Linux Mint 21.2 Low Disk Space on boot hatas─▒

The volume boot only 0 bytes disk space remaining.

Linux Mint 21.2 Cinnamon kullan─▒yorum.

Hatay─▒ internete yaz─▒nca ingilizce postlar ├ž─▒k─▒yor ve ne yaz─▒kki anlamakta g├╝├žl├╝k ├žektim.
─░ngilizcem o kadar da k├Ât├╝ de─čil ama teknik ┼čeylerde tak─▒l─▒yorum.

Buradaki sorunun ├ž├Âz├╝m├╝n├╝ merak etti─čim kadar sorunun sebebini de merak ediyorum.
Tam olarak sorunun neyden bahsetti─čini bile anlamad─▒m :smiley:

/boot b├Âl├╝m├╝n├╝n boyutu ├žok k├╝├ž├╝k olmas─▒na ra─čmen yeni kernel eklemek i├žin yeterli yeriniz yok. En g├╝ncel ve kulland─▒─č─▒n─▒z kernel d─▒┼č─▒nda bir kernel var ise onu silebilirsiniz. Yak─▒n zaman update/upgrade yapt─▒n─▒z m─▒? ├ľzellikle ÔÇťlinux-kernelÔÇŁ, ÔÇťlinux-imageÔÇŁ gibi isimlere sahip olan paketler.

1 Like

Hocam linux minti bir s├╝redir kullan─▒yordum bir sebepten format atmam gerekti formattan sonra b├Âyle oldu. Yak─▒n zamanda update yapmad─▒m. linux-kernel linux-image isimli paketleri disk usage analyserde g├Âremiyorum :smiley:

Mint kullan─▒rken format at─▒p ba┼čka sistem kurup tekrar mint mi kurdunuz? Bu s├╝re zarf─▒nda /boot k─▒sm─▒n─▒ hi├ž formatlad─▒n─▒z m─▒ yoksa di─čer i┼čletim sistemi kullanmaya devam m─▒ etti?

sudo apt-get autoclean && sudo apt-get autoremove komutunu ├žal─▒┼čt─▒rd─▒─č─▒n─▒zda acaba silinecek paketler g├Âsteriyor mu?

E─čer g├Âstermiyor ise dpkg --get-selections | grep "linux-image" komutunu ├žal─▒┼čt─▒r─▒p sizde y├╝kl├╝ olan kernellere bakman─▒z─▒ ve e─čer birden fazla g├Âr├╝n├╝yor ise ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ buraya atman─▒z─▒ rica edece─čim.

2 Likes

Mint kullan─▒rken bu sorun oldu format at─▒p mint kurdum d├╝zelmedi ├╝st├╝ne format at─▒p debian kurdum d├╝zelmedi sonra gene mint kurdum yine ayn─▒ sorun ba┼č g├Âsterdi :smiley:
Hocam komutu ├žal─▒┼čt─▒rd─▒m lakin hi├žbir paketi silmedi.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 22 not upgraded.

Evet 3 tane kernel var galiba.

linux-image-5.15.0-76-generic			install
linux-image-5.15.0-88-generic			install
linux-image-generic

uname -r ile mevcut kulland─▒─č─▒n─▒z─▒ ├Â─črenip sonra kullanmad─▒─č─▒n─▒z kerneli silmeniz sorununuzu ├ž├Âzebilir.

/boot b├Âl├╝m├╝n├╝z 100MB boyutunda m─▒ acaba? Belki ona biraz daha b├╝y├╝k bir alan ay─▒rmak da isteyebilirsiniz. Bu da sorunu ├ž├Âzmez ise i├žindeki dosyalara g├Âzatabilirisiniz. Fark─▒nda olmadan di─čer y├╝klemelerden bir ┼čey b─▒rakm─▒┼č olabilirsiniz.

2 Likes

Boot b├Âl├╝m├╝m 350mb civar─▒nda. Bu az m─▒ yoksa normal mi ?

Kullanmad─▒─č─▒m kernelleri silersem ileride bir sorun ya┼čamam de─čil mi :smiley:

Fayda zarar analizi yapabilirsin bunun i├žin. Kernellerin orada kalmas─▒ e─čer birden fazla farkl─▒ kernel zen-lts-hardened vs gibi kullanm─▒yorsan sadece yer kaplamaktan ba┼čka anlam─▒ yok. Gerekti─činde internetten tekrar indirebilirisin. Sana anl─▒k olarak sadece 1 tane laz─▒m. 2ncisi genelde yedek olarak tutuluyor.

Bir sonraki kerneli y├╝kledikten sonra bir sorun olmad─▒─č─▒n─▒ teyit ettikten sonra eskisini silebilirsin veya en sondan bir ├Âncekini tutarak garantili de gidebilirsin.

Boot partitionÔÇÖ─▒ genelde min 100MB olarak ayr─▒l─▒yor. Ben birden fazla kernel kulland─▒─č─▒m i├žin min 500MB ay─▒r─▒yorum. 350ÔÇÖnin mant─▒─č─▒ nedir bilmiyorum. ─░nternette 100-400-500-1000 olarak ├Ânerenler (farkl─▒ gerek├želerle) g├Ârd├╝m ama 350yi nedereyse hi├ž g├Âr├╝p/duymad─▒m.

3 Likes

Hocam biraz ge├ž yan─▒t veriyorum kusura bakmay─▒n.

├ç├Âz├╝m├╝n├╝z i├žin ├žok te┼čekk├╝rler ┼čuanl─▒k bi problem kalmad─▒ iyi ak┼čamlar dilerim :slight_smile:

2 Likes

Yaratmaz b├╝y├╝k ihtimal.

Bo┼č bir belle─čin varda ona daha stabil bir kernel kurabilirsin ne olur ne olmaz diye. G├╝ncellemede uyum sorunu olur vs.