Linux çift monitör sorunu

Merhabalar, ben çift monitör ile linux kullanmak istiyorum ama denemediğim distro kalmadı ikinci monitöre görüntü aktaramıyorum.
Linux monitörü algılıyor gerekli ayarlamalar yapılıyor fakat hiçbir şekilde ekrana görüntü gitmiyor. Aynı şeyi windows 10-11 ile de yaşadım, en güncel sürücüler yükledim görüntü gelmiyordu, intelin kendi sitesinden eski driver indirip kurdum işe yaramadı en sonunda asusun Web sitesine gidip ordan indirdim ve çalıştı.
Linux için nerden bulabilirim driver ve nasıl yükleyebilirim? Teşekkürler.
ASUS rog gl552vw
İ7 6700hq - hd530 - gtx960m

Ben çift mönitör deneyimini en iyi KDE masaüstü ortamında gördüm, diğer masaüstü ortamlarında ben de belirli sıkıntılar çektim

Merhaba. Ben de linux üzerinde böyle bir sorun yaşar mıyım diye tails os üzerinde deneme yaptım, fakat bir sorunla karşılaşmadım.
Donanım: Macbook Pro 13" early 2015, Vestel 32HD5000T LCD TV (Tabi bu bir monitör değil, elimdeki donanım maalesef bu kadar).
Bağlantı: HDMI
İşletim sitemleri: MacOS Monterey v12.6.9, TailsOS güncel.

Burada soruna bir çözüm getiremediğimin farkındayım. Anladığım kadarıyla yazılımsal olarak denemeler yapmışsınız, bundan dolayı donanımsal sorunların olduğunu düşünüyorum.
Merak ettiğim konu donanımlarınızı başka kaynaklarla deneme ihtimaliniz oldu mu? Örneğin Başka bir kablo, başka bir monitör veya benim kullandığım gibi televizyon, başka bir görüntü aktarma portu kullandınız mı, örneğin HDMI, VGA, DVI? veya Mevcut donanımlarınızı başka bir bilgisayar veya görüntü çıkışı sağlayan kaynaklarda denemeniz mümkün oldu mu? Böyle denemeler yaparak sorunun donanımsal olmadığını teyit etmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır düşüncesindeyim.

Ayrıca eğer donanımsal sorunların testini yazılımsal olarak sağlayan kullanışlı komut veya yazılımlar varsa, ben de bu konunun takipçisiyim.

Saygılarımla…

Masaüstü ortamı farketmiyor benim durumda. Bilgisayara uygun driver bulup kurmam gerekiyor sanırım. @yusufipek yardımcı olursanız sevinirim.

NVIDIA sürücülerinden kaynaklanıyor olabilir bu durum. Intel için ek olarak elle bir şey kurmanıza gerek yok diye biliyorum. Hangi Linux dağıtımını kullandığınıza bağlı olarak NVIDIA özel mülkiyet sürücülerini yüklemeniz gerekli. Örneğin arch kullanıyorsanız: sudo pacman -S nvidia-dkms

Diğer dağıtımlar için de: How to install NVIDIA driver on [dağıtım adınız] yazarsanız uygun bir sonuç bulursunuz.

Parrot kurmuştum en son.

Bu dökümana göre kurulum yaptım sonrasında değişiklik olmadı. Aynı şekilde ubuntu da sürücü bölümünden indirip kurmuştum yine çalışmadı monitör. Arch kurmayı denedim, monitöre görüntü gelmişti archinstall bölümünde. Kurulduktan sonra 3 5 dk sonra anlık görüntü gelip gidiyordu.

Yaşadığınız sorunun donanımsal olabileceğini düşündünüz mü? Kabloyu değiştirmeyi ve aynı monitörü farklı bir cihaza takmayı denemelisiniz ki bu şüpheler de ortadan kalksın.

1 Like

Sorunun donanımsal bence. Tek olarak dene ilk önce görüntü alırsan o zaman yazılımsal diyebiliriz.Kabloları da test et.

3 Likes

Merhaba tekrardan, bugün blackarch live çalıştırıp tv ye bağladım. PC HDMİ çıkışlı elimde hdmi kablosu yok, hdmi vga dönüştürücüsü ile tv ye bağladım görüntü gelip gidiyor ve ekran kayık duruyor çözünürlük ayarı yapılmıyor kabloyu takın uyarısı veriyor. Problem kabloda mı sizce ? Windows da aynı sorunu yaşamamın sebebi en güncel driver’ın vga desteklemiyor oluşu mu acaba ? Hdmi vga dönüştürücülerin aktif, pasif çeşitler varmış ben hangisinden aldım bilmiyorum üstünde de yazmıyor. Aldığım dönüştürücünün linki bu https://www.amazon.com.tr/gp/aw/d/B087FNTVYJ?psc=1&ref=ppx_pop_mob_b_asin_title .

Sorun kabloda da olabilir, dönüştürücüde de olabilir veya HDMI çıkışında bile olabilir. En yüksek ihtimalden en düşük ihtimale test etmeniz lazım. Sorunu sadece Linux’ta yaşıyor olsaydınız yazılımsal bir problem var diyecektim ama aynı sorunu Windows’ta da yaşıyormuşsunuz.

Problem çözüldü, aktif hdmi vga dönüştürücü aldım sorunsuz çalışıyor monitörüm. Yetkili kişi konuyu kilitleyebilir.

1 Like