Linux Laptop kullanıcıları, marka modeliniz nedir ve memnun musunuz?

ileride kendi paramı kazanmaya başladığımda hangi markalar linux dostudur, hangisi daha çok destek veriyor bir görelim istedim. ayrıca sistem özellikleriniz ve fiyat bilgisi de olsa iyi olur. neofetch yazan parmaklarınız dert görmesin :grin:

2 Likes

Ben dell voltro almıştım.Bilgisayarın içinde ubuntu vardı fabrikadan

Thinkpad E15 gen 2 kullanıyorum. Birçok distroyu sorunsuz ve uğraşmadan kurdum/kullandım, herhangi bir driver uyumsuzluk vs sorunu yaşamadım (parmak izi okuyucu hariç). Oyun ve cad işleriyle uğraşmayan birisi olarak muhtemelen bir sonraki bilgisayarım da daha üst seviye bir thinkpad olur.

samsung np3530ec 8-9 yaşında vardır sanırım, yaz başında ucuza kelepir denk getirmiştim :D. linux tarafında bi sorun yaşamadım lego gibi sağını solunu söküp takmama rağmen, nvidia driverları hariç.

ubuntu gelmesindense freedos gelmesini tercih ederim şahsen. ubuntunun ancak şöyle bir avantajı olabilir, bayiide linux driverlarını test edebilmek.

Yok zaten ben ona bazı nedenlerden dolayı windows kurdum.

thinkpad diyince arch kokusu kilometrelerce öteden geliyor :smiley:

1 Like

sen söyleyene kadar samsung’un laptop ürettiğini unutmuştum…

1 Like

Benim toshiba var (ben Ihtiyar toshi diyorum) icine belki en az 10-15 distro kurmusumdur.Hic sorun çıkmadı.(Mint,Manjaro,Kde Neon,Ubuntu,Kubuntu,Windosa benzeyen linux ismini unuttum,Xubuntu,Edaveour Os,Kali,Debian, Linux Lite,Fedora,ArchCraft,Arcolinux,Arch.Daha çok vardır belkide hatirlamiyorum ama ne kadar çöksede dosyalarımı kaybetmeme neden olsada en sevdiğim Manjaro.

Benim toshiba var (ben Ihtiyar toshi diyorum) icine belki en az 10-15 distro kurmusumdur.Hic sorun çıkmadı.(Mint,Manjaro,Kde Neon,Ubuntu,Kubuntu,Windosa benzeyen linux ismini unuttum,Xubuntu,Edaveour Os,Kali,Debian, Linux Lite,Fedora,ArchCraft,Arcolinux,Arch.Daha çok vardır belkide hatirlamiyorum ama ne kadar çöksede dosyalarımı kaybetmeme neden olsada en sevdiğim Manjaro.

Benim de 8 yıllık bi ihtiyar vardı, gene genç sayılır :smiley: Manjaro ile çok vakit geçirmiştim… O zamanlar hem ilk girişimdi hem de bilgisayarım berbat durumdaydı, sık sık kasayı açıp mantıksız şeyler yaparak (ram’leri silgiyle silme, ekran kartını değiştirme, dvd girişini sökme, fişi kendi odam yerine yan odaya takma) 1.5 yıl kadar daha ömrünü uzatmıştım. Şu an kullanmaya devam etsem kesin ansızın bozulur yine. Kenarda duruyor garibanım. İhtiyarlar sevilir.

ASUS’un K501UX modeli bir dizüstü bilgisayarını kullanıyorum. Her şeyi sorunsuz çalışıyor. asus-wmi modülü(çekirdek içinde olan) ikinci fanı görmüyordu. İkinci fanı çalıştırmam için NBFC’nin C emplementasyonunu kullanıyorum, kullanınca o da sorunsuz çalışıyor.

