Linux Ekran Paylaşım Sorunu ve Uzaktan Kontrol Engeli

Merhaba,

Arch Linux kullanıyorum ve bazı uygulamalarda ekran paylaşırken sorunlar yaşıyorum. Discord’da ekran paylaştığımda ekranım siyah görünüyor, AnyDesk ile başka bir bilgisayardan Arch Linux’a bağlanamıyorum ve Zoom’da ekran paylaşımı yapabiliyorum ancak uzaktan kontrol (remote control) özelliğini etkinleştirmiyor.

Bu sorunları nasıl çözebileceğim hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Kullandığım işletim sistemi Arch Linux ve masaüstü ortamım KDE. Ekran paylaşımı için gerekli izinleri nasıl ayarlayabilirim ve Discord, AnyDesk ve Zoom gibi uygulamalardaki bu sorunları nasıl aşabilirim? Herhangi bir öneri ya da yardımınız çok değerli olacaktır.

Teşekkür ederim.

Wayland mı kullanıyorsunuz?

Evet wayland kullaniyorum. Isledim sistemi Cachyos. Ayrintili bilgi fotografini asagiya birakiyorum

Anydesk wayland desteği sunmuyor. Discord’a gelecek olursak şu linkteki guide’ı takip edebilirsiniz. Zoom kısmını bilmiyorum maalesef ama onun da çalışacağını sanmıyorum. Xorg’a geçmeniz sizin için daha rahat olacaktır diye düşünüyorum.

1 Like

Sorunu cozebilirsem waylandda kalmayi planliyorum. Discord icin onerdiginiiz linke gittim ve birinci yol olan flatpak ile webcordu kurdum. Daha sonra bilgisayari yeniden baslattigimda diger monitorlerin calismadigini gordum. Suan laptop ekrani diger monitorlere goruntu yansitmiyor. Ayrica webcord uygulamasini actigimda 2-3 saniyede bi uygulama ekrani yenileniyor ve calismiyor. Ekranlarin geri gelmesi icin webcordu sildim ancak hala gelmedi.

Monitör ayarlarından halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Monitor ayarlarinda ek monitorler gorunmuyor. Nvidiayi silip yeniden yukledim yine de calismadi.

WebRTC Screen Sharing Bu adrese gittiğinizde ekran paylaşımı yapabiliyor musunuz tarayıcınızdan? Eğer ki yapamıyorsanız xdg-desktop-portal ve xdg-desktop-portal-kde paketlerini yüklemeniz gerekli.

Bahsettiğiniz istemcilere gelecek olursak Wayland’de Pipewire protokolü kullanarak ekran paylaşımı yapılıyor. Henüz bahsettiğiniz istemcilerin hiçbirisi bunu desteklemiyor. Dolayısıyla varsa bunların Electron versiyonlarını veya tarayıcı versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederim.

Yoksa ve mecbursanız şu paketi kullanarak sorunu yine çözebilirsiniz: AUR (en) - xwaylandvideobridge-bin

Yalnız ben hiç kullanmadım çünkü ihtiyacım olmadı. Nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyorum. Şu videodan denk gelmiştim araca:

2 Likes

Yanıtınız için teşekkür ederim. Ekran kartı ile alakalı bir sorun yaşamıştım onunla uğraşırken sistem çöktü ve format atmak durumunda kaldığım için size geç yanıt veriyorum.

Paylaştığınız bu site üzerinden ekran paylaşımı sorunsuz çalışıyor. Ancak önerdiğiniz çözüm yolunu denedim ve çalışmadı. Bu yüzden şimdilik web sürümü ile devam edeceğim.

1 Like