Linux kullanmamış birine hangi dağıtım önerirsiniz?

Dostlar selamlar,
Daha önce hiç linux kullanmadım. Yapacağım işlemler genel olarak Front-end devlik olacak. Önerilerinizi bekliyorum.

Cihazım:
Monster Abra A5 v15.6
i7-10750H
GTX-1650
16 GB DDR4 Ram

Linux Mint veya Pop-OS öneririm.

3 Likes

Windows benzeri bi deneyim için linux mint windows 11 gibi gelişmiş bir deneyim için ubuntu kullanabilirsin.

1 Like

Linux Mint i teknoloji ile alakası olmayan abime kurdum hiç demedi ben kullanamıyorun. Zaten insanların çoğu için tarayıcı, ofis, video-muzik oynatıcı gayet yeterli.

1 Like

herkes linux mint demiş ben de diyeyim. linux mint :slight_smile:

1 Like

Amacın öğrenmekse ve kılavuz okumayı seviyorsan Arco Linux ile ister biraz sanal makinede ister gerçek donanım üzerinde uğraşıp sonra istediğin herhangi bir dağıtımı sistemine kurabilirsin. Benim tavsiye edeceğim yöntem bu keza daha önce Linux kullanmamış birine veya kullanmış birine tavsiye edeceğim dağıtım pek değişmez. Kişinin niyeti öğrenmekse; kılavuzları iyi, sana Linux’un temel kavramları ve genel yapısı hakkında bir şeyler öğretecek bir dağıtımla başlamak daha mantıklı.

1 Like

Linux Mint ile başlamanızı öneririm

1 Like

Kesinlikle Arch tabanlı bir dağıtımı, Debian tabanlı dağıtımlara göre internette daha fazla kaynak olduğunu düşünüyorum. Bir sorun yaşadığınızda, bence Arch hakkında daha fazla sonuç bulacaksınızdır.

kesinlikle mint, her şekilde kullanımı basit.

1 Like

Herkese önerileri için teşekkür ederim, Mint kurulumunu yaptım fakat çok donma ve takılma yaşıyorum. Ne yapmalıyım?

Bence bir şey yaygın kullanılıyorsa bir sebebi vardır. Bas Ubuntu’yu geç derim arayüz tanıdıkmış, değilmiş bakma. Alışırsın; alıştınmı da kimse tutamaz seni. En çok destek alabileceğin, en çok kaynak bulabileceğin dağıtım Ubuntu’dur. Kolay gelsin.

Linux Mint Cinnamon bu konuda her yerde önerilir. Onun dışında Ubuntu Mate giriş ekranında birden fazla öntanımlı masaüstü düzeniyle alışkın olduğunuz düzene sokar kendini kolaylıkla. Yine Zorin Core birden fazla düzen sunar. Big Linux da sunuyor diye biliyorum. Endeavour Os, Spiral Linux gibi dağıtımlar da başta indirirken istediğiniz masaüstüyle indirme imkanı tanıyor. İlk iki yazdığım daha uygun gibi konuya.

Güncellemeleri yaptın mı ve ekran kartı sürücüsünü güncelledin mi ?

Linux mint
İlk linux deneyimdi gercek makinede

1 Like

Arch Linux öneririm, indirmesi çok kolay ve hiç karmaşık değil!

Çok değişken bir soru aslında, ben şahsen yeni başlayan ve Linux hakkında hiç bir şey bilmeyen insanlara ZorinOS öneriyorum. Oldukça güzel bir arayüze sahip, ayrıca Ubuntu tabanlı ve normal oyun oynayan ve internette gezinen insan için birebir. Ama zaten bir programcılık geçmişiniz olduğundan bodoslama girebilirsiniz, Arch Linux’un paketleri AUR ile çok geniş oluyor, geliştirici olduğunuzdan ibidik gubidik her yerde bulunmayan librarylere ihtiyaç duyabiliyorsunuz bu konuda Arch bayağı iyi.

Ekran kartından dolayı yüksek ihtimalle uyumsuzluk yaşıyorsun dostum. Ubuntu deneyebilirsin fakat taban aynı olduğu için bu problem devam edebilir Fedora stabil ve Nvidia kartlar için uygundur.

Screenshot_20230910_105639_Bluecord

4 Likes

Güncellemeleri yaptım ve ekran kartının güncelleştirmelerini yaptım fakat donma yaşıyorum. Monster uyumsuz olduğu için olabilir mi acaba?

Pop!_OS öneririm. Çünkü NVIDIA için özel iso dosyası var ve rahatça kullanabiliyorsun.