Linux Kullanmak icin Oneriler

Windows 11 kullaniyorum. Windows Subsystem for Linux (WSL) ve Windows Subsystem for Android (WSA) ile Ubuntu ve Android de kullaniyorum. Gorunum benim icin cok onemli ve MacOS gorunumunu cok begeniyorum yani ust bar + dock + title barin uygulamayla bitisik olmasi, bundan kastim mesela Discord actigimda Linux dagitimlarinda oldugu gibi kocaman ve sadece baslik + min,max,close butonlarinin bambaska bir yerde olmasini sevmiyorum. Ubuntu, Arch kurmustum ancak sirf o uygulamlarin titlebarÔÇÖi yuzunden vazgemistim.

Titlebar olarak MacOS dakiyle ayni bir gorunum saglayan Window Manager veya Desktop Environment falan var mi?

Kullanacagim LinuxÔÇÖde ustte bahsettigim gibi bir uygulama titlebari olmasi,

Gnome gibi topbar olmasi ve dock veya hizli uygulama acabilecegim bir yeri olmasi super tusuna basildigi gibi.

Android uygulama kullanamabilecegim BlueStacks veya WSA gibi bir yazilim/program, ben bunu beceremedim LinuxÔÇÖde. Airdroid, Genymotion falan denedim ama calistiramadim.

Titlebar, Gnome gibi kolay kullanim ve Android paketlerinin calistirilabilirligi benim icin onemli. Gerisi onemli degil.

Bunlari saglamanin bir yontemi var midir? Cok kez LinuxÔÇÖe gectim ama bunlar olmadigi icin kalamamistim ve cok uzun zamandir Windows 11 deyim.

Merhaba,
uygulamayla biti┼čik olmas─▒ derken? Alttaki foto─čraf gibi mi?

yoksa ┼čunu mu demek istiyorsunuz:

e─čer ilk foto─čraftaki gibiyse bildi─čim kadar─▒yla o uygulama ile alakal─▒ bir┼čey, window managerin yapabilece─či pek bir┼čey yok gibi
ama ikincisiyse senin istedi─čin o ├žok kolay yap─▒labiliyor ister gnome ister kdede (bu fotolar kdeden)

bunun gibi mi?

waydroid var, waydroid script ile de libhoudini kurarsan arm uygulamalar─▒n─▒ da a├žars─▒n

benim g├Âsterdi─čim fotolar kde plasmadan ama gnomeda da istersen benzerini yapars─▒n
titlebar butonlar─▒ndan nerede olmas─▒n─▒ istiyorsun anlayamad─▒m ama

Dostumuzun istedi─či global menu olsa gerek. KDEÔÇÖde bu yap─▒labiliyor.

Hatta ge├žti─čimiz g├╝nlerde bunu bir videoda g├Âsterdim.

Bunlar─▒n hepsi KDEÔÇÖde yap─▒labilir eklentilerle birlikte. Birazc─▒k u─čra┼čman─▒z ve ara┼čt─▒rman─▒z gerekebilir. ├ľrnek video yine: https://youtu.be/jWDgdC28tYo?si=KNW4OGBkOaj9Kb3m

Waydroid.

ust bar + dock cok guzel sendeki. titlebar ile alakali usttekini istiyorum. Mesela DiscordÔÇÖda alttaki fotograftaki oluyor ve o kadar bombos bolmenin sadece kapatma isareti falan icin olmasi hakkaten cok rahatsiz ediyor. Onu kapatabiliyorum ancak kapatinca da kapatma butonlari falan kayboluyor. Modlu Discord kullanirken custom css ile kendi icinde kodlanmis butonlar oldugundan istedigim yere goturebiliyorum ama LinuxÔÇÖde sadece global bari kullaniyor, kendi icinde kodlanmadigi icin hareket ettiremiyorum. MacOS daki gibi tum uygulamalar icin gecerli olan title barin uygulama icinde sol uste veya sag uste fark etmeksizin gomulu olmasini cok isterdim.

Hocam Linux kullanmaya hic bilgim yokken baslamistim. Halihazirda bir sorun olursa diye Win10 usb tutuyordum. Surekli Linux geciyordum ve hicbir sey bilmedigimden birkac hata sonrasi tekrar Win10 kuruyordum, arastirmalar yapip tekrar Linux kuruyordum. Bu baya bir uzun sure devam etti. Son 1-2 hafta once sizin videolariniza denk geldim ve soz konusu video dahil baya bi izledim, cok hosuma gitti.

Edip isimli arkadas cok iyi anladi, attigi ilk 2 fotografta oldugu uzere ben ustteki fotograftaki gibi bir global istiyorum. Ama bazi hatta cogu uygulamalarda alttaki fotograftaki gibi bombos sadece title var minMaxClose olan bir alan oluyor ve bunu hakkaten hic istemiyorum. Buna cok takiliyorum.

DiscordÔÇÖun kendine ozgu ustunde klasik bir bari olsa da, custom css ile bunu sol uste ve istedigim sirayla yerlestirip renk verdim. Sirf bunu yapmak icin modlu client kullanacak kadar takintiliyim.