Linux için uygun vds sunucu önerisi

Arkadaşlar oyun vs. oynadığım için kendi bilgisayarımı linux yapmak istemiyorum fakat linux üzerinde çalışmak istiyorum vds alıp linux kursam işime yarar mı ve hangi siteden almam daha doğru olur?

USB üzerinden boot edilebilir bir linux işletim sistemi kullanabilirsiniz veya sadece konsol erişimi bana yeter GUI’ye gerek yok derseniz WSL kullanabilirsiniz. Tercih, ihityaç ve teknik bilgiye göre cevap farklılık gösterecektir.

3 Likes

Yaptığın şeyleri dışarıya açmadan yapacaksan sanal makine kullanmanda fayda var çünkü VDS dediğin şeyler pahalı ve kullanım amacın yine aynı olacak. Dışarıya açacaksan da senin istediğin şey VPS ve illa VPS kullanacağım uzaktan bir sunucum olsun diyosan da Hetzner’i tavsiye ederim.

2 Likes

Aklıma şimdi bir şey daha geldi. Öğrenci epostan var ise (edu.tr veya edu.?? uzantılı) Github’un öğrenci paketine bakmanı tavsiye ederim. Orada bazı hosting şirketi için kodlar veya kısmi süreli güzel teklifler olabiliyor. Bu vpsleri günlük işlerin için değil de deneme amaçlı kullanacağın varsayımı ile öneriyorum. Ücretsiz veya kupon vs ile aldığın sunucuların iptal şartları @yusufipek in de hep dediği üzere çok sıkı oluyor. Her an sunucuyu kapatıp gidebilirler ve içerisindeki dosyaların vs boşa gitmiş olur. Ama sadece test için ise güzel bir ortam.

İkinci ihtimal ise eğer seni kabul ederse Oracle Free Tier’i kullanabilirsin. Başta bir kart tanımlamanı istiyor. Buraya bir sanal kart veya artık içinden çok para çekemeyecekleri bir kart tanımlayıp sonra kullanabilirsin. Genelde Türkiyeden deneyenlerden beni kabul etmedi şeklinde dönüş çok oldu. Ama şans işi. :man_shrugging:

3 Likes

Sanal kart çalışmıyor birçok kartla denedim. prepaid gözüken hiçbir kart çalışmıyor.

Kullanım amacımı şöyle açıklayayım, yazılım geliştirme ile uğraşıyorum, öğreniyorum ve bu süreçte de bir Linux işletim sistemi ile devam etmek istiyorum ki bunu yaparken maruz bırakmak istiyorum kendimi. WSL2 ubuntu dağıtımını yükledim yeterliliği konusunda çok fazla yorum yapacak kadar bilgi sahibi olamadığım için bunu da ayrıyeten danışmak istedim eğer düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz varsa bu konuda yazarsanız sevinirim.

Aslında bir sunucu gereksinimim olduğu için değil de daha çok kendi bilgisayarımdan bağımsız bir ortamda kendi bilgisayarımın ayarlarını bozmadan bir Linux işletim sistemi üzerinde yazılım geliştirme konusunda aldığım eğitimlere devam etmek diyebilirim. Bir nevi bağımsız bir ortamda kendimi maruz bırakmak.

hyper-v veya Oracle VM VirtualBox gibi yazılımlar kurarak kendi bilgisayarının üstüne sanal bir makine kurarak ona istediğin linux dağıtımını kurabilirsin.

2 Likes

Yer ve kaynak (cpu/ram vs) açısından bir kısıtlamanız yok ise bu öneri bana da daha makul geldi. Bu çok tat vermez ise bir kez de live-usb ile deneyebilirsiniz ama kalıcı bir işletim sisteminin yerini deneyim olarak tutmaz.

Peşinden, eğer aklınıza (benim direk gelirdi :smiley:) hangi işletim sistemi gibi bir soru gelir ise forumda açılmış birçok konu mevcut. Elbet bir rehber veya tanıtım konusu ilginizi çekecektir.

Reklam gibi görülmesin ancak Mayıs ayından beri kendi eğleme sistemlerim için Keyubu isminde bir yerden alıyorum sunucumu. Fiyatları garip bir şekilde çok uygun ve çok nadir kesinti yaşanıyor. Ben şahsen memnunum, tavsiye ederim.

Bu siteyi ben de duymuştum da kesinti yaşandığına dair çok duyum aldım. Fiyatlar ilginç şekilde iyi ama güvenemedim açıkçası yorumlardan ötürü. Belki hobi projeleri için alınıp denenilebilir kaybedecek bir şey yok sonuçta ama production için denemeye çekindim şahsen. :smile:

Kesinti maksimum 2 ayda bir görüyorum o da üç dört saat. Ama gerçekten eğer proje geliştirmek istiyorsan iyi, production için kötü bir sağlayıcı.

1 Like