Linux en iyi hangi laptop üzerinde çalışır?

Linux en iyi hangi laptop üzerinde çalışır? Hangi cihazın donanımına daha iyi ayak uydurur?

1 Like

Merhaba, bir ürün alacağım o kapsamda bir soru soruyorum gibi bir şey mi bu yoksa işin felsefesi ve mantığını anlamaya çalışan bir soru mu?

İşlemci özelinde gerek AMD gerek Intel çekirdek seviyesinde destekleniyor. O açıdan çok güncel bir işlemci (yusufun tabiriyle daha dün çıkmış) almadığınız sürece bir sorun yaratmaz.

Ekran kartına gelince belki tek ve en büyük sorun yaratan marka NVIDIA. Son zamanlarda açık kaynaklı driver ile çözmeye çalışıyorlar ama o da daha geçen senenin olayı yani daha güncel. Fakat dahili AMD/Intel (Irıs dahil) ekran kartlarında ve harici AMD ekran kartları gene çekirdek düzeyinde destekleniyor. Mental Outlaw’ın bir videosunu paylaşmıştım belki görmüşsünüzdür. AMD 6600X gibi bir ekran kartı alıp cihazına takıyor ve ta-daa hemen sistem tarafından görülüyor ve kullanılabiliyor.

İşin performans kısmı ise (her şey hallolduktan sonra) direk bir şey söylemesi zor bir konu. Güncel ürünleri ve kampanyaları takip etmek lazım onun için. Daha performanslı ve iyi bir ürün ucuza denk gelir ve sırf NVIDIA diye almamazlık ederseniz belki hata etmiş olacağınız durumlar da olacaktır elbette.

Bence günlük kullanım senaryonuzu ve teknik bilginizi de göz önüne alarak optimal bir seçim yapmanız en iyisi olur. Çünkü A modeli linuxda iyi olmasına rağmen sizi teknik olarak çok da uğraştıracaksa onun da zevki olmaz gibi sanki. :thinking:

4 Likes

Hocam bu bilgileri biliyorum aslında diğer WIFI kartı gibi aygıtlar için sormuştum. 5 Tane bilgisayarım var birkaçında WIFI problemleri vs yaşadım. DELL bu konuda çok iyi mesela şuan DELL 7520 - Arch kullanıyorum hiçbir problemle karşılaşmadım.

Dell’i ben de her şekilde öneriyorum. Ne zaman yaptılar bilmiyorum ama ürünleri arasında çok benzeri teknik içerikler kullanmaya ve 13-14-15,6 inç modellerinde de benzeri kasanın ölçeklenmiş versiyonunu kullanmaya başladılar. O dönemden sonraki neredeyse her modeli güzel. Yeri geliyor internetten parça sipariş edip takıp kullandığım bile oluyor. Şimdi kullandığım modelin neredeyse yarısı eski bozulan Dell laptobumdan alıntı. Bildiğin parçaları söküp taktım ve kullanıyorum. Her ikisi de linux’da bana sorun çıkartmadı.

Sorun çıkartan Wi-Fi modelleri benim gördüğüm AX ve sonrasını destekleyen ve yazılımsal olarak aşırı özellikleri olan modelleri. Monster veya MSI ların birçoğunda gelen işte AX-1600, Killer-Wifi vs gibi özellikleri olan modeller (belki yeni ürün olmaları nedeniyle) direk tak çalıştır olmuyor çoğu zaman. Ama gelin görün ki bu ürünleri Arch gibi bir işletim sistemi ile de deneme şansım olmadı. Rolling Release ve güncel kernel kullanan bir işletim sisteminde belki bu sorunlar da olmaz. Mint özelinde bu Wi-Fi sorunu yaşadım konularını çok gördüm forum içerisinde.

ThinkPad

Şaka gibi ama monster laptoplarda güzel çalışıyor :smiley:

Bazı monster abralarda ses sıkıntıları olabiliyordu diğerlerini bilmiyorum.

2020 ve sonrasında ben sorun görmedim pek.

Dell, HP ve lenova diye duymuştum

1 Like

Donanım sürücüleri linux tarafında sorunsuz ise marka model farketmez. Şu an teknoloji olarak amd daha ileri seviyede. Ben olsam amdli modeller üzerine yoğunlaşır, linuxta sürücü problemi olup olmadığını araştırırdım. Benchmarklarda windows (belki) daha öndedir fakat o farkı günlük kullanımda hissetmek zor.

15 senelik netbookta bile canavar gibi çalışıyor. Pcleri bırak playstation 2de bile çalışıyor. Linux’un çalışmayacağı ortam var mı diye bi soru olsaydı eğer daha rahat cevap verilir herhalde.

Bende katılıyorum hocam eski FX işlemciler bile günümüzde iyi çalışıyor AMD tarafında.

Monster donanım olarak kötü. Buna rağmen de aşırı pahalı.

1 Like

Dell Inspiron 5559 ile yazıyorum bunları. Benim bilgisayar GNU/Linux ile sorunsuz çalışıyor.

Ben 2020’de aldım. O zamanın en ucuz laptop’u idi. Benzer özellikli diğer marka laptoplar 5-6 bin hatta 8 bin lira daha pahalıydı.