Linux Mint Açılışta birkaç sefer yeniden başlatıyor

Sistem ilk açıldığında birkaç sefer yeniden başlatıyor. Yeniden başlattığı zaman ekranın sol üstünde bir hata çıkıyor. Sebebi ne olabilir?

[      1.044231] mce:[ Hardware Error]: CPU 0: Machine Check: 0  Bank 27: baa000000002080b
[      1.044237] mce:[ Hardware Error]: TSC 0 MISC d012000200000000 SYND 5D020003 IPID 1002e00000500
[      1.044239] mce:[ Hardware Error]: PROCESSOR 2:A20F12 TIME1700671118 SOCKET 0 APIC microcode a20120a
[      4.243812]

Merhaba acaba CPU’yu gerek BIOS üzerinden gerek başkaca bir şekilde undervolt-overclock ettiniz mi veya kendinden overclocklu bir işlemci mi acaba? Ayrıca işlemci marka modelinizi de paylaşmanız ek durumları kontrol için faydalı olabilir.

İkinci olarak kullandığınız kernel ve sürümü nedir acaba? Ram/Ekran kartı veya başkaca bir dahili donanımı değiştirdiniz mi veya bilgisayarın genelini etkileyecek bir şey yaptınız mı?

Son olarak hata kaydının herhangi bir yerinde mce: [Hardware Error]: Machine check events logged bu veya buna benzer bir hata veriyor mu?

2 Likes

Yok hayır.Hiç overlock yapmadım.İşelmcim Ryzen 5 5600x
Evet machine chech yazıyor ama events logged yazmıyor.Verdiği hatayı yazdım zaten.Bios ile ilgili olabilir mi?

BIOS üzerinden performance mod vs gibi bir şeye aldınız mı? İşlemcinizin çarpan kilidi açık. Yani overclock yapmaya müsait. BIOS üzerinden bir şeyi değiştirirken onun da baz frekansını vs değiştirmiş olabilirsiniz. Böyle bir ayar yaptınız mı? Çünkü gördüğüm blog gönderilerinde genelde işlemcinin normalden yüksek frekansta çalıştırılması (çok az sayıda rapor olsa da düşük volt için de aynısı geçerli) nedeniyle böyle olduğundan bahsetmişler.

1 Like

Teşekkür ederim cevabınız için .Ama bi bakayım değiştirmedim ama yinede kontrol edeyim.

BIOS’a ilk girdiğinizde karşınıza çıkan ekranın görüntüsünü bizimle paylaşabilir veya marka model söylerseniz biz de bakabiliriz sorun çıkartabilecek ayarlara.