Kullandığınız & Önerdiğiniz Web tarayıcısı eklentileri nelerdir?

Neler kullanıyorsunuz? Neleri tavsiye edersiniz?
Ben başlayayım.

Imagus: Bazı küçük görselleri fare imlecinizi görselin üstünde tuttuğunuzda otomatik olarak büyük boyutta görüntülenize yarayan vazgeçilmez eklentim.
Little Rat: Açık kaynak kodlu olup; diğer eklentilerin network trafiğini izlemenize ve isterseniz eklentinin ağ akışını kesmeye yarayan bir eklenti.

4 Likes
  • DuckDuckGo Privacy Essentials
  • uBlock Origin
  • XDM Integration Module
  • GNOME Extensions
  • AHA Music
  • Rescroller
  • Stream Cleaner

Dark Reader
Ses Yükseltici

uBlock Origin (Chrome tabanlılar için uBo Lite)
Dark Reader
Black Menu for Google
Translate Web Pages (Google Chrome kullanmıyorsan)
Libredirect
Copyfish OCR
LanguageTool
Search by Image
Enhancer for YouTube
Return YouTube Dislike
SponsorBlock
Web Archives
Tabliss

Turkish Deasçııfıer mutlaka dene. Unutmadan bu eklentiyi bana atan @linux’ a teşekkürler.

1 Like

uBlock: vazgeçilmezimiz
NoScript: Varsayılan olarak sitelerin js scriptlerini engellemek ve script aldığı diğer siteleri görmek için
Dark Reader: Koyu tema için
LocalCDN: Site halihazırda bir CDN’den içerik alıyorsa onun yerine local olarak yüklemeyi sağlıyor. Örneğin bir site jquery kullanıyorsa, jquery scriptini import eden siteden almak yerine localden yüklemeyi sağlıyor vb.
User-Agent Switcher and Manager: sitelere işletim sisteminizi veya kullandığınız tarayıcıyı (kısaca user-agent) farklı gösterebiliyorsunuz, bazı sitelerde işe yarıyor
Video Speed Controller: Videonun hızını kontrol etmek için
Canvas Blocker: Güvenlik için ama ne yaptığını tam olarak bilmiyorum :smile:
LibRedirect: sitelerin açık kaynak alternatiflerine otomatik yönlendirmeyi sağlıyor. Örneğin her youtube linkini açtığımda otomatik olarak invidous’ta açıyor
Plasma Integration: Eğer KDE Plasma kullanıyorsanız kesinlikle kullanmanız gereken eklenti. Masaüstü ortamınızı tamamen tarayıcınız ile uyumlu hâle getiriyor
Wappalyzer: eğer web geliştiricisi iseniz veya bir sitenin arkada hangi komponentleri kullandığını merak ediyorsanız bu eklenti üzerinden görebilirsiniz (örneğin bu forum Discourse 3.2.0 sürümünü, ember.js frameworkunu … kullanıyor)

3 Likes

uBlock Origin
DownThemAll
SponsorBlock
NoScript
Imagus
Firefox Color

1 Like

Yazmaya erindim. Görsel atacağım.

1. ActivityWatch (Webde harcadığım süreyi takip etmeme yardımcı oluyor.)
  2. addy.io (Eski adıyla annonaddy temp mail eklentisi)
  3. Augmented Steam (Steam websitesini daha kullanılabilir yapıyor)
  4. Bitwarden
  5. Bypass Paywalls Clean (Haber sitelerindeki paywallı kaldırıyor)
  6. ChatGPTBox (YZ tarayıcı entegrasyonu)
  7. Dark Reader
  8. Enhancer for YouTube
  9. LibRedirect (Özgür yazılım önyüzlere yönlendirme)
  10. MarkDownload (Sayfayı Markdown dosyasına çevirir)
  11. PWA for Firefox
  12. Return YouTube Dislike
  13. Remove YouTube Suggestions
  14. Sideberry
  15. SponsorBlock
  16. TWP
  17. Ublock Origin
  18. Wappalyzer (Bir websitede hangi teknolojiler kullanılmış onu gösteriyor)
  19. Web Archives
  20. Live Chat Overlay (Özel mülkiyet yazılım, yayında ekrana mesaj getirmemi sağlıyor)
  21. TTV LOL PRO (Twitch reklam engelleyicis)
  22. User Agent Switcher
2 Likes

Hocam ChatGPTbox alternatifi açık kaynak başka eklentiler var mı? ben biraz eklentiyi inceledim ama pek beğenmedim. Alternatifleri için baktım ama pek bulamadım belki siz biliyorsunuzdur.

