Linux Mint 21.2 'de 2. Harddiskimi Kullanam─▒yorum

Herkese selam arkada┼člar. Benim sorunum laptopumdaki 2. harddiski Diskler uygulamas─▒nda g├Âr├╝yor ama ba─članma hatas─▒ veriyor. Windows bir bilgisayara ba─člad─▒─č─▒mda g├Âr├╝yor ama, bunu nas─▒l d├╝zeltebilirim? ─░├žindekiler benim i├žin ├Ânemli de─čil silinebilir ve bi├žimlendirebilirim. Dosya bi├žimi NTFS bu arada. Cevaplar─▒n─▒z i├žin ┼čimdiden te┼čekk├╝r ederim.

Ekran G├Âr├╝nt├╝s├╝ - 2023-11-18 13-58-23

ntfsÔÇÖi g├Ârmek i├žin ntfs-3g paketi laz─▒m. Bu y├╝kl├╝ m├╝?

hocam onu hangi komutla y├╝kl├╝yordum linuxta yeniyimde

sudo apt install ntfs-3g

Ben de ayn─▒ sorunu ya┼čam─▒┼čt─▒m WindowsÔÇÖta Secure boot ve fast boot kapat─▒nca eri┼čebilmi┼čtim.

2 Likes

yazd─▒m zaten y├╝kl├╝ym├╝┼č

hocam bu arada ┼čimdi farkettim fat bi├žiminde olan usb belle─čimede ba─članam─▒yorum

lsblkÔÇÖde g├Âz├╝k├╝yorlar m─▒? Terminale lsblk yaz─▒p sonucu cihazlar tak─▒l─▒ iken atar m─▒s─▒n─▒z? Da─č─▒t─▒m─▒n─▒z Mint de─čil mi?

ÔÇślsblkÔÇÖ de g├Âz├╝k├╝yor hocam

Ekran G├Âr├╝nt├╝s├╝ - 2023-11-18 14-30-21

Harddsik 1TB l─▒k usb bellek ise 256GB l─▒k

mkdir Mount1
sudo ntfs-3g /dev/sdb1 ~/Mount1
lsblk
deneyelim belki faydas─▒ olur.

┼čimdi harddisk ba─čland─▒ ama busefer devred─▒┼č─▒ b─▒rakam─▒yorum

Ekran G├Âr├╝nt├╝s├╝ - 2023-11-18 14-39-36

Devre d─▒┼č─▒ b─▒rakmak i├žin sudo umount /dev/sdb1 deneyiniz.

┼čuan komutlarla harddiski a├žabiliyorum yada devre d─▒┼č─▒ b─▒rakabiliyorum ama bunu grafik aray├╝z├╝nde yapabilmemin bir yolu yok mu?

┼×imdi Mint bir ┼čeyi eksik y├╝klemi┼č san─▒r─▒m. Ben ┼čahsen bu tarz durumlar i├žin udiskie yaz─▒l─▒m─▒n─▒ ├Âneririm. Panelde ├ž─▒kan bir yaz─▒l─▒md─▒r.

sudo apt install udiskie

ard─▒ndan
ba┼člang─▒├ž yaz─▒l─▒mlar─▒ v.b isimle bir uyguluma var, oraya udiskieÔÇÖyi ekleyin.

komutu ├žal─▒┼čt─▒rd─▒m paketleri indirdi ama uygulamalar ekran─▒nda g├Âz├╝km├╝yor ismi farkl─▒ m─▒ geliyor acaba?

udiskie --tray olarak deneyin.

komutu terminale yaz─▒nca bir┼čey ├ž─▒kmad─▒ ama
Ekran G├Âr├╝nt├╝s├╝ - 2023-11-18 17-04-28

udiskie --tray yaz─▒nca panele bak─▒n.

panel derken oras─▒ neresi oluyor

tamam sa─č tarafa gelmi┼č uygulama ama harddiski yine a├žam─▒yorum