Linux Mint kurulumunda Nvidia ve Wifi sorunu

Linuxda yeniyim mint kurulumunda ├Ânce nvidia driverlar─▒n─▒ kurarken s─▒k─▒nt─▒ ya┼čad─▒m 2 kez tekrar kurdum sistemi.

1. Nvidia sorununda Graphic Switch diye bir olayla ├ž├Âzd├╝m hybrid moddan discrete moda ald─▒m ├ž├Âz├╝me ula┼čt─▒m ama ne de─či┼čti neye yarad─▒ hi├ž fikrim yok.

2. ┼×u anda wifi kullanam─▒yorum internetteki paket y├╝klemelerini denedim ama ├ž├Âzemedim.

3. Son olarak secure mod disable g├Âz├╝k├╝yor ama de─či┼čtirilmiyor hi├žbir ┼čekilde boot men├╝s├╝nden.

Yard─▒mc─▒ olursan─▒z sevinirim.

Merhaba, sorunun ├ž├Âz├╝m├╝ i├žin sizden ilk i┼č isteyecekleri (muhtemeldir ki) birka├ž bilgiyi ben ┼čimdiden size soray─▒m. LaptopÔÇÖa kurdu─čunuzu varsayarak dahili bir wifi kart─▒ndan m─▒ ba─članmaya ├žal─▒┼č─▒yorsunuz yoksa harici bir (├Ârne─čin usb aray├╝z├╝ ├╝zerinden tak─▒lan) bir wifi adapt├Âr├╝ m├╝ kullan─▒yorsunuz? Kablolu ethernet ile internete ba─članman─▒zda sorun yok anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla.

─░nternet kart─▒n─▒z dahili ise lspci komutu ile yok usb aray├╝z├╝n├╝ kullanan bir adapt├Âr ise lsusb komutu ile bir ├ž─▒kt─▒ al─▒p buraya y├╝klemenizi rica edece─čim.

Nvidia driver y├╝klerken a├ž─▒k kaynakl─▒ driverlar─▒ m─▒ y├╝klediniz yoksa kapal─▒ kaynaklar─▒ m─▒? E─čer emin de─čilseniz lsmod | grep -E 'nvidia|nouveau' komutunu ├žal─▒┼čt─▒r─▒p ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ al─▒p gene payla┼čabilirsiniz.

Acaba kastetti─činiz ┼čey Nvidia Prime Profiles sayfas─▒nda g├Âr├╝nen ┼č├Âyle bir ┼čey mi? (G├Âr├╝nt├╝-1) ─░kinci soru olarak MintÔÇÖde ÔÇťDriver ManagerÔÇŁ isimli bir ara├ž y├╝kl├╝ geliyor. Bu araca girdi─činizde sizi tahminen (G├Âr├╝nt├╝-2) ┼č├Âyle bir sayfan─▒n kar┼č─▒lamas─▒ laz─▒m. Sizde herhangi biri se├žili mi veya se├žili ise hangisi se├žili acaba?

4 Likes

Lspci komutu i├žin:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Device a707
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Device a70d
00:02.0 Display controller: Intel Corporation Device a7a0 (rev 04)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Device a71d
00:06.0 PCI bridge: Intel Corporation Device a74d
00:08.0 System peripheral: Intel Corporation Device a74f
00:0a.0 Signal processing controller: Intel Corporation Device a77d (rev 01)
00:0d.0 USB controller: Intel Corporation Device a71e
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Alder Lake PCH USB 3.2 xHCI Host Controller (rev 01)
00:14.2 RAM memory: Intel Corporation Alder Lake PCH Shared SRAM (rev 01)
00:14.3 Network controller: Intel Corporation Device 51f1 (rev 01)
00:15.0 Serial bus controller: Intel Corporation Alder Lake PCH Serial IO I2C Controller #0 (rev 01)
00:15.1 Serial bus controller: Intel Corporation Alder Lake PCH Serial IO I2C Controller #1 (rev 01)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Alder Lake PCH HECI Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Device 51be (rev 01)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Device 519d (rev 01)
00:1f.3 Multimedia audio controller: Intel Corporation Device 51ca (rev 01)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Alder Lake PCH-P SMBus Host Controller (rev 01)
00:1f.5 Serial bus controller: Intel Corporation Alder Lake-P PCH SPI Controller (rev 01)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 28a0 (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation Device 22be (rev a1)
02:00.0 Non-Volatile memory controller: KIOXIA Corporation Device 0010 (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 16)

lsmod | grep -E ÔÇśnvidia|nouveauÔÇÖ komutu i├žin:

nvidia_uvm           1511424  0
nvidia_drm             77824  4
nvidia_modeset       1302528  7 nvidia_drm
nvidia              56659968  350 nvidia_uvm,nvidia_modeset
drm_kms_helper        311296  2 nvidia_drm,i915
drm                   622592  10 drm_kms_helper,nvidia,nvidia_drm,i915,ttm

