Linux Mint Bluetooth Mouse sorunu

merhaba arkada┼člar, birka├ž g├╝n ├Ânce windows 11ÔÇÖden linux mintÔÇÖe ge├ži┼č yapt─▒m. bluetooth mouse ve klavye kullan─▒yorum. windowsÔÇÖda herhangi bir sorun ya┼čamadan ├žal─▒┼č─▒yordu fakat mouseÔÇÖu kullan─▒rken sorun ya┼č─▒yorum. direkt ba─člant─▒ noktas─▒nda bir problem yok fakat aral─▒kl─▒ olarak ba─člant─▒ kesiliyor, birka├ž saniye sonra tekrar ba─član─▒yor. kullanmaya devam ediyorum. bu sorun klavyemde yok. yard─▒mc─▒ olabilir misiniz?

Farenin modelini ├Â─črenmek bu s├╝re├žte yard─▒mc─▒ olabilir.

HP 240 Bluetooth Mouse

Bluetooth ├žal─▒┼č─▒yor mu buna benzer sorun ben de ya┼čad─▒m. Bluetooth dirver ─▒n─▒ kurdu─čumda d├╝zelmi┼čti

Linux MintÔÇÖde bulunan ÔÇťS├╝r├╝c├╝ Y├ÂneticisiÔÇŁ ile s├╝r├╝c├╝ aramas─▒ yap─▒n. E─čer ek s├╝r├╝c├╝ye ihtiya├ž varsa bulacakt─▒r. Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda kernel ve BIOS g├╝ncellemesi sorunu ├ž├Âzebilir.

Bu modelle ayn─▒ sorunu ya┼čayan g├Âremedim ancak sizinle Arch WikiÔÇÖden bir sayfa payla┼čmak isterim. Umar─▒m i┼činize yarar. Bluetooth mouse - ArchWiki

bluetooth ├žal─▒┼č─▒yor, kulakl─▒k ve klavye bluetooth ile ba─čl─▒ ve sorunsuz ├žal─▒┼č─▒yor. mouse ba─člant─▒s─▒nda bir problem var.

ek s├╝r├╝c├╝ye ihtiya├ž yok, g├╝ncellemeler de yap─▒l─▒. sorun devam ediyor maalesef. ba─člant─▒ gitti─či zaman mouseÔÇÖa dokunmazsam gelmiyor, mouseÔÇÖu hareket ettirip, t─▒klad─▒─č─▒m zaman ba─člant─▒ geliyor. ┼čuan fark ettim.

/etc/bluetooth/input.conf yolundaki dosya i├žeri─čini de─či┼čtirmeye ├žal─▒┼č─▒yorum fakat kaydetmek i├žin gerekli izne sahip de─čilsiniz diyor. ilk kurulumdaki kullan─▒c─▒ ki┼či b├╝t├╝n yetkilere sahip olmuyor mu? zaten farkl─▒ bir kullan─▒c─▒ da eklemedim. yetkileri nas─▒l a├žabilirim?

sudo ile deneyin. Mesela sudo nano konum ile d├╝zenleyebilirsiniz. Nano terminalden ├žal─▒┼čan bir metin edit├Âr├╝d├╝r.

1 Like

O zaman @dengesizkokarcaÔÇÖn─▒n att─▒─č─▒ dok├╝man senin sorununu ├ž├Âzecek gibi g├Âr├╝n├╝yor

1 Like

denedim fakat sorun devam ediyor.

/etc/udev/rules.d/50-usb_power_save.rules

dosyas─▒na

ACTION=="add", SUBSYSTEM=="usb", TEST=="power/control", ATTR{power/control}="auto"

yukar─▒daki yaz─▒y─▒ ekleyin ve sistemi yeniden ba┼člat─▒n. Muhtemelen auto-suspend ├Âzelli─činden dolay─▒ bunu ya┼č─▒yorsunuz.

Edit: Mint forumlar─▒nda ┼ču ├ž├Âz├╝m tercih edilmi┼č ama muhtemelen ikisinin de i┼če yaramas─▒ laz─▒m.

3 Likes

sizin bahsetti─činiz ┼čekilde sorunu ├ž├Âzd├╝m. te┼čekk├╝r ederim hocam.

2 Likes

selamlar, sorun ilk ba┼čta bir s├╝re ├ž├Âz├╝lm├╝┼č gibi g├Âz├╝kse de bir s├╝re sonra yeniden tekrarlamaya ba┼člad─▒. fedoraÔÇÖya ge├ži┼č yapt─▒m. uzun bir zaman da kulland─▒m, bahsetti─čim ba─člant─▒ sorunu bunda yok. g├╝ncelleme yapmak istedim.