Linux işletim sisteminde APK veya uygulama önerisi

Merhaba Arkadaşlar Linux un sadece işletim sistemi olduğunu biliyorum bunun dışında hiç bir bilgi sahibi değilim.
Byintek x30 diye bir projeksiyon aldım ve işletim sistemi linux. TV ve Apk olarak İnat Box gibi uygulamalar yüklemek istiyorum fakat android de olduğu gibi olmuyor. herhangi bir çözümü var mı ? konu hakkında yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim.

waydroid ile denediniz mi?

Waydroid için wayland gerekiyor. Wayland bazı düşük ve çok eski cihazlarda çalışmayabiliyor.

Belki de hali hazırda wayland kullanıyorsunuz.
Bunu test etmek için

Terminale

echo $XDG_SESSION

yazdığınızda çıktıda wayland yazıyorsa rahatça waydroidi kurup kullanabilirsiniz.
Eğer X11 yazıyorsa önce waylandi kurup, sistemi wayland olarak başlattıktan sonra waydroidi kurmanız gerekir.
Yada emülatör de kurabilirsiniz. Emülatör olarak size önerim android studio emülatörü olacaktır.

Kusura bakma cumadan dolayı yanıtım yarım kaldı. Onu okuduğunu varsayarak yeni bir yanıt olarak bu yanıtı yazıyorum.

Öncelikle bazı bilgilere ihtiyacımız var.

1. Linuxü grafik arayüzü ile mi kullanıyorsun?
  2. Terminale ulaşabiliyor, musun? (windowstaki cmd yani)
  3. Hangi linüx versiyonu olduğunu olduğunu biliyor musun? (ubuntu, mint vb.)
    Eğer bilmiyorsan ve Terminale ulaşabiliyorsan
cat /etc/os-release

Yazdığında çıktısı ne?

Kusura bakma ilk yanıtta direkt olaya girdim. :smiling_face_with_tear:

1 Like

Abi cihaza usb takabiliyorum tek ekstradan dışarıdan müdahale bu şekilde kendi play storesi gibi birşey var ama çok az uygulama var akşam sizler ile görüntü paylaşmak isterim. gerçeken bu konu hakkında yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum.

1 Like

Kusura bakma şuan da pek vaktim yok. Etütlerüm olduğu için saat başları 10 dk aralarım var o yüzden çok hızlı cevap veremiyorum.

Projektörü YouTube dan vb baktım normal projeksiyon cihazı linuxe erişimin yok kendi bazı servisleri dışında sisteme erişim vermiyor. Miracast özelliği ile android veya ios cihaza bağlanabilirsin.

Yani linüxlük bir olayı yok ama aramıza hoşgeldin :grin:.

Başta aceleden foruma hoş geldin demeyi unutmuşum.

Linux işletim sistemi değil bir çekirdek. Linux çekirdeği kullanılarak işletim sistemi oluşturuluyor.

Ona da linux diyoruz ama bazı kişiler terimlere takıldığı için GNU/LINUX dememiz kanaatinde. Kavramlara takılmak önemli çünkü dili etkiliyor. Uzun ve söylenmesi zor veya karmaşık olması önemli değil bence doğru kullanılması gerek.

1 Like