Ben daha önce thinkpad kullanma şansı yakalamıştım. Şimdiki bilgisayarım daha başka ama aklım hala Thinkpad’de. Hem sağlam bir bilgisayar hem de sürdürülebiir bir model. Her türlü konfigürasyon ve seneye ait modeli ve ikinci eli mevcut. Bu nedenle tekrar pc almam gerekirse bir Thinkpad düşünüyorum. Onun haricinde tercihim güncel Dell modellerinden biri de olabilir. Onlarda driver kurma kolaylığı çok hoşuma gidiyor.

3 Likes

Güncel dell cihazları da deneyim etme şansım oldu kısa bir süre. Güzel cihazlar ancak tamamen kişisel beğenilerimden dolayı thinkpadi iki tık daha öne koyuyorum. :slightly_smiling_face:

1 Like

Casper Excalibur g900’ü 3 yıl önce falan indirimde almıştım. Casper Linux’u hiç desteklemiyor, rgb klavye çalışöıyordu tamam ama bilgisayar rastgele zamanlarda donup kalıyordu ve hiçbir şey yapamıyordum. Sonra donmanın sadece bataryadayken olduğunu farkettim, en sonunda da çözdüm. Casper’ın windows için control center diye bir uygulaması var ve bu uygulama şarjda değilken oyun moduna geçmeyi izin vermiyor. Meğersem oyun modu işlemciyi overclock ediyor ve 2,6 Ghzi 5’e çıkarıyormuş ve şarjda olmayınca işlemci yeterli enerjiyi alamadığı için donuyor. İlk önce manuel olarak işlemci frekansını 2,6 Ghz’e sınırladım sonra işe yaradığını görünce her şarj kablosu çıkarıldığında 2,6ya takıldığında 5’e çıkartan bir udev kuralı yazdım. Sonuç olarak şuanki halinden memnunum.
Neofetch’im: https://btt-demo.btt.community/t/dracula-temali-xfce-ortamim/1325

1 Like

ubuntu kurulu gelen bilgisayarların bir diğer avantajı da diğer insanların linux’u görmesi oluyor. ben hiçbir bilgisayarın FreeDOS ile gelmeyip en azından herhangi bir linux dağıtımıyla preview vermesi taraftarıyım.

1 Like

ubuntu kurulu gelen bilgisayarların bir diğer avantajı da diğer insanların linux’u görmesi oluyor. ben hiçbir bilgisayarın FreeDOS ile gelmeyip en azından herhangi bir linux dağıtımıyla preview vermesi taraftarıyım.

Ubuntu yerine başka bir dağıtım olsun anlaşalım :slight_smile: Ubuntu yerine kalan her şey daha çekici ve debloat olduğundan kullanıcıya daha olumlu bir görüş sunar diye düşünüyorum.

1 Like

ubuntu’dan sonraki en popüler dağıtım linux mint. eğer linux mint olursa gözümüz açık gitmeyiz : )

1 Like

Acer Swift SF314-511 (V1.09) modelini kullanıyorum. i7-1165G7 (8) @ 4.7 GHz işlemci ve Iris XE ekran kartına sahip bir model. Laptopun parmak izi okuyucu hariç tüm birimleri şu ana kadar cihaz üzerinde kurup kullandığım openSUSE Tumbleweed ve Fedora 38 ile çalıştı, çalışıyor. Yaşadığım en önemli iki sorun sanırım Intel iris xe ekran kartından kaynaklı karşılaştığım bozulmalar ve belli durumlarda (ne olduğunu bilmiyorum) touchpad kullanırken input lag oluşması, ki bu oldukça can sıkıcı olabiliyor. Son kernel güncellemesinden sonra bu sorun düzelmiş gibi ancak emin değilim. (İki problem ile de hem Wayland hem X11’de karşılaştığımı ekleyeyim) Bunların dışında bir diğer dezavantaj ise Linux üzerinde Acer Care Center uygulamasını çalıştıramadığım için batarya eşiğini (battery treshold: bataryanın %80’den yukarıya şarj olmasını engelleme) aktive edemiyor oluşum.

1 Like

Asus K555L kullanmaktayım hiçbir sıkıntım Linux konusunda.

1 Like