Linux mint flash diske kurulum sirasinda cok yavas

(Linux kullanmaya yeni baslayacagim)(turkce karakterler calismiyor)
amacim flash disk uzerine tasinabilir bir linux kurmak. (bu islem icin 2 farkli flash kullaniyorum 16 ve 64 gb)
ilk olarak 3 saat once linux mint gnome surumunu iso olarak indirdim ve rufus uzerinden flash uzerine yazdirdim.
sonra gerekli islemleri yaparak kurulumun son asamasina kadar geldim
sonrasinda ise dosyalar kopyalaniyor kisminda 2 saattir cubuk ilerliyor fakat asiri yavas

1=>bunun sebebi disklerin okuma&yazma hizi mi ve hizlandirirabilir miyim bu sureci?
2=>firefox cok rahat calisiyor genel olarak sistem performansi yuksek ama ileride flash diskte sorun yasar miyim gunluk kullanimda?

Merhaba internet kullanarakm─▒ yap─▒yorsunuz yoksa internet kullanmad─▒n─▒zm─▒, e─čer internet kullanmadan ise direk usbden dosyalar─▒ aktar─▒r. BuÔÇÖda i┼člemlerle birlikte yava┼č olmas─▒na sebebiyet verebilir :slightly_smiling_face:

Flash bellekte sorun ya┼čamazs─▒n─▒z :+1:

• D├╝zenleme

Yanl─▒┼č anlam─▒┼č─▒m kusura bakmay─▒n.

├ľncelikle e─čer ta┼č─▒nabilir bir usb olarak kurmak istiyorsan─▒z. Maalesef normal kurulum yapar gibi olmaz. Yani kendi bilgisayar─▒n─▒zda ├žal─▒┼čt─▒rabilirsiniz ama ba┼čka bilgisayarlarda ├žal─▒┼čmaz. Kurmak i├žin herhangi bir sanal makineye ihtiyac─▒n─▒z var. Flash belle─činizi sanal makineye y├Ânlendirerek portable kurabilirsiniz, bunun neden b├Âyle oldu─čunu ve nas─▒l yapmam─▒z gerekti─či ile ilgili bir rehber mevcuttur :slightly_smiling_face:

Flash belle─činiz zarar g├Ârmez ama normalden biraz fazla ─▒s─▒nabilir. Bunu ├Ânlemek i├žin yan─▒n─▒zda su torbas─▒ veya ba┼čka so─čutucu bir┼čey ta┼č─▒yabilirsiniz :slightly_smiling_face:

1 Like

suan yaptigim kurulum ise yaramaz mi peki, yani flash diske kurulum tamamlanirsa onu baska bilgisayarda calistiramaz miyim?
ayrica hala kurulum bitmedi :sweat_smile:

1 Like

Evet maalesef ├žal─▒┼čt─▒ramazs─▒n─▒z. Sorun asl─▒nda efi b├Âl├╝m├╝ ile alakal─▒ bir durum. Sanal makine i├žerisinden hi├žbir disk olu┼čturmadan yapman─▒z gerekecek. Hatta neden b├Âyle oldu─ču hakk─▒nda detayl─▒ bir t├╝rk├že kaynak video mevcuttur :

Burada Portable USB ve sebepleri benim rehberimden daha a├ž─▒klay─▒c─▒ ve detayl─▒ bir ┼čekilde anlat─▒lm─▒┼čt─▒r izleyebilirsiniz :slightly_smiling_face:

Ama sanal makine kurulumundan bahsetmiyor maalesef. Onu kendiniz rehberden bakabilirsiniz.

1 Like

tesekkurler deneyecegim kurulumu kapatiyorum ozaman zaten bitmiyor :slightly_smiling_face:

Bu videoda benim yapt─▒─č─▒m─▒ yap─▒labilir olarak alm─▒┼č ve ba┼čka bilgisayarda da ├žal─▒┼č─▒rt─▒rd─▒─č─▒n─▒ s├Âyl├╝yor?

Bu videoÔÇÖda biraz daha ilerisini izlerseniz. Cihazdaki t├╝m disklerin s├Âk├╝lmesi gerekti─čini vurgulamaktad─▒r :slightly_smiling_face:
8:44 saniyeye bak─▒n l├╝tfen

1 Like

evet onu da s├Âyledi fakat anlamland─▒ram─▒yorum niye ki :smiley:

1 Like

Cihaz─▒n ─░┼čletim sistemi kulllanman─▒z─▒ sa─člayabilmek i├žin UEFI veya BIOS yaz─▒l─▒m─▒ laz─▒m. Bu yaz─▒l─▒mlar ise Diskinizin i├žerisinde veya b├Âl├╝mlerinde EFI b├Âl├╝m├╝ ararlar. E─čer ba┼čka bir diske kurulum yaparsan─▒z efi b├Âl├╝m├╝n├╝ ilk kurdu─čunuz ana diske yazmas─▒ndan kaynakl─▒. Bu y├╝zden ba┼čka bir disk bulunmamas─▒ gerekiyor. Bunun en kolay yolu ise sanal makinedir. Ben uzun s├╝redir Portable Arch linux kullan─▒yorum :slightly_smiling_face: ─░┼č yerlerinde ihtiyac─▒m─▒ gideriyor. Ve bilgisayar bozulma gibi durumlarda ├žok yard─▒mc─▒ oluyor

1 Like

anlad─▒─č─▒m─▒ anlatay─▒m yanl─▒┼č─▒m varsa uyarabilirsiniz:
Ben linuxu flash diske kurarken ana i┼čletim sistemimin oldu─ču ssd de EFI b├Âl├╝m├╝ mevcut bulundu─čundan linux kurulumunda flash diske EFI b├Âl├╝m├╝ kurulumu ger├žekle┼čmedi.

ÔÇŽ

Ama kendi bilgisayar─▒mda bu i┼čletim sistemimi kullan─▒rken di─čer bilgisayarlarda neden kullanam─▒yorum o k─▒sm─▒ anlayamad─▒m sa─članmas─▒ gereken EFI uyumsuz mu oluyor?

1 Like

Asl─▒nda efi b├Âl├╝m├╝ kurulumu ger├žekle┼čiyor. Sadece sizin diskinizi b├Âl├╝mlendirce─čine var olan diskinizin efi b├Âl├╝m├╝ne ekliyor. Bundan dolay─▒ kendi diskinizde efi b├Âl├╝m├╝ olmuyor. Bunun sonucunda flash bellek kendi bilgisayar─▒n─▒zda ├žal─▒┼č─▒rken ba┼čka cihazda ├žal─▒┼čam─▒yor maalesef.

1 Like