Graphic Switchle ilgili boot men├╝s├╝nden yapm─▒┼čt─▒m pc a├ž─▒lm─▒yordu siyah ekranda kalm─▒┼čt─▒ÔÇŽ Driver Manager ise ├Ânerilen s├╝r├╝c├╝ 535 kurulu ┼ču an.

Ekran kart─▒n─▒z acaba ÔÇťAD107M [GeForce RTX 4060 Max-Q / Mobile]ÔÇŁ olabilir mi? DeviceID ile aratt─▒─č─▒m zaman bu ekran kart─▒na ula┼čt─▒m. Cihaz─▒n─▒zda dedi─činiz gibi NvidiaÔÇÖn─▒n kapal─▒ kaynakl─▒ driverlar─▒ y├╝klenmi┼č g├Âr├╝n├╝yor. Sadece ekran kart─▒n─▒n isminin direk ├ž─▒kmam─▒┼č olmas─▒ beni ┼ča┼č─▒rtt─▒. ÔÇťNvidia X serverÔÇŁ aratmas─▒ yap─▒p kar┼č─▒na ├ž─▒kacak g├Âr├╝nt├╝n├╝n ┼ču ekran (G├Âr├╝nt├╝-1) gibi oldu─čunu kontrol etmeni (alternatif olarak nvidia-smi ├ž─▒kt─▒s─▒ da olur) ve sonras─▒nda soldaki ÔÇťPRIME ProfilesÔÇŁ (G├Âr├╝nt├╝-2) sekmesinde hangi ayar─▒n se├žili oldu─čunu kontrol etmeni ve m├╝mk├╝nse g├Âr├╝nt├╝s├╝n├╝ bizimle payla┼čman─▒ rica ediyorum.

Nvidia-x-server
nvidia-prime-profiles

Genel olarak bir sorun g├Âremedim.

Bunu acaba BIOS ayarlar─▒ndan m─▒ yapt─▒n─▒z? ├ç├╝nk├╝ hybrid modÔÇÖda her iki ekran kart─▒ muhtemelen aktif olurken UMA Only Mode (e─čer varsa) i┼člemci i├žindeki entegre GPU, Discrete ModeÔÇÖda ise harici ekran kart─▒ devrede oluyor. Hybrid modÔÇÖda kalmas─▒n─▒n asl─▒nda zarar─▒ olmaz idi bu nedenle. Siz yaz─▒l─▒msal olarak istedi─činiz ekran kart─▒n─▒ se├žebilme imkan─▒n─▒z oldu─čundan bu ┼čekilde kapatmay─▒ ├žok ├Ânermem.

Bu da Intel AX1675 Wifi anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla. Driver Manager ├╝zerinden bunu y├╝kleyemediniz mi yoksa y├╝klemek i├žin ba┼čkaca bir y├Ântem mi izlediniz acaba? Kernel s├╝r├╝m├╝n├╝z eski olabilir mi? Bazen kernel g├╝ncellemeleri ile birlikte destek de gelebiliyor.

1 Like

├ľncelikle ekran kart─▒m rtx4060 do─čru geride yazan s├╝r├╝m veyahut modelini bilmiyorum (Foto─čraf-1). Prime Profiles dedi─činiz sekme yok ancak sa─č alttaki Nvidia ikonunu a├ž─▒nca ┼čunlar (Foto─čraf-2) var:

nvidia-smi ├ž─▒kt─▒s─▒:

