Linux C# Form yaz─▒labirimi?

Merhabalar okulda bizie c# form ├Â─čretiyorlar Ben cihaz─▒mda Linux kullan─▒yorum mono-develop denedim orda GTK# var. C# WinForm yok mononun WinForm DesignerÔÇÖ─▒n─▒ buldum (WinForms Designer | Mono) lakin bu ├žal─▒┼čmad─▒ b├Âyle bir hata verdi

mkdir -p build
MCS_COLORS=disable mcs -debug -r:System.Design,System.Windows.Forms,System.Drawing,System.Data,deps/ICSharpCode.NRefactory.dll -out:build/mwf-designer.exe src/*.cs src/*/*.cs src/*/*/*.cs
/bin/sh: sat─▒r 1: mcs: komut yok
make: *** [Makefile:14: build/mwf-designer.exe] Error 127
mkdir -p build
MCS_COLORS=disable mcs -debug -r:System.Design,System.Windows.Forms,System.Drawing,System.Data,deps/ICSharpCode.NRefactory.dll -out:build/mwf-designer.exe src/*.cs src/*/*.cs src/*/*/*.cs
/bin/sh: sat─▒r 1: mcs: komut yok
make: *** [Makefile:14: build/mwf-designer.exe] Error 127

hatas─▒n─▒ verdi ├žok anlam─▒yorum bu y├╝zden buraya geldim.
Arch Linux Kullan─▒yorum

Merhaba, isterseniz Docker Image ┼čeklinde kullanabilirsiniz. Sizin a├ž─▒n─▒zdan kurmas─▒ ve kullanmas─▒ ├žok daha kolay olur. Docker makinenizde ├Ânceden kurulu de─čilse sudo pacman -S docker komutu ile indirebilirsiniz. Sonras─▒nda linkteki y├Ânergedeki komutu ├žal─▒┼čt─▒r─▒p kullanmaya ba┼člayabilirsiniz.

3 Likes

Avalonia UI diye bir ┼čey var. C# ile cross-platform GUI uygulamalar yazman─▒z─▒ sa─čl─▒yor. Linux ve di─čer platformlar i├žin uygulama yazabiliyorsunuz fakat LinuxÔÇÖde geli┼čtirmenize izin veriyor mu tam emin de─čilim ama veriyor gibi. Direkt Linux i├žin .NET i indirirseniz kullanabilir olman─▒z laz─▒m.

Mono kullanman─▒z─▒ hi├ž ├Ânermem. Mono art─▒k eskisi gibi aktif olarak geli┼čtirilmiyor ve ayr─▒ca ├žok fazla problem ├ž─▒kar─▒yor. Bunun hakk─▒nda bu yaz─▒y─▒ okuyabilirsiniz.

LinuxÔÇÖde Windows container ├žal─▒┼čt─▒rmak imkans─▒z.

2 Likes

Microsof Help Center
Tam olarak destekleyen bir sey bulamayacaksiniz galiba.

https://avaloniaui.net/ bunu bir deneyim veya docker ─▒ belki olur olursa iyi olur olmazsa VM den bir 8.1 veya 7 kuracaz yapcak bi┼či yok san─▒r─▒m.

Ben sanal makine kurarak i┼čimi ├ž├Âzd├╝m e─čer benim gibi ├žok iyi PC niz yok ise Sanal makineye win 7 8.1 10
Gibi i┼čletim sistemi kurup visual studio code indirip PowerShell den psscript diye bir ara├ž var ordan halledebilirsiniz sisteminin iyide sanal makineden direk visual studio indirip halledebilirsiniz Konuya yan─▒t veren herkese te┼čekk├╝r ediyorumm