Linux Mint AMD Ekran Kartı Driver Kuramıyorum

Herkese selam, ben 2 gün önce linux mint 21.2 sürümünü kurdum bugünde oyun kurmak istedim ve kurdum ama oyunda fps çok düşüktü, bende merak edip sistem bilgisi kısmına baktım ve amd r5 m255 2gb olan ekran kartımı görmüyordu. internetten driverlar indirdim olmadı hep hata veriyor(hatanın görselini altta paylaştım). bir türlü amd ekran kartımı devreye alamadım. Nasıl yapıcağımı bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Sistem Bilgisi:

• Model: HP ProBook 450 G2 NoteBook
  • İşlemci: i5-5200U
  • Ram: 16GB
  • SSD: 512GB Sata SSD
  • Ekran Kartı: AMD R5 M255 2GB

HATA:
Ekran Görüntüsü - 2023-11-16 21-12-51

Merhabalar

Öncelikle şunu demem gerekiyor bildiğim kadarıyla linux mint amd driveri ile geliyor.
Tahminen yaşadığınız sorun driver indirmek değil benim fikrimce laptop olduğundan dolayı amd gpu kullancağına oyun intel gpu kullanıyor olabilir.
Amd gpu indirmek için aşağıdaki komudu terminale yazınız.

sudo apt update && sudo apt install amdgpu-pro

Hocam yazdım ama amdgpu-pro paketi bulunamadı hatası alıyorum

Bu sonuca nasıl vardın?

glxinfo | grep "OpenGL vendor string"

ve

DRI_PRIME=1 glxinfo | grep "OpenGL vendor string"

Çıktısını atabilir misin?

Ek olarak AMD sürücüsü kurmana gerek olmaması lazım. Muhtemelen açtığın oyun ekran kartını kullanmıyordu.

Oyunun nasıl açıyorsun bilmiyorum ama DRI_PRIME=1 değişkenini oyunu açarken eklemen gerekiyor olabilir. Linux Mint’te kartlar arasında geçişi sistem tepsisi üzerinden yapabiliyorsun diye biliyorum.

Steam’den açıyorsan oyunu DRI_PRIME=1 %command% yazısını launch options kısmına eklemen gerekeiblir.

Çift ekran kartı muhabbetini ben pek iyi bilmiyorum. @Valentinus @Kutay daha fazla yardımcı olabilir belki.

4 Likes

Ekran Görüntüsü - 2023-11-17 11-28-57

Galiba dediğiniz gibi oyun ekran kartını kullanmıyor.
ben şu şekilde düşündüm; ayarlardan sistem bilgisi kısmında ubuntudayken ekran kartım gözüküyordu ama linux mint kurduğumda gözükmedi bende sistem görmüyor diye düşündüm driverlar indirmeyi falan denedim.

Oyunu Steam den açıyorum oyunun adı Call of Duty. Bilgisayar yanımda ama işyerinde olduğumdan oyunu açıp deneyemiyorum ilk fırsatta dediğiniz şekilde oyunu başlatmayı deniyeceğim.

3 Likes

şimdi denetim sorun çözüldü. İlginiz için teşekkür ederim. İyi günler dilerim herkese.

3 Likes