Linux Mint 21.3 Sürekli Kendi Kendine Kapanıyor?!

Merhabalar,forumda yeniyim.Linux Mint 21.3 kurdum fakat sadece firefox web de gezinme de bile kendi kendine donuyor ve uzun süre bekledikten sonra yeniden başlıyor.Update komutlarını deniyorum fakat işe yaramadı acaba nvidıa veya başka donanım uyumsuzluk probleminden mi kaynaklanıyor?

Bilgisayar ve mint sistem ayrıntıları:

Kernel: 5.15.0-112-generic
CPU: Intel i7 Q 740 (8) @ 1.734GHz
GPU: NVIDIA GeForce GT 335M
Memory: 3900MB
HDD:700GB
NAME="Linux Mint"
VERSION="21.3 (Virginia)"
ID=linuxmint
ID_LIKE="ubuntu debian"
PRETTY_NAME="Linux Mint 21.3"
VERSION_ID="21.3"
UBUNTU_CODENAME=jammy

Normalde ubuntu kullandım ve usb aracılıyığla debain de kullandım fakat tam anlamıyla bu kadar yavaşlık ve donma sorunu yaşamadım.Windows 10 pro kullanırken web te gezinirken de hiç sorun yaşamadım.Sizce ne yapmalıyım?

Merhaba foruma hoş geldiniz. Nvidia ekran kartı için hangi driver’ı kurdunuz acaba? Nouveau mu yoksa kapalı kaynak driver mı? veya bununla ilgili başkaca bir şey kurdunuz mu?

Bu sorun kurulumun hemen arkasından mı oldu yoksa bir şeyler değiştirdikten yükledikten update ettikten sonra mı olmaya başladı ?

4 Likes

Ben birazcık acemiyim fakat araştırıyorum.Ne kurduğumu bilmiyorum fakat varsayılan olarak ne geldiyse onu kullanıyorum.Bilgisayar kurulumdan sonra böyleydi.Firefox açtım ve birkaç dakika sonra mouse dondu ve oynamadı,20 dk sonra kendi kendine yeniden başlattı.Kurulumdan hemen sonra oldu.Herhalde kapalı kaynak olanına geçmem daha mantıklı olur zaten ben illaki %100 e yakın özgürleyitçi yazılım aramıyorum.Nvidianın kapalı kaynak driverinı nasıl kurabilirim?

Şuan sudo update kısmında hata verdi ve dpkg configure kodunu yazdım fakat bilgisayar yine dediğim gibi dondu ve yeniden başlattı.Sorun olmadan önce milisaniyede firefox,dosyalar ve thonny i açabiliyor.Ben mx linux fluxbox,lubuntu jammy jefil veya standart debaine geçmeyi düşünüyorum hemde daha az kaynak tüketebilir.Siz ne düşünüyorsunuz?Benim sadece amacım thonny i gibi kod ide yüklemek,webde gezinmektir.

Mx linux kullanın mint cinnamon nazaran daha az kaynak tüketiyor

2 Likes