Linux Dip Ses Çözümü

Dün oturdum ve ciddi bir sorunuma kalıcı ve ücretsiz bir çözümünü buldum. :microphone: Mikrofondaki Cızırtıyı Çözme (Linux) sorunun çözümü için yazıyı okumaya devam ediniz.

:microphone: Sorunun sebebi

Öncelikle sorun cidden mikrofonun parası ve dandikliğinden kaynaklanıyor. Şimdi ben size gidin stüdyo mikrofonu alın diyemem, zira onldrda 8.000₺ civarlarında başlıyor. O kadar parayı da birde ses kartı almak zorunda bile kalacaksınız. Bu yüzden mikrofon isteyen işler yapmayayım daha iyi olur diyorsanız, durun. Bir de bu yazıdaki yöntemi deneyin. Sonuç alacağınıza inanıyorum.

Buradaki yöntemlerin hepsi Linux içindir. Diğer işletim sistemleri içinde başka yöntemler bulunmakta diyebilirim. Bu yöntem ile ben mikrofondaki cızırtıyı, dış sesi ve bilgisayarda çalan müziğin sesini dahil öldürüyor. Sadece sizin sesinizi alıyor o derece diyebilirim. Bunu bu sorunu bildiğim günden beri istiyordum. Bazı arkadaşlar beni yeni mikrofon almaktan başka çaren yok dedi. Aslında çaresi :microphone: NoiseTorch imiş. Bu çareyi kullanmak için :microphone: PulseAudio imiş.

:microphone: Çözüm

İşleme başlamadan önce uçbirim açarak;

sudo nano /etc/pulse/default.pa

Dosyasına girip, load-module # module-null-sink bunu bulun. Sonra # işaretini silip CTRL+X yapıp kaydedin. Sonra;

pulseaudio -k

Komutu giriniz. Uçbirim ile işimiz bitti. Onu kapatabilirsiniz.

Şimdi mikrofonunuzu bağlayın. Arkasından buraya basın. Sonra paketi indirin. Arkasından kullanıcı adınızın olduğu hesabın ev dizinini açınız. Meselâ benimki /home/agg1401 şeklindedir. Arşivdeki paketi olduğu gibi oraya çıkartın. Sonra Noisetorch adlı yazılımı başlatın.

Yazılımı açılınca Filter Microphone seçili olduğuna ve mikrfofonun kullandığı ses kartı seçili olduğundan emin olduktan sonra Load NoiseTorch deyin. Arkasından ses kısma ve açma gibi olan panele gelip Kayıt kısmından NoiseTorch for Microphone … olanı seçip arkasından bir ses kayıt yazılımı açınız. Aşağıdakine benzer ayarlar yapınız. Bu ayarların tek dez avantajı olacak. Kaydınızı o yazılımda dinlemeniz mümkün olmayacak. Fakat çıkartıp başka yazılımda dinlemeniz mümkün olacaktır.

:microphone: Örnek ses kaydetme yazılım ayarı

Resimdeki yazılım Ocenaudio. Bundaki gibi ses kaydetme ve dinlemeyi bu şekilde yaparsanız, hiçbir şekilde sorun karşılaşmayacaksınız.

1 Like

Neden easyeffects varken NoiceTorch?

EasyEffects çalışmadı bende.

Laptop mikrofonlarında sorun olabiliyor eski laptopta ama bu dip ses çözme olayı da mikrofonu baya kalitesizleştiriyor denediğim ve gördüğüm kadarıyla. Krisp gibi şeylerin alternatifini bulmak lazım galiba paralıydı. Ama en iyisi yeni bir mikrofon almak. :smiley:

Bunun için birazdan konu açacağım. Bana yol gösterirsiniz.