Linux Mint Ethernet bağlantısı olmaması sorunu

Merhaba arkadaşlar,

İlk defa Linux Mint yükledim. Bu güne kadar hep Windows kullandım. Fakat internet bağlantısı problemi yaşıyorum. Kurulum ekranında da İnternet erişimim yoktu. Farklı diske kurulum yaptım. Windowsa dönüş yaptığımda sorunsuz kullanabiliyorum. Terminal bilgim doğal olarak hiç yok. Anakartım mı desteklemiyor acaba Linux işletim sistemini.

1 Like

Merhaba, foruma hoş geldiniz. Linux mint özelinde değil fakat Live USB den kurulan birçok linux dağıtımında internetin bağlı olmasına rağmen hiçbir yere girmemesi ve internet yok hatası vermesini ben de yaşadım. Acaba IPV6 nedeniyle olabilir mi? Mesela Garuda ve EndeavourOS kurarken bu şekilde çözmüştüm.

Bunu denediniz mi veya alternatif bir yöntem bulabildiniz mi?

Bilgisayariniz internete kablo ilemi baglaniyor yoksa wi-fi uzerinden mi? Linuxte bazi bilgisayarlarda wi-fi donanimi taninamayabiliyor. imkaniniz varsa kablo baglantisini deneyin.

Hoş bulduk yani normal Windows kurulumu gibi usb ye İSO dosyasını yazdırdım ve kurulumu gerçekleştirdim. Kablo ile bağlantı sağlıyorum. İnternet bağlantısı hiç gözükmüyor. Telefondan internet paylaşımı yaparak güncellemeleri vs. de yükledim fakat bir değişiklik olmadı.

Merhaba, Ethernet derken. İnternete LAN kablosu üzerindenmi bağlanıyorsunuz yoksa bir Wifi adabtörlemi. Yada Laptop gibi bir cihazmı kullanıyorsunuz ?

@wise

Benimde Live ISO’da kullanırken kurulum sonrası kullanamadığım oluyordu. Bunun sebebi aslında kurulum isosunda kurabilmek için sürücülerin çoğunun bulunmasından kaynaklı. Ben laptop kullandığım için sorunu çok basit bir şekilde çözdüm, Wifi adabtör kullananlarda kolaylıkla yapabilir.

Önce internetimi gören live usb’ye girdim sonra :

lspci -k

Diğerek hangi sürücüyü kullandığımı öğrenip paket olarak yüklemiştim.

Wifi adabtör gibi usb cihazlarda ise :

usb-devices

Komutu ile mümkün

LAN kablosunda çalışmıyorsa Maalesef onu hiç denemedim. Bende LAN ile çalışıyordu. ama muhtemelen sürücü kaynaklıdır yukarıdaki pci cihazlarına bakarak bulunabilir muhtemelen :slightly_smiling_face:

Evet lan kablosu üzerinden bağlanıyorum.

lspci

çıktısını almadan ethernet sürücünüzün desteklenip desteklenmediğini bilemeyiz.

3 Likes
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Device 4630 (rev 05)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 12th Gen Core Processor PCI Express x16 Controller #1 (rev 05)
00:08.0 System peripheral: Intel Corporation 12th Gen Core Processor Gaussian & Neural Accelerator (rev 05)
00:0a.0 Signal processing controller: Intel Corporation Platform Monitoring Technology (rev 01)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Device 7ae0 (rev 11)
00:14.2 RAM memory: Intel Corporation Device 7aa7 (rev 11)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Device 7ae8 (rev 11)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Device 7ae2 (rev 11)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Device 7ab8 (rev 11)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Device 7a87 (rev 11)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Device 7ad0 (rev 11)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Device 7aa3 (rev 11)
00:1f.5 Serial bus controller: Intel Corporation Device 7aa4 (rev 11)
00:1f.6 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Connection (17) I219-V (rev 11)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation TU106 [GeForce RTX 2060 Rev. A] (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation TU106 High Definition Audio Controller (rev a1)
01:00.2 USB controller: NVIDIA Corporation TU106 USB 3.1 Host Controller (rev a1)
01:00.3 Serial bus controller: NVIDIA Corporation TU106 USB Type-C UCSI Controller (rev a1)
02:00.0 Non-Volatile memory controller: KIOXIA Corporation NVMe SSD (rev 01)