Kullandığınız Not Tutma Veya Planlama Yazılımları Önerileriniz ✏

Şu ana kadar kullandıklarım:
1- Onenote
2- Keep note
3- Joplin
En son Joplin kullanıyordum. Yeni bir yazılım arayışına girdim. Herkes için fayadalı bir konu olacağını düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

3 Likes

Obsidian kullanabilirsin dağıtık not tutma yapay zekası ve eklenti ekleme gibi özellikleri var fakat kapalı kaynak maalesef ama çok iyi ise yarıyor cidden.İsterseniz Yusuf İpek’in videosuna bakabilirsiniz.

3 Likes

Bende şahsen obsidian kullanıyorum, notlar markdown ve plaintext şeklinde saklandığı için obsidian kapansa bile farketmez herhangi bir markdown editörle yazmaya devam edebilirsiniz.
Ayrıca quartz sayesinde obsidian vaultumu olduğu gibi hiçbirşeye manuel olarak uğraşmadan websitesi olarak paylaşabiliyorum, örnek olarak benim sitem: https://notes.xeome.dev/

7 Likes

Web sitesine dönüştürme olayı notion’da da vardı faydalı bir özellik. Obsidian’ı deneyeceğim. Teşekkürler.

1 Like

Ben GhostWriter kullanıyorum.

Kendisi;

3 Likes

İlgi çekici görünüyor. Arayüzü fazlasıyla saade.

Ben logseq kullanıyorum. Obsidian kadar özelliği olmasa da açık kaynak yazılım ve linkleme desteği çok iyi. Aynı zamanda her girdinin bir bullet point olması da hoşuma gidiyor.

2 Likes

Nextcloud Notes. Google Keep’ten kat kat daha iyi olduğuna eminim.

3 Likes

Hiç not tutmam ama belki Notesnook? Ben açıkçası beğendim.

4 Likes

sitesinde biraz inceledim baya ilgi çekici bunu deneyeceğim teşekkürler

Ben proje ekibimde notion kullanıyorum, proje yönetiminde ve görev dağılımında çok işe yarıyor; not tutmada ne kadar iyidir bilmiyorum ama kullanan var.

1 Like

Not alma uygulaması dikkatimi çok dağıtmasın istediğim için son zamanlarda sadece terminal text editorleri kullanarak markdown formatında not alıyorum. Daha üst seviye bir şeye ihtiyacım olduğunda QOwnNotes kullanıyorum. Açıkcası daha gelişmiş uygulamalar denedim (Zettlr,Trillium Notes, Obsidian ve Joplin) ancak ihtiyacımın üzerinde olduğunu gördüm ve kullanmayı bıraktım. Şahsi tavsiyem ilginizi çekenleri birkaç gün de olsa denemeniz ve bu süreçte nasıl not tutmak istediğinize tamamen karar vermeniz.

2 Likes

ben notion kullanıyorum hoşuma gidiyor tavsiye ederim:

4 Likes

Cryptee, özellikle editörü için kullanıyorum fakat bunun ve ürünün ana sayfasında bahsedilmiş özelliklerin yanı sıra minimal tasarımı, CEO’sunun tutumu, özenle yazılmış blog yazıları da kullanma sebeplerim arasında

2 Likes

Özel olmayan notlar için (özellikle internettten aldığım bilgiler, kısa süreli kullanacağım notlar için) notion kullanıyorum. Ama özel notlarım ve uzun süreli notlar için karton kapaklı spiralli bir not defteri ve kaliteli bir dolma kalem tercihim.

2 Likes

Notion kullanan arkadaşlara tavsiyem kullanmamanız. Bulut bağımlı, notlarınız veritabanlarında saklanıyor ve uçtan uca şifreleme yok. Kaldı ki tuttuğunuz notlar Notion’ın özelliklerini kullanıyorsa platform bağımlı oluyorsunuz.

Galiba bir tek bu nedenden dolayı kullanmayı tercih edebilirdim. Paylaşmak ve takım işi yapma konusunda çok iyi özellikle 3-10 kişi bir iş yapıyorsanız. Onun dışında bireysel notlarım için kullanmayı tercih etmezdim.

Doğru ama hep plaintext not almıyoruz ki eklentilerini vs. de kullanıyoruz işte bu da sonradan platform bağımlı yapıyor. Şu an Obsidian’dan çıkmayı güç buluyorum. Gerçi bence Obsidian’ın arkasaındaki ekipte sorun yok adamlar yaptıkları her konuda açıklar.

Bunu nasıl ilk defa gördüm? Güzele benziyor bir göz atmak lazım. :slight_smile:

5 Likes

SimpleNote deneyebilirsiniz. Android’de, Windows’ta ve Linux’ta uygulaması var diye biliyorum. Ayrıca tarayıcı üzerinden herhangi bir cihazla girip entegre bir şekilde kullanmak da mümkün.

4 Likes

Ben bir aralar Logseq kullanıyordum fakat Apostrophe kullanmaya başladım.

Adres çubuğuna kopyala-yapıştır yaparsanız GNOME Software’i veya Keşfet’i açar.

appstream://org.gnome.gitlab.somas.Apostrophe
4 Likes

Uzun zamandır SimpleNote kullanıyorum.

Seçiminiz, sizin ne aradığınıza bağlı olabilir.

Benim için:

• Bulut tabanlı olmalı. Kaydetme ve saklamayı hallediyor.
  • .markdown yazma desteği olmalı.
  • Hızlı, hafif olmalı.
  • Sade, basit olmalı.
  • Herhangi bir notu halka açıp, link ile paylaşabilmek.
  • Arama, etiketler, kod renklendirme vs.
  • Çoklu platform desteği.

Aklıma gelenler.

7 Likes

Arşivimde şöyle bir link buldum. Faydalı olabilir. Kanal , genel olarak not alma uygulamaları hakkında.

3 Likes