Linux Dağıtımları İle İlgili Sorum

Arkadaşlar iyi günler. Bugün okuldayken aklıma takıldı. Bu Linux dağıtımları niçin varlar? Bize katkıları neler? Eğer bir fark yoksa geliştiriciler işletim sistemi ya da dağıtım yapmak için mi yapıyorlar? Windows’u artık kullanmam ama Linux’u niye kullandığımı da bilmek istiyorum.

Özgür yazılım dünyası sunduğu için?
Daha hafif bir işletim sistemi olduğu için?

Evet, Linux’un o özelliklerini seviyorum ama sorum dağıtımlarla ilgili. Linux dağıtımlarının birbiriyle arasında bir fark var mı? Atıyorum mesela ben neden Debian’ı seçeyim ya da Fedora’yı? Sadece kullanım kolaylığı açısında mı bir fark var?

Farklı ve özgür bir ekosistem oluşmasını sağlıyor.
Farklı konular üzerinde oldukça işlevsel ve kullanışlı işletim sistemi geliştirebilmemizi sağlıyor.
Örneğin bugün gizlilik için: Whonix, Tails gibi dağıtımlar bulunuyor.
Yada Siber güvenlik için: Parrot, Kali, Blackarch
Günlük kullanıcı için: Mint, Element, Suse
Oyun için: Nobara
gibi dağıtımlar bulunabiliyor. Ve hepsi de kendi alanında oldukça başarılı işler yapabiliyor.
Windows çoğu zaman sadece masaüstü kullanıcısını hedeflemektedir linux’un aksine. Çeşitlilik kısıtlıdır.

Bununla birlikte onlarca dağıtımın olması bir dağıtımın aldığı kararı beğenmezsen, alternatifi başka dağıtımlara yönelmeni kolaylaştırıyor. Örn: Son RHEL olayları.

Ayrıca farklı dağıtımların bulunması, farklı communityler oluşmasına ve araçların gelişmesine katkı sağlıyor.

4 Likes

Kullandığı yazılımın sürümleri, yaptıkları özelleştirmeler, kullandığı paket yöneticisi vs. arasında fark var.

Ayrıca her distronun kendi bir filosofisi ve amacı var. Buna göre sahip olduğu topluluk da değişiyor.

1 Like

O konu biraz karışık evet. Genel anlamda hafiflik, görsellik dışında fark sunan dağıtım az. Daha çok ‘‘o yapmış biz de yapalım.’’ Denilerek yapılıyormuş gibime geliyor ya bakalım. Bazılarının amacı gerçekten güzel mesela LXLE ‘‘Revive that old pc’’ yazıyor yani belli. Eski bilgisayarları amaçlıyor vb. Bence de çok fazla dağıtım var. Özellikle linux dünyasına ilk defa adım atacak kişiler için geri adım sebebi bu çokluk oluyor.

Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Aralarında fark yok diyen kim?

Aralarındaki fark en büyük fark bence paket yöneticileri, fakat her birisinin kendine göre avantajları var. Çok çeşitli çünkü bazıları hem ihtiyaçtan doğuyor hem de rekabetten.

Mesela;
-Bir bilgisayarınız var ve çok eski ve hafif bir dağıtım gerekiyor. Eğer sadece tek bir işletim sistemi olsaydı (Örneğin sadece Fedora) belki kullanamayacaktınız.
-Bazıları her işini manuel yapmak istiyor o yüzden systemd kullanmıyor.

İhtiyaçtan doğuyor yani. Hepsinin çekirdeği de aynı çünkü Linux sana bu imkanı, bu yaratıcılığı sunuyor.

Systemd kullanmamak her işi manuel yapmak anlamına gelmiyor :smile:

1 Like

Aklıma Runit geldi diye söylemiştim…

gerçekten tam parmak basılacak bir konu. dağıtım çokluğu insanı bezdiriyor. debian seçeyim diyorsun desteği ve kullanıcı sayısı çok diye. sonra bir bakıyorsun özgür olmayan yazılımları desteklemiyor varsayılanda, depolara ekleme yapman gerekiyor. ubuntu kurayım diyorsun snap gibi ilk gördüğünde güzel gibi görünen ama uygulamaları optimize edemeyen bir paket yükleyicisiyle çıkageliyor. gene olmadı deyip başka alternatiflere bakıyorsun fedora diyorsun. güzel olsa da çok fazla kaynak bulamıyorsun, yani sorun yaşadığında çözmen zor. arch kurayım diyorsun adamlar çok farklı bi alemler, dediklerinden bir cacık anlamıyorsun. sonunda debian ubuntu demeden bir dağıtım buluyorsun mesela flatpak kullanan, istediğin masaüstü ortamı olan bişi. bu sefer de ya kullananı olmuyor ya da bir süre sonra şansımıza adamlar projeyi iptal ediyor ya da işler sarpa sarıyor. linux seçiyorsan bu zorlukları göze alman gerekiyor. bir gecede hadi ben linux kullanıyorum diyebileceğin birşey değil. daima bir yenilik veyahut sorun çıkartması içten bile değil. fakat herşeye rağmen olması gerekli. olaya sadece bilgisayarda kullanacağın macos ya da windows muadili birşey olarak bakmaman lazım. linuxun olayı daha çok bilgisayar bilimleriyle alakalı. bilgisayar bilimlerine muazzam bir katkısı var. neyse lafı fazla uzatmayayım özetle linuxu ana sisteminde kullanmak zahmetlidir ama değer

1 Like

Ben Mint seçtim ve çok mutluyum ondan.

ana mantık değişmez de default olarak gelen şeyler aşırı derecede değişiyor. kali mesela ofansif security araçları ile hazır olarak geliyor normalde bu araçları diğer dağıtımlarda da kurarsın fakat pratiklik kazandırıyor