Sat Nov  4 18:51:51 2023       
+---------------------------------------------------------------------------------------+
| NVIDIA-SMI 535.129.03             Driver Version: 535.129.03   CUDA Version: 12.2     |
|-----------------------------------------+----------------------+----------------------+
| GPU  Name                 Persistence-M | Bus-Id        Disp.A | Volatile Uncorr. ECC |
| Fan  Temp   Perf          Pwr:Usage/Cap |         Memory-Usage | GPU-Util  Compute M. |
|                                         |                      |               MIG M. |
|=========================================+======================+======================|
|   0  NVIDIA GeForce RTX 4060 ...    Off | 00000000:01:00.0  On |                  N/A |
| N/A   38C    P5              10W /  80W |    348MiB /  8188MiB |      1%      Default |
|                                         |                      |                  N/A |
+-----------------------------------------+----------------------+----------------------+

+---------------------------------------------------------------------------------------+
| Processes:                                                                            |
|  GPU   GI   CI        PID   Type   Process name                            GPU Memory |
|        ID   ID                                                             Usage      |
|=======================================================================================|
|    0   N/A  N/A      1036      G   /usr/lib/xorg/Xorg                          150MiB |
|    0   N/A  N/A      1446      G   cinnamon                                     42MiB |
|    0   N/A  N/A      2520      G   /usr/lib/firefox/firefox                    145MiB |

┼×u anda Discrete Mode aktif Hybrid Mode aktifken siyah ekran problemi ya┼č─▒yordum driver g├╝ncellemesinden sonra y├╝ksek ihtimal ┼ču an sadece nvidia ekran kart─▒ ├žal─▒┼č─▒yor bilgisayarda. Kernel s├╝r├╝m├╝n├╝ kontrol etmeyi bilmiyorum ┼čimdi bakaca─č─▒m. Intel AX1675 driverini yaz─▒l─▒m ma─čazas─▒ndan bulabilir miyim? Ya da kod ile kurulum laz─▒msa atabilirseniz m├╝te┼čekkir olurum.

Kernel s├╝r├╝m├╝m bu 5.15.0-88-generic eski galiba g├╝ncelleme y├Âneticisinde herhangi bir ┼čey yok ┼ču an.

┼×u an sadece Nvidia ekran kart─▒n─▒z aktif g├Âr├╝n├╝yor. T├╝m i┼člemler i├žin onu kullan─▒yor ve gerekli driver y├╝klenmi┼č. ┼×arj─▒m k─▒sa s├╝rede bitiyor gibi bir itiraz─▒n─▒z yok ise b├Âyle devam edebilirsiniz. Aksi durumda ekran kart─▒n─▒ ilk g├Ânderdi─činiz fotodaki gibi ÔÇťG├╝├ž TasarrufuÔÇŁ veya ÔÇťHaz─▒rda KalÔÇŁ ayarlar─▒na alabiliyor musunuz? E─čer alabiliyorsan─▒z tek tek deneyip hangisinde sorun oldu─čunu (veya sorunun devam edip etmedi─čini) tespit etmek isteyebilirsiniz.

Wifi ile ilgili 5.11/13 den itibaren asl─▒nda destek gelmi┼č olmas─▒ gerekiyor. Kernel s├╝r├╝m├╝n├╝z normal olarak desteklemeli. Acaba rfkill ile internet kart─▒n─▒z engellenmi┼č olabilir mi? Bununla ilgili de bir bakal─▒m. (rfkill list)

Ba┼čta sormam─▒┼č─▒m acaba Linux MintÔÇÖin hangi versiyonunu kullan─▒yorsunuz? S├╝r├╝m ├Âzelinde de bir durum mevcut mu diye bakay─▒m. Bir ┼čey bulursam editlerim g├Ânderiyi.

1 Like

┼×u an intelin kullan─▒lmamas─▒ performans kayb─▒na yol a├žmazsa benim i├žin problem yok. Modlar─▒da dener tekrardan yan─▒tlar─▒m.
rfkill list:

0: hci0: Bluetooth
	Soft blocked: no
	Hard blocked: no

Versiyonda Cinnamon 21.2
Benimde ┼ču an ayr─▒lmam laz─▒m d├Ând├╝─č├╝mde bakaca─č─▒m.

┼×u anda Mint forumunda bir ├ž├Âz├╝m buldum sorunsuz olarak wifi g├Âz├╝k├╝yor.
Kernel s├╝r├╝m├╝n├╝ update manager ile 5.19.0-50-generic(en son) s├╝r├╝m├╝ne kurdum.
Sorunsuz g├Âz├╝k├╝yorÔÇŽ

2 Likes