Linux disk yapılandırırken bilgisayarı bozmak

Bu sefer diski ben yapılandırıyım dedim yanlış yaptım şimdi ise sadece diognastic uefi ekranı ve “please install an operating system on your hard disk.” yazısı görüyorum, internette araştırdım ama bir sonuç bulamadım.

Sanırım yapılandırırken bir kısımda yanlışlık olmuş o yüzden işletim sisteminizi boot edemiyor. Başka boot edilmeye müsait bir işletim sistemi de olmadığı için bilgisayar size bu uyarıyı veriyor. Tekrardan formatlayıp diski baştan kurmanızı tavsiye ederim. Bu aşamada zaten disk 1 kez formatlamış olduğundan bir kaybınız da olmayacaktır.

3 Likes

Zaten formatlayamıyorum sıkıntı orada BIOS ekranından USB’si seçiyorum çıt yok.

Nasıl diski baştan kuracağım?

Boot options girip girip iso yazdırılımış(yada ventoy vb yazdırılmış) usbyi seçeceksin.

Bios tan disk önceliğini seçebilirsin sadece.

Boot optionsa girmek için biosa girer gibi atanmış tuşa basman gerek.

Bu dediğim atanmış tuşu bulmak için (pc ismi) boot options key yazıp bakman lazım.
Eğer kasa kullanıyorsan pc açılırken boot menu veya boot options yazar ve tuşu gösterir o tuşa basarak o menüye girmelisin

Disk önceliğini zaten USB yaptım ama bilgisayar USB’den başlatmıyor.
linux değilde windows’mu kurmam gerekiyor?

Eğer bilgisayarınız caspersa usbnizi ventoyla yazdırırsanız bu sorun çözülüyor. Bilgisayarınız Casper değilse bile bir ventoyla deneyin

1 Like

Zaten şimdiye kadar ventoy denedim olmadığı için internet kafede rufus yazdırdım oda olmadı.
Ventoy format sırasında bozulmuş olabilirmi?
Ayrıca casper değil hp probook 450 g7 olması lazım.

işlemler sırasında flash sen farketmeden birden fazla bölüme ayrılmış olabilir mi. ben genelde formattan önce flash belleği windows’taki diskpart komutuyla sıfırlarım. komutlar şöyle:

(komut isteminde diskpart çalıştırılır başta)

list disk

(bilgisayardaki diskler sıralanır. flash belleğin disk 5 diyelim)

select disk 5

clean

create part primary

select part 1

format fs=(fat32 ya da ntfs ya da başka birşey) quick

assign

bu komutlardan sonra flash bellek sıfırlanmış oluyor tekrar yazdır isoyu flaş belleğine. iso olarak değil dd olarak yazdırdığından emin ol rufusun (linux kuracaksan eğer) ayrıca hedef dizinin gpt değil de mbr olduğundan da emin ol. kusura bakma yazışmaları fazla okumadım tekrara düşersem affola.

1 Like

Eyvallah hocam müsait olduğumda deneyeceğim ama komutlarla pek anlamadım grafik arayüzünden anlatırmısınız, birde dd ne oluyor iso yerine dd yazdır demişsiniz.

Dostum hem Rufus ile hem Ventoy ile deneyip de USB’ni BIOS üzerinden başlatamıyorsan aklıma gelen birkaç sebep var:

1. BIOS boot ayarını düzgün yapamıyorsun. Bu durumda kendi anakartın için diğer insanlar nasıl yapmış kısa bir araştırma yapabilirsin.
  2. ISO dosyan bozuk. Bu durumda baştan ISO dosyasını indirmelisin.
  3. Ventoy veya Rufus işlemlerinde hata yapıyorsun. Bu durumda rehberleri bir kez daha kontrol edip doğru yaptığına emin olmalısın.
  4. USB aygıtın bozuk. Bu durumda başka bir USB ile denemelisin.
  5. BIOS’ta bir sorun var. Bu durumda BIOS’u güncellemeyi deneyebilirsin.

En fazla olasılıklı olandan en aza doğru sıraladım. Benim aklıma gelenler bunlar en azından…

1 Like

Şimdi hepsini deneyeceğim hangisi işe yararsa söylerim.

komutlardaki olay şu. başta diskteki herşeyi kaldırıyoruz, disk biçimi de dahil. sonrasında yeni bir disk bölümü oluşturuyoruz ve bu tüm depolamamızı kapsıyor. eğer grafik arayüzden yapmak istersen windowsta disk yöneticisine girmen gerekli. bulamazsan komut istemine ya da çalıştıra “diskmgmt” yazarak ulaşabilirsin. yatay satırlarda bilgisayarına bağlı diskleri görebilirsin. flash belleğini bul ve tüm bölümleri sil. sonrasında yeni bir bölüm oluştur ve devam et. ben de bu sorunla çok karşılaştım. sorunun kaynağını genellikle böyle çözdüm.

Sorunu çözdüm.
İlk formatta disk yapılandırmayı düzgün yapamadığım için USB’nin içindeki yazılım bozulmuş peki neden rufusla yeniden kurduğum halde format atamadım?
Çünkü yukarıdaki Reisin belirttiği casper problemi benim laptopumda da vardı, sorunu ventoy kurarak çözdüm yardımlarınız için teşekkür ederim.:heart:

@yusufipek Hocam konu çözüldü ama cevap bekliyor olarakta kaldı nasıl değiştireceğim ben bunu sanırım izinim yetmiyor.