Linux Mint için masaüstü ortamı ve yazılım önerisi

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 haftadır linux mint kullanıyorum ve yazılım yükleme ve masaüstü ortamı konusunda yardım almak istiyorum. Yazılım olarak liseye yardımcı ve genel çeşit programlar istiyorum. Ayrıca masaüstü ortamı konusunda pek çok ortamda bana mint’te kal deseler de benim gözüme gayet gnome ile kde ilgi çekici geldi. Stabil ve hoş gözüken bir ortam bana gayet iyi gelir. Önerilerinizi bekliyorum.

Kde’de Gnome kıyasla daha stabil bir deneyim yaşadığımı belirtmek isterim. Ancak Gnome kullanmak bir süreden sonra zahmet gibi gelmeye başlamıştı, çünkü Gnome’un arayüzü çok pencere açıksa ve pencereler arasında çok değişiklik yapmanız gerekiyorsa zorluyor. Bu yüzden Kde öneririm.

Gdb ile derlediğin programların hatalarını ayıklamak için gf2 öneririm, gdb’yi bayağı kolaylaştırıyor.

Mint kullanıyorum derken Mint’in geliştirdiği Cinnamon mı? Yoksa Xfce falan mı?

Cinnamon bence gayet özelleştirilebilip modern gözüken bir masaüstü ortamı. Eğer onu kullanıyorsanız da gayet güzel bir masaüstü ortamı yaratabilirsiniz.

KDE mi GNOME mu sorusuna şöyle yanıt verebilirim; KDE yükleyip her şeyi ilmik ilmik dokuyacağım o zaman da çok iyi bir masaüstü yapabilirsiniz.

GNOME ise zaten aşırı iyi bir şekilde geliyor ve çok uğraşmadan çok iyi hale gatirebilirsiniz.

Bence GNOME, KDE’e nazaran geri olsa da yapabileceğiniz çok seçenek var ve kesinlikle default halindrn çok daha güzel gösterebilirsiniz. GNOME öneririm.

Kullanici deneyimi acisindan temelde 2 sistem var? Taskbar ve tiling sistemi. Gerisi deneyimi guzellestiren 1 2 ekstra ozellik ve makyaj. Denemekten cekinme. Linuxun guzelligi dagitim farketmeksizin her masaustunu veya pencere yoneticisini kendi dagitiminda kullanabilirsin. Deneyerek hosuna gideni bulmak en guzeli. Hatta bazen sadece sıkıldıgin icin masaustunu degistireceksin.

Gnome icin bir iki cumle soylemek istiyorum. Gnome macose ozenen, cakmasi bir ortam. Himm nasil anlatayim touchpad olmadan macos arayuzunun bir numarasi kalmaz, kullanmasi iskence olur. Pcde ise taskbar ve tiling yontemleri yaygindir. Yani maclerde touchpad neyse pclerde de taskbar odur. Dolayisi ile touchpad yani multitouch ozellikleri olmayan gnome’u fareyle kullanmaya calismak bence sacmaliktan baska bi sey degil. Bazi gnome severler bu durumu dokunmatik ekran diye savunmaya çalışırlar fakat kac kisi pcsini dokunmatik ekran tablet gibi kullaniyor? Gnomeu yazanlarin bunlari bizden daha iyi bildigine eminim ama bu isin mantigini anlayamiyorum. Sorun telif ise kde, xfce, cinnamon ve digerleri de taskbar, system tray, start menu sistemini kullaniyorlar. Bilen beni de aydinlatabilir mi?

GNOME öneren tek ben olduğum için cevaplamak istiyorum. Öncelikle MacOS çakması demişsin de çakma olan bir masaüstü ortamı daha çok kişiselleştirme olanağı sunuyor. Çakma dediğin iş orijinalinden daha iyi oluyor ki MacOS ile GNOME masaüstü ortamını kıyaslayamazsın. Bu sadece elmayla armut elmaya benziyor diye ikisini kıyaslamaya benziyor.

Esinlenmek ya da benzemek onu baz almak ile kopyalayıp yapıştırmak aynı şey değil. Keşke yazmadan önce ikisinin özelliklerini de düşünüp kıyaslasanız. Görünüş her şey değildir. GNOME sadece default gelen ve öylece kalan sadece ana ekran değiştirdiğimiz bir masaüstü ortamı değil.

Daha önce dizüstü bilgisayarda kullanmadım bu yüzden de araştırmadım. Masaüstü kullanımında özelleştirdiğimde güzel animasyonları ve şahane gözüken ana ekranım benim için iyiydi. GNOME sizi modern ve estetikliği ile cezbeder. Eğer dediğiniz gibi kullanışlı değilse (bana kalırsa öyle bir yanı yok.) bile bu öncelikli planları değil.

Bir VM kullanan adam ile GNOME kullanan adamın avantajları dezavantajları vardır. (Bu kıyaslama MacOS kıyaslamasından daa mantıklı) Burada önerim görsel tatminlik sunması ve kişiselleştirilme noktasında idi.

Taskbarlı desktoplarda varsayılan haliyle windowsla aynı deneyimi yaşarsınız. Kde ve xfce tecrübemden biliyorum, eklentiye gerek kalmadan, sadece kişiselleştirme ile bile bu deneyimi daha iyiye taşıyabilirsiniz.

Bence gnome kullanıcı deneyimi varsayılan haliyle kötü olduğu için eklentilerle dezavantajları azaltılmaya çalışılıyor.

Üstteki bar ve dock tasarımı macostan esinlenme. maclerle bu yüzden kıyaslıyorum. Üstteki bar, alan israfı. Multitouch gibi yardımcılar olmadan, fare ile docktan pencere yönetmek bana işkence geliyor. Mac aradaki dezavantajı touchpad gestureları ile kapatırken, Gnomeda kullanıcıya benzer bir kolaylık sağlamadan böyle bi tasarım ile gelmesi mantıksız geliyor.

Kişiselleştirme konusunu takdir etmemek haksızlık olur da bu tasarımın ne avantajı var? Neden daha kullanıcı dostu bir deneyimle başlamak varken eklentilerle uğraşıp gnomeu başka bir şey haline getirmeye çalışayım? Mantığını anlamış değilim.

Makyaj, animasyon vb konular kullanıcı deneyimini etkileyen konular değiller. Kullanıcı deneyimini beğenmiyorum. Bunlar dışında sevenine sözüm yok,

GNOME’u GNOME yapan eklentiler zaten bunun üzerinden konuşulacak tabii.

Çalışma alanı yönetmek diyorsunuz. Bunun çok çok sinir bozucu olduğu bir durum yaşamadım.(fare kullanmaktan sinir olmak).

Farklı gözükmesi de kullanıcı dostu olmadığı anlamına gelmiyor ayrıca. GNOME eklentisiz de kullanılır ama her masaüstü ortamında olduğu gibi eklentili hali çok daha iyidir. Ben eklentisiz uzun süre kullandığımda dahi dediğiniz sıkıntılar beni çok etkilemedi.

Herkes beğenmeyebilir, diğer kullandıkları DE ve WM ler rahat gelebilir. Ancak direkt çakması ve daha kötüsü demek yanlış bir tabir kaldı ki öyle bir durum olduğunu düşünmüyorum.