Linux mint g├╝ncelleme

Genel olarak sormak istedim yakla┼č─▒k 15 g├╝nd├╝r aktif bir bi├žimde linux mint kullan─▒c─▒s─▒y─▒m.

Merak etti─čim konu su linux mint yeni s├╝r├╝m├╝ ├ž─▒kt─▒─č─▒nda benim s├╝r├╝m├╝ g├╝ncellenecek mi yoksa manuel olarak benim yapamam m─▒ gerekli ?

Benim ┼čuanda kulland─▒─č─▒m:
Linux Mint Cinnamon 21.2

Merhaba foruma ho┼č geldiniz. Genel olarak linux da─č─▒t─▒mlar─▒nda otomatik g├╝ncelleme gibi bir zorunluluk/otomatik ayar yok. Elbette bunu ayarlayabilece─činiz baz─▒ se├ženekler veya ayarlar baz─▒ da─č─▒t─▒mlarda oluyor. Mesela her g├╝n 02:00ÔÇÖda kontrol et, g├╝ncelle ve gerekirse yeniden ba┼člat gibi bir ┼čey ayarlayabiliyorsunuz. Bu genel olarak kulland─▒─č─▒n─▒z ve y├╝kl├╝ paketler i├žin.

─░┼čletim sisteminizin bir sonraki major s├╝r├╝me ge├žmesi veya alt s├╝r├╝m g├╝ncellemesi almas─▒ durumda da gene otomatik olarak ge├žme gibi bir durum mevcut de─čil. Siz e─čer isterseniz ve gerekli g├Âr├╝rseniz y├╝kseltebiliyorsunuz. Onun haricinde baz─▒ i┼čletim sistemleri ekrana bilgi bildirimi ├ž─▒kartabiliyor veya isterseniz y├╝kleyelim diye yard─▒mc─▒ olabiliyor.

B├╝t├╝n bu dediklerimi bir karar ve se├žim ├Âzg├╝rl├╝─č├╝ gibi d├╝┼č├╝nebilirsiniz. WindowsÔÇÖun yapt─▒─č─▒ gibi zorlama bir update politikalar─▒ genelde olmuyor. Yoksa bir benzerini yapmaya elbette kadirdir di─čer linux da─č─▒t─▒mlar─▒ :innocent:

2 Likes

sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt dist-upgrade

Bu son komut genellikle i┼č g├Âr├╝r.

Te┼čekk├╝rler linux mint de dedi─činiz gibi bir ├Âzellik mevcut mu yinede man├╝el olarak da yapabilirim

1 Like

Bir uygulama vs yerine direk konsol ├╝zerinden g├╝ncellemeni tavsiye ederim. Yani manuel olarak. Bunu her zaman i├žin daha kolay ve sorunsuz bulmu┼čumdur. Grafik aray├╝z├╝ araya girdi─či zaman bazen sorunlar olabiliyor. Belki forumda a├ž─▒lan konulardan g├Ârm├╝┼čs├╝nd├╝r i┼čte ÔÇťt─▒kl─▒yorum g├╝ncelleniyor diyor donuyorÔÇŁ yok i┼čte ÔÇťuygulama g├╝ncellemeleri kar┼č─▒ma ├ž─▒km─▒yorÔÇŁ gibi baz─▒ konular a├ž─▒l─▒yor. Bu gibi ┼čeylerle kar┼čla┼čmamak ad─▒na tavsiyem budur.

Ama, konu i┼čletim sisteminin major versiyonunu g├╝ncellemeye geldi─činde MintÔÇÖin bunun i├žin bir program─▒ var. sudo apt install mintupgrade yazarak program─▒ indirebilir ve ard─▒ndan sudo mintupgrade yazarak da ├žal─▒┼čt─▒rabilirsin. Genel olarak yukar─▒daki foto─črafa benzer bir g├Âr├╝nt├╝s├╝ var ve i┼čte ileri ileri tamam tamam gibi 1-2 butona basarak sistemi bir sonraki b├╝y├╝k s├╝r├╝me y├╝kseltmene yard─▒mc─▒ oluyor. :smiley: Bu uygulamadan da bahsetmi┼č olay─▒m.

3 Likes

Te┼čekk├╝r ├žok i┼čime yaracak ┼čimdiden elinize sa─čl─▒k

1 Like