Linux İçin Yaptığım Antivirüs

HydraDragonAntivirus/Hydra-Dragon-Antivirus-Linux: Hydra Dragon Anti-virus For Linux (github.com) Gördüğünüz gibi antivirüs yaptım. Virüs araştırmacıları için açık kaynak yaptım ki kullanabilsinler.
Rehber videosu kanalımda var.

17 Likes

Linux’ta Nerdeyse Virüs Yok Diye Biliyorum, O Yüzünden Antivirüs’e ihtiyaç yok

1 Like

Bence bilincli bir kullanıcının antivirüse ihtiyacı yok.

5 Likes

Dostlar bu söyledikleriniz yarı doğru. Evet Linux’ta virüs diğer sistemlere göre daha az ama hiç yok değil. Linux’ta da bir sürü virüs var sadece sunucu tarafı daha fazla hedefleniyor.

Ve evet bilinçli teknoloji tüketicisinin anti virüse ihtiyacı olmaz ama konuyla alakasız bir durum. Dostumuz burada yaptığı projesini paylaşmış. Destekleyici olup eleştiri yapılacaksa da alakalı eleştiri yapılmasında fayda var. :slight_smile:

21 Likes

Düz Clam wrapperı. Olayı anlamadım, bu tam olarak neyi düzeltiyor tamamen Clam olmasıyla?

1 Like

Gerçek zamanlı web koruması ve 60 milyonluk veri tabanı var ekstra olarak. Diğer küçük şeyleri anlatmadım.

3 Likes

Eline sağlık dostum gayet hoş duruyor.

2 Likes

Çoğu kişi Windows kullandığı için Linux kullanıcıları saldırıya öncelikli hedeflenen kişiler olmuyor. İndirdiğin uyglamalardan virüsün daha az olmasının sebebi uygulamaların diğer kişilerce incelenmesinden kaynaklı.

2 Likes

Özgür yazılım mıdır acaba?

1 Like

GPL lisansı göremedim, sadece açık kaynak şu an.

1 Like

Evet tamamen özgür ama herhangi bir lisansa bağlı değil şu an. İsterseniz siz ekleyebilirsiniz.

Bu doğru bir şey değil. Lisansı önden eklemenizde fayda var. Bir projenin ana lisansı yoksa ileride değiştirildiğinde kopyalar da ona uymak zorunda kalıyor. Yani özgür olduğunu iddia ediyorsanız şu an GPL lisansı olduğunu belirtmelisiniz.

10 Likes

Lisans niye yok efendim, hemen eklemenizi öneririm GPL 4.0 ekle hatta :smiley:

2 Likes

GPL 4.0 yok ama 3.0 ekledim en altta READMe.md’de.

Bayağı efsanevi bir lisans anlayışı olmuş.
Ek olarak virüs kapmamak için executable çalıştırmıyoruz.

Orayı silmemişim pardon.

Daha da gelişti. Lisans olarak en özgürünü seçtim.

neden readmeye? direkt ekle normal.

1 Like

Önceki versiyonları gerçekten rezil ve çöptü. Şu an ki versiyon deli gibi güçlü ClamAV’ye kıyasla. ClamAV 8% bulduğu 25 ne güncel virüs dosyasından 100% buluyor. Fakat çok fazla yanlış pozitif var. Windows odaklı şu an ama Linux’da wine ile rahatlıkla çalışabilir. GPLv3 lisansını seçtim. Community Projects - ClamAV Documentation ClamAV dokümasyonuna girdim. Son sürümünü başlıkta attığım github linkinde olacak ama daha yüklemedim kurulumlu halini. Kurulum dosyası ise .exe’dir. Dosyaları çıkartım Windows’da sonra Linux üzerinden çalıştırabilirsiniz. Diğer kapalı kaynak antivirüslerin aksine sonuna kadar taradığı için gayet hantal. Birde son sürümde yanlış pozitfleri kontrol etmedim. Deli gibi yanlış pozitif verebilir ondan kusura bakmayın ama ileride düzelecektir. Hantal olmasını sonraki sürümde optimize tarama butonu ile aşırı hantaldan biraz hantala düşüreceğim. Virüs bulduğunda o dosyayı taramayı bırakacak ve güzel bir README.md olacak ileride. Birde kendi yaptığım hantal YARA kuralları 60 saniye içinde bir şey bulmazsa taramayı bırakacak. Böyle optimize edeceğim. Şu anlık neredeyse tamamen gücüne sezgisele ve tersine mühendisliğe bağlı. Demo versiyonu şu anda. Şu anda olan sürümde gayet iyi ama bu dediklerimi yapmak kaldı. Birde 800x600 ekrana sığdırdım antivirüsü. Arayüze odaklanmadım. Daha çok işlevlselliğine.

3 Likes

HydraDragonAntivirus/Xylent: A powerful antivirus built using Electron framework and python (github.com) Son kaynak kodu buradda. Xylent olarak değişti proje. Artık Windows’da çalışıyor ama Wien ile Linux’da çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Şu an her şeyi entegre etmedim o yüzden ClamAV yok ama 25 yeni virüsten 90%'ını buluyor. Her şeyi entegre etsem hepsini buluyor. YARA wrapper’ı şu an. MBR yok edince yapanı tespit etme gibi yaptığım şeylerin kodlarını daha sonra python’a çevireceğim. Onlar en sona kaldı.

1 Like