Linux kullanmak istiyorum ama büyük engeller çıkıyor.

3D modelleme ile uğraşıyorum ve kullanmam gereken çok önemli uygulamalar var. Blender 3D de sorun yok, gayet uyumlu çalışıyor. Lakin Adobe Substance Painter ve Adobe photoshop beta falan kullanmam gerekiyor. Photoshop için Adobe Creative Cloud yükleyip Photoshop beta yüklemem gerekiyor. Photoshop u orjinal kullanıyorum lakin Substance Painter crack li kullanıyorum. Araştırdığımda Creative Cloud yükleme yöntemlerine bakıyorum ama yöntemler eski ve ona rağmen denedim fayda etmedi yüklenmiyor. Substance Painter da yüklenmiyor. Oyun konusunda da çok oyun oynayan biri değilim ama kuzenlerim falan oynar ve beni de çağırıyorlar sürekli ama boş vakit bulduğumda haftada bir falan bende katılırım ve bu oyunlarda çalışmayanlar var. Mesela Fifa 23, Battlefield 2042. Crack li oyunlarda da setup.exe olup part part yükleme yapan sıkıştırılmış setuplarda hata veriyor yükleme yapmıyor. Hadi oyunları geçtim de kullandığım programları çalıştırmanın bir yolu yok mu? Şunu da eklemek isterim Photoshop da eski versiyonlarda crackli yünlenebilenler var lakin bana orjinal ve güncel versiyonu gerekiyor. Hem aboneliğim var hem de yapay zekayı kullanmam gerekiyor.

Photoshop uygulamaları maalesef Linux’ta doğru düzgün çalışmıyor. Bazı eski sürümleri çalışıyor sadece. Ona Winehq database’den bakabilirsiniz.

Eğer ki alternatifleri tercih etmeyecekseniz gpu-passthrough yapıp sanal makinede bu uygulamaları kullanabilirsiniz. O da bir tık teknik bir işlem. Onun dışında dual-boot yapabilirsiniz. Hiçbirini yapamıyorsanız Linux kullanmayı tercih etmemekten başka aklımda başka bir çözüm yok.

1 Like

Bu firmalar neden böyle tek işletim sistemine göre uygulama yazıyorlar anlamıyorum? Yazın çapraz destekli bir şekilde herkes istediği işletim sisteminde istediğini kullansın. Yıl olmuş 2023, hâlâ bazı firmalar böyle işlerle insanları uğraştırıyorlar. Deliriyorum.

1 Like

sen bir aralar linux’ta kıytırık problemler yaşadın diye bizden Linux’a oyun yok dememiş miydin? :smiley:

şaka bi yana, bu bazı firmalar için çıkar meselesi. Windows ve macOS bir para(rüşvet) ödeyip başka rakiplerinden alıkoyabiliyor geliştiricileri. bir de kapalı kaynaklı geliştiriciler için cross-platform maliyeti biraz daha arttıran bir işlem

2 Likes

Şimdi anladım meseleyi.

Windows a mecburum yani maalesef :grin: yardımlarınız için teşekkürler

Rüşvet hakkında dediğine katılmıyorum.
Rüşvet işin için içinde olsaydı windows malum kendi OS içinde reklam olarak gömerdi.(bu durumu bir çok kez gördük)

Bu genelde hedef kitle ile alakalı bu tür işleri yapan windows kullanıcıları %98 civarı olduğu için o yöne yöneliyorlar. Diğer platformlara portlamak ciddi paralar istiyor.
Firmaya sorduklarında da durumu önemsemediklerini söyleyip sizin OS değiştirmenizi söylüyorlar.

O zaman sağlam bir rakip lazım. Bunu ancak bizden birisi yapabilir.

Açık kaynak ve cross platform rakipler var da alışılmış a gidiyor herkes ve tüm o tür uygulamalar bir arada adobe de bu dediklerim farklı farklı parça parça.

Dediğin uygulmaların alternatiflerini kullnabilirsin aşşağı alternetiflerinin linklerini bırakacağım :point_down:

Adobe Substance 3D Painter Linux Alternatifleri: https://alternativeto.net/software/substance-painter/?platform=linux

Adobe Photosop Linux Alternatifleri: https://alternativeto.net/software/adobe-photoshop/?platform=linux

Alternatifleri de denedim Substance Painter alternatifi iş görür ama photoshop yapay zekası vakitten çok tasarruf ettiriyor şuanlık ondan vazgeçemiyorum maalesef.

Dual-Boot yapın, profesyonel programların alternatifleri malesef her daim yeterli değil. Önceden de bahsetmiştim bu konu hakkında, pazar payı artana dek bu şekilde uğraşacağız.

1 Like

Linux merakım çok var ama sırf bundan dolayı kullanamadım. Kullanıp öğrenmek istiyorum linuxu. Dediğiniz gibi dual boot yapsam iyi olacak aslında