Linux Mint Akıllı Toucpad Özellikleri Nasıl Uygulanır?

Herkese selamlar,

Linux Mint’te Windows’taki gibi dizüstü bilgisayarımda kaydırma ayarları yapabilmek istiyorum. Biraz araştırdım ve buradaki konuya rastladım. Burada gösterilen yöntemleri uyguladım fakat 3-4 parmak içindi. 2 parmakla kaydırararak bir klasörde, sayfada veya bir websitesinden yukarı aşağı kaydıramıyorum.
Beklentilerim:
2 parmakla → sayfada aşağı yukarı kaydırma yapabilme
3 parmakla → yukarı aşağı yaparak tüm masaüstünde ki herşey kaybolsun ve geri gelsin. 3 parmak sağ sol yapınca: açık sekmeler arasında gezebileyim.
4 parmak–> sağ-sol yapınca masaüstülerinde gezebileyim.

Bu konularla ilgili bilgisi, deneyimi olan dostlar yardımcı olabilir mi?
Çok sevgiler.

Benim bildiğim linux mintte bunun çok daha kolay bir yolu var:
1- Sistem ayarlarından “hareketler” i bulun bende gestures.

iconlarım garip biraz kusura bakmayın.
2- aktive edin.

şimdi sorununuzun çözülmüş olması lazım

benim cihazım masaüstü olduğu için hiç denemedim ama inşallah yardımcı olur

1 Like

Dönüşünüz için teşekkürler, ancak burada 3-4 parmak ayarları çalışmaktadır. Fakat 2 parmak için yaptığım ayarlar çalışmıyor.

2 parmakla kaydır
yazısının altında “Sadece dokunmatik ekran” diye bir bilgilendirme var, bununla ilgisi olabilir mi acaba?

yüksek ihtimalle . lakin bi sıralar laptobumda minti kullanırken iki parmak hareketleri için bi ayar yapmamıştım diye hatırlıyorum

2 parmakla kaydırmaya yada touchpad kolaylıklarına o kadar alışmışım ki eksiklik hissediyorum :smiley: 3-4 parmağı çözdük hocam sayende. İlk mesajda verdiğim linkteki gibi Touchégg falan kurmama gerek kalmadı.
Şimdi sırada 2 parmak yapabilmekte :smiley:

laptobum olsa uğraşırdım kusura bakmayın

Sorun değil, ilginiz için teşekkür ederim, mutlaka bir bilgisi/deneyimi olan vardır. Görünce yazarlar sağolunuz :pray:

iki parmak hareketleri için tüm uygulamaları gördüğünüz kısımda “fare ve dokunmatik panel” arayın (türkçe yazdığınızda çıkmazsa ingilizcesini deneyin) açılan uygulamada üstte dokunmatik panel yazıyor oraya tıklayın burada “kaydırma” kısmında “kaydırma metodu” var burayı iki parmak kaydırma şeklinde ayarlayın bu iki parmak yukarı aşağı kaydırma sorununuzu çözücektir bende iki parmak sola veya sağa çekince uygulamalarda ileri-geri sekmelere gitme ayarını yapamadım bu yazdıklarım fedorada hiç hata olmadan üç parmak iki parmak doğrudan ayarlı geliyor ama bendeki ram az olduğundan gnome arayüzünü kullanamıyorum eğer ram çoksa ve gnome arayüzüne alışırım diyordan ona da geçebilirsin

1 Like