Watch on Odysee kanallarının odysee de kanalı varsa odysee’ye yönlendiriyor.

Hayır bilmiyorum bir tek onu denedim benim işimi görüyor.

Ublock Origin varken Adguard’a gerek yok. Ublock’ta Adguard’ın filtre listesini kullanabilirsin.

yukarıdaki eklentiler çok güzel, onun dışında translate eklentisi konusunda mate translate öneririm çünkü kelimeye çift tıklayınca çeviri yapabilme özelliği var, defaultta kapalı oluyor fakat zaten çok ayarı olmadığı için ayarı bulup özelliği açmak kolay

U block Origin
LocalCDN
Bitwarden

Bir de tercihen Librewolf updater

eklentileri tavsiye edilmiyor, bunun nedenlerini açıklayan bir kaynak paylaşacağım, güncel bir wiki sayfası olduğu ve benden daha ilgili kişiler daha iyi bir şekilde açıkladığı için: 4.1 Extensions · arkenfox/user.js Wiki · GitHub

ben ne kadar fazla eklenti o kadar fazla gizlilik/güvenlik/stabillik sorunu olarak görüyorum o yüzden eklentilerimi olabildiğince minimal tutuyorum. uBlock Origin ile bir UserScript yöneticisi olan ViolentMonkey (zaman zaman TamperMonkey kullandığım da oluyor) kullanıyorum. Örneğin Return YouTube Dislikes’ı da bu şekilde eklenti olarak kurma ihtiyacım ortadan kalkıyor çünkü kendisinin UserScript hâli mevcut (hâlihazırda UserScript’ler ile işi olmayan kişilere RYD eklentisini kaldırıp bu metodu kullanın demiyorum ama ViolentMonkey her halükarda kullandığım bir eklenti olduğu için fazladan bir eklentiye ihtiyaç duymuyorum)

örneğin aynı durum

için de geçerli, ben aynı etkiye erişmek için zaten halihazırda kurulu olan ve güvendiğim uBlock Origin’i kullanıyorum; Let’s Block It! projesi kişisel kozmetik içerik engelleyici filtreleri ile buna olanak sağlıyor

3 Likes

Güvenlik açısından kesinlikle haklısınız. Ne kadar minimal şekilde halledebiliyorsanız o kadar iyi.

Bu size kolay bir arayüzden istediğiniz elementleri blok aç/kapat yapmanıza izin veriyorsa bir bakayım. :slight_smile:

Bu blogtan zamanında çok yararlanmıştım. Halen sıkıldıkça açar bakarım. LocalCDN’yi de burada görmüştüm. Gerçekten güvenlik endişesi varsa ona göre gardımızı alalım. Konuya çok hakim değilim ondan soruyorum. Ayrıca belki bıraktığım link sizlerin de işine yarar. Eklenti önerileri de var.

1 Like

uBlock Origin zaten olmazsa olmaz :slight_smile:
Dark Reader (heryerde koyu tema)
Youtube sitesinden izliyorsanız Sponsotblock, Return YouTube Dislike ve Enhancer for YouTube öneririm
LibRedirect olur, güzeldir.
Bitwarden kullanıyorsanız onun eklentisi
LocalCDN, DecentralEyes çatallaması, ne yaptığını burada tam anlatamam ama şuradan bakabilirsiniz: localcdn.org
NoScript zaten adından belli.
Benim önerilerim bunlar.

he bide Volume Master ses arttırmak için.

1 Like