Limine bootloader nasıldır?

Geçen Arch Linux’u archinstall ile kurarken dikkatimi çekti ilk kez görüyorum. GRUB’dan daha mı iyidir sizce? Açıkçası GRUB çok eski bir proje olduğu için bu tarz yeni projeler ilgimi çekmiyor değil.

17-12-00-21-07

Merhaba acaba sanal makineye kurulum yapmaya mı çalışıyorsunuz? Vmware veya Virtualbox a kurulum yaparken Grub’u öntanımlı olarak gösteriyor ve systemd-boot u es geçiyor genelde. Sizin attığınız ekran görüntüsünde de böyle görünyor. Şahsen ben kendisini daha önce kullanmadım. Fakat bu soruyu cevaplamak için bazı şeyleri sormamız gerekiyor.

Mesela sizin bir bootloaderden beklentiniz nedir aslında ona göre şekillenecek. Hızlı olması, bir sürü temasının olması, multiOS desteğinin olması vs vs.

1 Like

Bu ekran görüntüsünü sonradan aldım fakat gerçek bir makineye kurarken de nedense systemd-boot seçeneğini göstermiyordu acaba kalktı mı diye düşünmüyor değilim. Bootloader’dan beklentim ise genel olarak sade, hızlı ve şifre çözmede seri olması. Zaten birkaç saniyeliğine göreceğimiz bir ekrana tema kurmak pek mantıklı olmaz en azından ben böyle düşünüyorum :smile:. GitHub sayfalarına da modern ve taşınabilir yazmışlar anlamadığım kısım bir bootloader nasıl taşınabilir oluyor?

Bu konuyla ilgili Yusuf İpek’in de bir videosu maalesef ki yok. Ona da baktım acaba size bir fikir verebilir miyim öyle diye.

Gerçek makineye kurarken aslında gösteriyor olması lazım. Hatta benim kurulum yaptığımda systemd-boot öntanımlı olarak çıkıyor.

Bu konuda ben systemd den memnunum ve tam aksine de grub denemelerimden hiç memnun kalmadım. Fakat limine özelinde bir bilgim maalesef yok.

Gönderiyi yukarı sıçratmış olayım son kez. Eğer bilen bir arkadaş mevcut ise eminin deneyimlerini paylaşacaktır.

1 Like

Archinstall scripti ile sanal makinede deneyecektim fakat script vm’ler için sorunlu olduğundan onu da yapamıyorum neyse belki bir gün boş zamanımda gerçekten kurarak deneyimlerim :grin:.

Yani denemekten zarar gelmez. Açıkçası hangi bootloaderı kullandığımı çok takmıyorum ve önemsemiyorum kendi adıma. Şu anlık systemd-boot var tek nedeni disk şifremi yanlış girersem yarımsaat komut yazıp tekrar şifre girmeme gerek kalmıyor GRUB’ın aksine.

Bahsettiğin önyükleyici ile henüz herhangi bir deneyimim olmadı.

1 Like