocam dediğinizi yaptım sorun çıkmadı reboot attım ama ne değişti anlamadım. Şu an geriye uyumluluk kipinde çalışıyorsunuz. hatası hala devam ediyor ve sekmeleri kaydırırken aşırı kasma oluyor.

Sizin masaüstü ortamınız aşırı buglu, Cinnamon yerine KDE kurup denemenizi tavsiye ederim.

Hocam şuan neler yaptık hiçbir fikrim yok ve hiç içime sinmedi ve hala sorun devam ediyor. İlk başta önerilen nvidia driverını kurup timeshift ile yedekleme yapmıştım.O zamana kadar herşey iyiydi sonrasında sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
vs işlemleri yapınca sistemde sürekli hata gelmeye başladı. Nvidiayı kurduktan sonra altta bir ibare çıktı bu şekilde. Eğer o görselde intel kurulmuşsa tamamdır hocam ama görselden birşey pek anlamadım. Altta bırakacağım hocam. Eğer olumlu ise timeshift ile geriye dönmek isterim mümkünse.
Ekran Görüntüsü - 2023-11-02 17-19-18

sudo rm /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
o dosyayı silin, yeniden başlatın bakalım, sıkıntı olacak mı acaba…

Hocam sonunda o hata gitti ve masaüstüm eskisi gibi kullanılabiliyor. Ama biraz takıntılı birisi olduğum için içim rahat etmemekte. Üstte de atmış olduğum görseli tam olarak yorumlayamamaktayım. Eğer intel ile alakalı bir sorun gözükmüyorsa dediğim gibi timeshift ile geri dönmek isterim.

Şu an sorun yoksa geri dönmenize gerek yok :smile:
Ben de Intel ile alakalı bir problem göremiyorum.

Hocam görünürde bir sorunum yok ama hala anlamış değilim. İntel hiçbir türlü alttaki ibarede gözükmezken nvidia güncelledikten sonra gözükmeye başladı ama tam olarak çalışıyor mu anlayamıyorum . Nvidia driverinin altında intelin gözükmesi gerekmez mi?

Yok, önceden de dediğim gibi intel driverları sistemi kurduğunuzda otomatik olarak geliyor, oralardan kurulmuyor.
Eğer, siz nvidia performance mode alırsanız inteli devredışı bırakıyor, ondan yok olabiliyor. Hybrid modeda kullanmak lazım intelin de olması için.
Biz sadece sizin nvidia driverınızın düzgün çalışması için kernel parametresi girdik ve çözüldü sorun.